پای دیپلماسی تجاری می‌لنگد

۱۳۹۶/۱۰/۱۶

خبرگزاری خبرآنلاین نوشت: حسین سلاح‌ورزی در پاسخ به این پرسش که با توجه به این‌که بحث تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شده و به دلیل ضرورت دیپلماسی اقتصادی و تجاری، آیا ایجاد وزارت بازرگانی خارجی می‌تواند اقدام درستی باشد؟ اظهار داشت: «با ساختار این‌گونه کل مساله حل نمی‌شود.»

وی با بیان این‌که ما اصلا دیپلماسی تجاری نداشتیم، افزود: «من چند بار هم گفته‌ام. دیپلماسی اقتصادی و دیپلماسی تجاری نباید فقط به فعالیت بیشتر یا کمتر رایزنان تنزل دهیم. فعالیت و تلاش رایزنان مهم است، ولی همه موضوع نیست.»

نایب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران عنوان کرد: «چند ماه گذشته شاهد بودیم که ظرف یک شب عراق تعرفه واردات لبنیات از ایران را از ۵ به ۲۵ درصد افزایش داد. برای ما که ۷۵ درصد از کل صادرات لبنیات‌مان به عراق بود، افزایش ۵ برابری تعرفه باعث بالا رفتن قیمت، از دست دادن بازار در مقابل رقبا و خطری برای تقاضا در داخل کشور شد.»

سلاح‌ورزی متذکر شد: «ما در مورد سیمان نیز همین مساله را با عراق داشتیم. بالاخره ما در مذاکرات دوجانبه و چندجانبه باید به توافقات بلندمدت، محکم و استوار برسیم.»

نایب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطرنشان کرد: «اگر همین قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار اجرا شود، فضای اقتصادی کشور بهتر می‌شود و بهبود پیدا می‌کند. این در جهت اقدامات اصلاحی است که باید انجام شود.»

نظرات شما

×

Comments are closed.