پروژه طراحی هواپیمای مسافربری دوباره کلید خورد

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی سوخت ندادن به هواپیما را عملی غیرقانونی و غیرانسانی خواند و گفت: این کارها، نماد تمدن غرب است که همواره شعار حقوق بشری هم می‌دهد و برای ملت ایران، دلسوزی فریبکارانه می‌کند.

به گزارش جهان اقتصاد، محمد اسلامی هجدهمین کنفرانس بین‌المللی انجمن هوافضا ادامه داد: سهم و بخش عظیم ساخت ماهواره، دانش فنی است که ظرفیت آن در دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های کشور وجود دارد و این مراکز، نیروی انسانی زیادی به این منظور تربیت کردند اما تعداد زیادی از این افراد به دلیل ادامه تحصیل یا فرصت‌های شغلی از کشور خارج شده‌اند و این تعلل کاهلی و سهل‌انگاری و عدم حمایت از پروژه‌هایی که می‌تواند به‌مثابه کشنده علم و فناوری و برای کشور تمدن‌ساز باشد، موجب می‌شود، فرصت‌های شغلی نوین و دانش‌بنیان در کشور ایجاد نشود و ما همواره در ایستگاه‌های مشخصی متوقف شویم؛ هر کجا که در کشور کم‌کاری، کاهلی یا بی‌توجهی کردیم، همانجا متوقف شدیم و هنوز نیز داریم آسیب می‌بینیم.

اسلامی با اشاره به اینکه ما در این عرصه و در این مقطع، بحث ماهواره‌های ناوبری و ایجاد یک سیستم ناوبری امن را داریم، گفت: شأن ملت ایران، شأن والایی است و نخبگان و مراکز علمی و پژوهشی ما اثبات کرده‌اند، هر کجا کار به آن‌ها سپرده شد، از پس آن بر می‌آیند. از طرفی نیز چون زیر بار ستم و سیطره دشمن نرفته‌ایم، همواره تحت تحریم قرار گرفته‌ایم و مواردی مثل سوخت ندادن به هواپیماهای گرفتار در فرودگاه‌های آنان، از این دست است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که صنعت هوانوردی کشور نیازمند یک پروژه بزرگ کشنده است تا شرکت‌های دانش‌بنیان، ذیل آن فعال شوند، گفت: پروژه طراحی هواپیمای مسافربری مجددا توسعه می‌یابد.

اسلامی شرکت‌های دانش‌بنیان را یک ضرورت و فرصت برای اقتصاد کشور برشمرد و گفت: ما باید با این سهم نیروی انسانی بسیار شایسته که در کشور داریم و ظرفیت‌هایی که در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی است، کشور را به‌سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت دهیم.

وی افزود: فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان، دو پیام مهم دارد؛ یکی این‌که در این شرایط سخت و غیرقانونی که تحریم‌های ظالمانه به بار آورده است، گلوگاه‌ها و نقاط بحرانی کشور را برطرف کنند و نکته مهم‌تر این است که سهم بازار را برای کشور به دست می آورند.

اسلامی با بیان این‌که ما برای رونق اقتصادی، نیاز داریم که جغرافیای اقتصادمان را از جغرافیای کشور گسترده تر کنیم، عنوان کرد: همه تلاش‌هایی که در این نمایشگاه دیدم، جایگاه ویژه‌ای دارد و می‌تواند در دنیا سهم داشته باشد و برای رفع گلوگاه‌های کشور نیز موثر واقع شوند.

