پرمخاطب،پرهیاهو،پرحاشیه

سعید زندیه-گروه فرهنگی

این روزها اهالی خاص هنر به ویژه هنر نمایش همگی در حال رقابت در سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر هستند  .

رقابتی که باعث شکل گیری فضایی پر مخاطب در سالن های نمایش کشور گردیده است. سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در حالی آغاز شده  که هنرمندان ایرانی و خارجی در چهار بخش مسابقه بین الملل ، مسابقه تئاتر ایران بخش الف ، مسابقه تئاتر ایران بخش ب و مسابقه خارج از صحنه (تئاتر خیابانی و مکان های نامتعارف) به رقابت می پردازند . در این نوشتار سعی بر این داریم که به اختصار برخی از نمایش های بخش الف تئاتر ایران را مورد بررسی قرار دهیم . جشنواره امسال تا به اینجای کار شاهد نمایشی پر مخاطب ، پر هیاهو و پر حاشیه بود ، نمایش موزیکال الیور توئیست به کارگردانی حسین پارسایی در تالار وحدت تهران که با دو اجرا بر روی صحنه رفت . نمایشی با وسعت زیاد عوامل صحنه ، بازیگر ، گروه موسیقی و گروه همسرایان و ابعاد گسترده طراحی صحنه . این نمایش براساس رمان الیور توئیست نوشته چارلز دیکنز با بازنویسی محمدرضا کوهستانی و بازی بازیگرانی همچون آتیلا پسیانی ، مهناز افشار ، نوید محمدزاده ، هوتن شکیبا و غیره پا بر صحنه گذاشت . در تحسین این نمایش می توان به این نکته اشاره کرد که کارگردان الیور توئیست به خوبی توانسته است پیوندی میان موسیقی و نمایش پدید آورد ، پیوندی که با بازی درخشان هوتن شکیبا همراه شده است ، البته جسارت حسین پارسایی در استفاده از نوجوانان در این نمایش ستودنی است .

نمایش بعدی که می توان از آن نام برد ، نمایش دو دلقک و نصفی به نویسندگی و کارگردانی جلال تهرانی با بازی مازیار تهرانی ، سهراب حسینی و آذین رئوف می باشد . نمایشی که با رویکرد اجتماعی در سالن اصلی تئاتر شهر بر روی صحنه رفت . بی شک می توان جلال تهرانی را یکی از موفق ترین نویسندگان و طراحان صحنه در کشور دانست . دودلقک و نصفی سرگذشت زندگی شخصیتی را بیان می کند که با وجود تمام استعدادهای درونی اش به دنبال انتقام جویی از شخصیت رئیس وارد صحنه می شود . نکته قابل توجه این نمایش وجود بازیگران جوان و نسبتاً کم تجربه است و می توان گفت که استفاده از بازیگران جوان و نوظهور در آثار جلال تهرانی به یک اصل تبدیل شده است . طراحی صحنه ، نور پردازی مناسب و استفاده از گروه موسیقی بر روی صحنه یکی دیگر از شاخصه های دودلقک و نصفی است و جلال تهرانی توانسته به خوبی از توانایی خود در خلق نمایشی این چنینی استفاده کند .

نمایش دیگری که می توان از آن نام برد ، نمایش ماراساد به کارگردانی ایمان اسکندری و نویسندگی عرفان ناظر برگرفته از نمایش پیتر وایس است ، نمایشی که در دو نوبت در تالار حافظ بر روی صحنه رفت . ماراساد در فضایی غیر واقعی بیان گر داستانی از یک نویسنده فرانسوی به نام مارکی دوساد می باشد که لحظات پایانی زندگی ژان پل مارا یکی از سه چهره اصلی انقلاب فرانسه را نشان می دهد . طراحی گریم و لباس بی نظیر ، طراحی نور و طراحی صحنه مناسب در کنار بازی بازیگران جوان این نمایش همگی نمایان گر یک اجرای بی نقص بود ، بازیگرانی همچون مهران امام بخش ، امین طباطبایی ، بهنام دارابی ، مهتاب جورابچی و غیره . در تحلیل این نمایش می توان به این نکته اشاره کرد که ماراساد مواجهه ای بین فردگرایی افراطی و انقلاب اجتماعی سیاسی است .

نمایش بعدی به میزبانی تماشاخانه ایرانشهر در تالار استاد سمندریان بر روی صحنه رفت ، نمایشی با کارگردانی اشکان خیل نژاد براساس نوشته الن بنت با نام پسران تاریخ . پسران تاریخ از جمله نمایش هایی است که طراحی صحنه آنچنانی درش وجود ندارد و نمایش متکی بر بازی بازیگران جوانش است ، نمایشی طنز و در عین حال سراسر جذاب از نگاه تماشاگر . این نمایش حکایت دانش آموزانی را رقم می زند که در پیکار با معلمان خود به فکر قبول شدن در دانشگاه آکسفورد و کمبریج هستند ، و در این پیکار برنده یا بازنده شدن بسیار اهمیت دارد .

در آخر می توان گفت نمایش هایی همچون مفیستو به کارگردانی مسعود دلخواه ، آناکارنینا به کارگردانی آرش عباسی ، رولور به کارگردانی پوریا کاکاوند ، آبی مایل به صورتی به کارگردانی ساناز بیان ، آکواریوم به کارگردانی سیامک احصایی ، صد در صد به کارگردانی مرتضی اسماعیل کاشی و خانه ای در انتهای خیابان بهار به کارگردانی ندا هنگامی ، همگی جزء نمایش های پر مخاطب این دوره از جشنواره تئاتر فجر می باشند . سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از بیست و هفتم دی ماه کار خود را آغاز کرده و تا نهم بهمن ماه ادامه دارد . حال باید دید در این رقابت از دیدگاه داوران چه کسانی در جایگاه بهترین ها قرار می گیرند .

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.