پرونده مسکن مهر در ۴۸۸ شهر بسته شد

آخرین جزئیات طرح جنجالی مسکن مهر به روایت قائم مقام آخوندی

سه ساله بیشتر از ۸ سال دولت احمدی نژاد کار کردیم

گروه امورزیربنایی-طرح مسکن مهر که درسال ۱۳۸۵ و درابتدای ریاست جمهوری دوره اول محمود احمدی نژاد با یک موج تبلیغاتی وسیع کلید خورد امروز و پس از گذشت یک دهه همچنان پرچالش ترین طرح وزارت راه و شهرسازی است.

این طرح که در زمان افزایش شدید قیمت مسکن در آن سال رونمایی شد با ادعای خانه دار کردن اقشار کم درآمد به وسیله حذف قیمت زمین از سوی دولت وقت همراه بود.

مسئولان وقت مدعی بودند مسکن مهر سالیانه ۱٫۵ میلیون واحد مسکونی( آماری که براساس گفته کارشناسان نیاز سالانه کشور بود) احداث کند، اما به رغم تبلیغات فراوان امارها نشان می دهد هنگام تحویل کلید دولت از سوی احمدی نژاد به روحانی و به رغم گذشت ۷ سال از اجرای طرح تنها ۱٫۲ میلیون واحد مسکونی تحویل متقاضیان شد و بقیه طرح ها نیمه تمام باقی ماند؛ یعنی آمار واحدهای واگذارشده در دو دوره دولت احمدی نژاد حتی به اندازه یک سال از وعده ای که خود آنها داده بودند هم محقق نشد.

آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد که در دولت های نهم و دهم ۴۵۰ هزار میلیارد ریال یعنی معادل ۴۵ هزار میلیارد تومان خط اعتباری بانک مرکزی برای مسکن مهر درنظر گرفته شد.

با این حال اما دولت جدید که بنا به گفته مسئولان ارشدش و به ویژه عباس آخوندی وزیر انتخاب شده برای تصدی حوزه مسکن، این طرح را طرحی عقیم و مشکل زا می دانستند، توانسته به رغم تمامی انتقادها بخش عمده ای از مسکن مهر را ساماندهی و به نتیجه برساند.

بررسی اظهارات قائم مقام آخوندی نشان می دهد عملکرد دولت یازدهم در حوزه تکمیل و افتتاح واحد در طرح مسکن مهر در طول سه سال ۴۳ درصد نسبت به عملیات اجرایی هشت ساله دولت های نهم و دهم در این حوزه بیشتر است.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در گفتگویی از وجود پروژه‌های مسکن مهر در یکهزار و ۱۶۲ شهر خبر داد و گفت: تاکنون پروژه‌های مسکن مهر در ۸۰۲ شهر از نظر ساخت و در ۴۸۸ شهر از تمامی جهات ساخت و آماده‌سازی به پایان رسیده است.

«احمد اصغری مهرآبادی» درباره آخرین وضعیت طرح مسکن مهر در کشور اظهار کرد: تاکنون تعداد یک میلیون و ۷۷۴ هزار و ۷۶۱ واحد مسکن مهر در کشور تکمیل و افتتاح شده است که تعداد ۷۶۴ هزار و ۵۶۰ واحد آن در سه سال اخیر انجام شده است.

اصغری مهرآبادی گفت: ۵۴ درصد از کل واحدهای واگذار شده در دولت تدبیر و امید به متقاضیان تحویل داده شده است که بدون شک نسبت به دوره قبلی بسیار چشمگیر است.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر در ادامه سخنان خود درصد پیشرفت فیزیکی عملیات اجرایی در این بخش از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را ۹۳ درصد، شرکت عمران شهرهای جدید را ۸۵ درصد و همچنین فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی در شهرهای بالای ۲۵ هزار تن را هم ۹۴ درصد و در حوزه بافت فرسوده ۹۷ درصد اعلام کرد.

اصغری مهرآبادی از وجود حدود ۲۸۹ هزار واحد به صورت نیمه‌تمام در مراحل مختلف ساخت در طرح مسکن مهر کشور خبر داد و گفت: ۲٫۳۵ درصد این واحدها در مرحله پی‌سازی، ۱۷٫۴۶ درصد در مرحله اسکلت، ۸٫۴ درصد در مرحله سقف، ۱۸٫۲۱ درصد در مرحله سفت‌کاری و ۵۳٫۵۹ درصد در مرحله نازک‌کاری قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: ۱۱۷ هزار واحد از واحدهای باقیمانده فاقد متقاضی است و ۲۲۹ پرونده دیگر با ظرفیت ۴۹ هزار واحد در مراجع قضایی و در حال رسیدگی است که در این میان ۱۲۳ هزار واحد به ویژه در شهرهای جدید وجود دارد که به شدت نیازمند منابع مالی است.

اصغری مهرآبادی گفت: ۱۶۶ هزار واحد از واحدهای باقیمانده فاقد متقاضی یا دارای پرونده در مراجع قضایی است که قرار است واحدهای در مراحل کمتر از سفت‌کاری به تعداد حدود ۸۲ هزار واحد از سوی سازمان‌های ذی ربط به سرعت تعیین تکلیف شود.

مشکلات پیش روی مسکن مهر

اصغری مهرآبادی ، محدودیت منابع مالی اعم از تسهیلات بانکی و آورده نقدی متقاضیان، محدودیت منابع یارانه‌ای و تأمین نشدن به موقع برای کمک به تکمیل آماده‌سازی، راه دسترسی، دیوار حائل و مشکلات ناشی از عملکرد تعاونی‌های مسکن را از موانع موجود در مسیر ساخت و آماده‌سازی پروژه‌های مسکن مهر در کشور عنوان کرد.

محدودیت منابع مالی (نبود آورده نقدی) در واحدهای فاقد متقاضی، پرونده‌های مطروحه در مراجع قضایی و واحدهای در حال ساخت فاقد تسهیلات بانکی از دیگر موانع موجود در این مسیر به شمار می آیند که مهر آبادی به آنها اشاره کرد.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر یادآور شد: واحدهای فاقد تسهیلات با وجود پیشرفت فیزیکی با میانگین ۵۰ درصد به خاطر موافقت نکردن بانک مرکزی تنها از آمار مسکن مهر حذف شده است اما در پروژه‌ها وجود دارد.

وی گفت: تأمین نشدن خدمات زیربنایی به دلیل تصویب و تخصیص نیافتن اعتبار مورد نیاز، تأمین نشدن منابع مورد نیاز رایانه‌ای برای کمک به تکمیل آماده‌سازی و محوطه‌سازی سایت‌های مسکن مهر، تأمین نشدن خدمات روبنایی مورد نیاز به دلیل تصویب و تخصیص نیافتن اعتبار مورد نیاز، سود دوران مشارکت، تحویل ندادن پروژه‌ها به شهرداری و بیمه و مالیات از مشکلات موجود در طرح مسکن مهر در بخش ساخت، اتمام و تحویل محسوب می‌شود.

مهرآبادی در ادامه با تأکید بر اهمیت پیگیری مصوبات دولت درخصوص تأمین خدمات زیربنایی، روبنایی و آماده‌سازی و محوطه‌سازی و استفاده از منابع داخلی در این زمینه اعلام کرد: بدون شک افزایش سقف تسهیلات فردی از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان از اقداماتی بسیار تأثیرگذار در روند تسریع عملیات اجرایی پروژه‌های باقی‌مانده به شمار می‌رود.

نظرات شما

×

Comments are closed.