وی گفت: سازمان هواپیمایی کشوری، ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به حوزه هوایی و هوانوردی را تسهیل کرده است و سفارش‌هایی را به این شرکت‌ها می‌دهد. صنعت هوانوردی کشور نیازمند یک پروژه بزرگ کشنده است تا شرکت‌های دانش‌بنیان، ذیل آن فعال شوند و فقط به کارهای کوچک اکتفا نکنند. همچنین بر اساس مصوباتی که وجود داشت، پروژه طراحی یک هواپیمای مسافربری را شروع کرده‌اند که در این سال‌ها با پشتیبانی کمتری همراه بوده است اما با همت دانشگاه‌ها، معاونت علمی و فناوری و سند همکاری که با این معاونت به امضا رسانده‌ایم. این پروژه می‌تواند، مجددا توسعه پیدا کند و این موضوع یک امر مهم در حوزه هوانوردی است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در بحث فضایی نیز با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده‌ایم تا بتوانیم ناوبری‌ها را توسعه دهیم. پرتاب ماهواره‌هایی که در دستور کار است با استفاده از داده‌های فضایی، کمک می‌کند که بتوانیم برای رونق اقتصادی، امنیت سفر، پیش‌بینی‌های لازم برای حوزه‌هایی که به داده و اطلاعات به‌هنگام نیاز دارند، اقدامات مناسبی انجام دهیم و این‌ موارد را توأمان با وزارت ارتباطات در دستور کار داریم. در سایر سرفصل‌ها هم در حوزه هوشمندسازی در حمل‌و‌نقل جاده‌‌ای و ریلی، برنامه‌هایی وجود دارد که شرکت‌های دانش بنیان به آن ورود کرده‌اند و با تفاهم‌نامه‌هایی که با معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست‌جمهوری داریم، این موارد را نیز گسترش خواهیم داد.

وی همچنین افزود: بر اساس گزارشی که دبیر علمی کنفرانس ارائه کرد، امسال، تعداد و کیفیت مقالات با دوره‌های قبل، قابل‌مقایسه نیست و ارتقاء بسیار خوبی در این دوره انجام گرفته است؛ که نشان می‌دهد ما سه هزار ترین و اولویت دار ترین اقدام برای ما این است که به نیروهای جوان توجه کنیم و مسیر را برای رشد آنها در زمینه ها که اثربخشی یافته های علمی و پژوهشی آنها برای توسعه فناوری و ایجاد قابلیت صنعتی سازی برای تبدیل یافته ها سم اقتصادی کشور این را فراهم کنیم و فکر می‌کنم این کنفرانس و جلسات حاشیه آن می تواند منجر به این شود که یافته‌هایی ارایه شود که به اقتصاد کشور کمک کند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه صنعت هواپیمایی یک صنعت استراتژیک، سرمایه‌بر و زمان‌بر است، گفت: اینگونه نیست که هر کسی بتواند با بضاعت محدود وارد این صنتعت شود. در این زمینه نیز صنایع در کشور فعال شده‌اند و فرصت‌ها و پروژه‌ها را باید گسترش دهیم که نیروهای جوان فرصت کسب و کار و فعالیت پیدا کنند. بخش های دیگری نیز در زیرمجموعه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان وجود دارد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه ویژه‌ای برای حمایت از این شرکت‌ها دارد و ما تاکید می‌کنیم که شرکت‌های دانش‌بنیان در چارچوب قوانین و مقررات حاکم بر هوانوردی بین‌المللی و کشور فعالیت کنند تا دستاوردها و یافته‌های آنها در صنعت به‌کارگیری شود. این کار قبلا با کندی صورت می‌گرفت اما اکنون با باوری که در کشور جاری شده است، استقبال از این حوزه بیشتر شده و شرایط تحریم نیز منجر شده است که شرکت‌های هواپیمایی از خدمات شرکت‌های دانش‌ینیان بیشتر استفاده کنند و دانش‌بنیان‌ها بیشتر نقش‌آفرینی کنند.

**عقب‌ماندگی کشور از اهداف سند هوافضا

رییس انجمن هوافضا نیز با انتقاد از عقب ماندگی کشور از اهداف تعیین شده در سند توسعه هوافضا کشور گفت: این امر به دلیل در اولویت نبودن این حوزه است.

محمد همایون صدر افزود: در حال حاضر شاهدیم که اعتبارات این حوزه به سازمانی اعطا، ماموریت‌ها به سازمان دیگری واگذار و اختیارات به سازمان دیگری داده می‌شود، در حالی که اگر این نهادها در کنار یکدیگر قرار گیرند، دستاوردهای بهتری به بار خواهد نشست.

وی ادامه داد: اگر امید داشته باشیم که تا سال ۱۴۰۴ جلسه شورای عالی فضایی برگزار شود و اهداف اجرایی سند هوافضای کشور پایش شود، متوجه می‌شویم که چه میزان از اهداف تعیین‌شده در این حوزه دور افتاده‌ایم.

صدر، این عقب ماندگی از اهداف را نه به خاطر تحریم‌ها و کمبود اعتبارات، بلکه به دلیل در اولویت نبودن این اهداف دانست.

 

 

 

نظرات شما