پسته، میهمان نوروزی بورس کالا

رسول شاهپوری ،کارشناس معاملات بورس کالا در کارگزاری مبین سرمایه – درمعاملات روز دوشنبه بورس کالا مقدار ۲۰۰۵۰۹ تن کالا به ارزش ۴۰۷۱۳۹۸  میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.

محصولات صنعتی و معدنی

در تالار محصولات صنعتی بورس کالا در این روز مقدار ۲۴۹۴ تن سبد میلگرد ذوب آهن اصفهان و شمش آلومینیوم معامله شد. سبد‌های میلگرد به  قیمت میانگین ۱۵۵۰۰ ریال وشمش آلومینیوم به قیمت ۷۸۵۷۰ ریال  داد و ستد شد. تالار صنعتی در روز دوشنبه روز پرمعامله‌ای را پشتِ‌سر گذاشت و با احتساب معاملات مچینگ نزدیک ۶۰ درصد از معاملات این روزِ بازار فیزیکی را به خود اختصاص داد هم چنین افزایش قیمت و رقابت نداشتیم.

محصولات پتروشیمی و نفتی

تالار محصولات پتروشیمی و فراورده‌های نفتی بورس کالای ایران با معامله ۷۷۳۳۹ تن انواع محصولات به ارزش کل ۱۲۵۲۹۶۰ میلیون ریال بیش از ۳۸ درصد معاملات در تالار نقره را به خود اختصاص داد. در این تالارقیر، پلی اتیلن، آمونیاک و … مورد معامله قرار گرفت.

محصولات کشاورزی

تالار محصولات کشاورزی میزبان داد و ستد ۱۲۵ تن محصول به ارزش ۹۹۲۰ میلیون ریال بود و همه محصولات با قیمت پایه مورد معامله قرار گرفتند. در مجموع ۶ معامله در این تالار صورت گرفت که نزدیک ۰.۱ حجم را به خود اختصاص دادند. شکر سفید و پسته از جمله محصولات معامله شده در این تالار بود.

جوّ بازار

در معاملات روز دوشنبه شاهد داد و ستد محصولات صنعتی، کشاورزی و پتروشیمی بودیم در تالار صنعتی نزدیک ۲۰۰۰ تن از محصولات ذوب آهن مورد معامله قرار گرفت. با توجه به این که در روزهای آخر سال هستیم شاهد افزایش عرضه محصولات این شرکت در بورس کالا هستیم. در روزهای آینده نیز می‌توان انتظار عرضه میلگرد و تیرآهن در تالار نقره‌ای را داشت. قیمت معامله شده  به طور میانگین ۱۵۵۰۰ ریال می‌باشد که به نظر می‌رسد با احتساب مالیات کمی بالاتر از ارزش بازار قرار است مورد معامله قرار بگیرد. همان طور که قبلا بیان شد هرچند در سنوات قبل در این ایام شاهد افزایش معاملات و به واسطه تقاضا، رشد قیمت‌ها بودیم اما امسال بازار روی دیگری از خود را به ما نشان داد که حداقل در ١٠سال اخیر بی‌سابقه است تا پایان روز ١۵ اسفند نه تنها شاهد رونق معاملات نبودیم. بلکه بعضا پیشنهادهای عرضه از طرفِ بعضی از شرکت‌ها بیش از پیش به بی‌رمقی بازار دامن زد. احتمال رونق در روزهای باقیمانده سال تقریبا به صفر رسیده تا ببینیم چه پیش خواهد آمد از چند روز گذشته روند کاهشی هرچند ملایم ولی قطعی در بازار ورق شروع شده بود ولی دیروز (یک‌شنبه) پیشنهادهای قیمتی برای فروش با قیمت‌هایی تا٨٠ تومان پایین‌تر از  بازار برای ورق‌های اهواز و اصفهان به گوش می‌رسید.

در تالار کشاورزی با حضور جمعی از مقامات ارشد دولتی از جمله وزیر امور اقتصادی و دارایی، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، شرکت تعاونی پسته رفسنجان و مدیران ارشد بازار سرمایه معاملات پسته در تالار کشاورزی بورس کالای ایران بطور رسمی افتتاح شد. در این روز ۳۶ هزار تن گندم خوراکی و دوروم، ۲ هزار تن شکر، ۳۰۰ تن روغن نیز در این تالار عرضه شد. هم‌چنین ۲ تن ذرت دانه‌ای در قالب طرح قیمت تضمینی و به صورت فیزیکی در تالار محصولات کشاورزی عرضه می‌شود

هیچ یک از محصولات با افزایش قیمت مواجه نبودند و لذا این تالار مانند روزهای قبل روز آرامی را پشت سر گذاشت. شکر سفید نیز با قیمت ۲۵۲۰۰ ریال مورد معامله قرار گرفت. و انتظار داریم تا پایان سال ۹۵ افزایش قیمیتی را شاهد نباشیم.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.