پتانسیل رشد ۳۰ درصدی بازار سرمایه

مرتضی ابراهیمی

روز گذشته شاخص کل بازار سهام با ریزش حدود دو درصدی یعنی با عقب نشینی ۳۵۶۲ به کانال  ۱۸۰ هزار و ۶۶۸ واحدی سقوط کرد. در بین گروه های مختلف بورسی گرو های پالایشی‌ها و فلزی‌ها بیشترین تاثیر کاهنده را روی نوسانات شاخص داشتند.

شاخص آزاد شناور ۳۶۸۲ واحد افت کرد و در تراز ۱۹۰ هزار و ۴۹۸ واحدی نشست. شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک ۲۸۲۲ و ۶۱۴۱ واحد عقب نشستند.

ارزش معاملات خرد بورس روز ‌یکشنبه ۲۰ آبان ۵۴۲ میلیارد تومان و خالص تغییر مالکیت بورس۹۸ میلیارد تومان حقیقی به حقوقی رقم خورد.

در معاملات روز گذشته ارزش معاملات بورس اوراق بهادار به رقم ۸۰۴ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۲.۳ میلیارد سهم و اوراق مالی در ۱۷۷ هزار و ۳۰۴ نوبت دادوستد بود.

با توجه به ریزش دو درصدی بازار سرمایه با یک کارشناس بازار سرمایه گفتگو کرده ایم.

محمدرضا بیک زاده مقدم، مدیر سرمایه گذاری صندوق نگین رفاه، در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به دلیل ریزش دو درصی بازار سهام در روز گذشته گفت: ریسک های بازار سهام اعم از ریسک سیستماتیک و ریسک سیاسی در حال افزایش است.

بیک زاده افزود: اکنون بازار سهام در حال تجزیه و تحلیل اثر تحریم ها بر شرکت ها و اقتصاد ایران است.

مدیر سرمایه گذاری صندوق نگین رفاه  بیان داشت: رشد شرکت ها به دو عامل وابسته است اول نرخ فروش ارز شرکت ها و دوم میزان حجم صادراتی شرکت ها.

این کارشناس بازار سهام افزود: با توجه به این که اکثر شرکت ها در سامانه نیما ارز ورودی را به فروش می رسانند اما متاسفانه نرخ معامله سامانه نیما دستوری تعیین می شود، موجب شده تا قیمت ارز در سامانه نیما افزایش نیابد و دلار در حدود نرخ ۸ هزار تومان ثابت مانده است.

وی افزود: از طرف دیگر اگر تحریم ها بر شرکت های بورسی اثر بگذارد و توناژ صادراتی شرکت ها نتواند رشد کند، با کاهش سود شرکت ها مواجه خواهیم بود.

بیک زاده گفت: موارد مطرح شده مسائلی است که ریسک های بازار سرمایه با ان دسته و پنجه نرم می کند.

مدیر سرمایه گذاری صندوق نگین رفاه بیان داشت: بازار سرمایه در حال حاضر پتانسیل بلقوه دارد زیرا دلار در بازار آزاد در حدود ۱۴ هزار تومان در حال معامله است اما در سامانه نیما در حدود ۸ هزار تومان معامله می شود، اما نمی شود یک کالا دو قیمت داشته باشد بنابراین یا باید ارز نیمای به سمت بازار آزاد برود یا نرخ ارز بازار آزاد به سمت ارز نیمای حرکت کند.

بیک زاده گفت: به نظر من میانه قیمت ارز آزاد و ارز نیمایی که با محاسبات تئوریک مطابقت دارد، مناسب است یعنی نرخ دلار حدود ۱۲ هزار تومان نرخ تعادلی ریالی منطقی به نظر می رسد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: اکنون بازار سرمایه ایران با دلار ۸ هزار ۵۰۰ تومان نرخ گزاری شده است، بنابراین بازار سرمایه یک پتانسیل رشد تا دلار ۱۲ هزار تومان دارد.

 

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.