پایان کابوس برلین در میلان

۱۳۹۵/۱۰/۰۳

علیرضا صادق-کابوس پایان سال اروپا که از برلین شروع شده بود، دیروز در حومه میلان به پایان رسید. انیس امری پناهنده ۲۴ ساله تونسی تبار که روز سه‌شنبه با یک کامیون وارد یک بازارچه کریسمس در برلین شده بود و با زیر گرفتن مردم، ۱۲ نفر را به کام مرگ فرستاده بود، دیروز در یکی از حومه‌های شمال شرقی میلان هدف گلوله ماموران پلیس قرار گرفت و کشته شد.

به گزارش رویترز، مارکو مینینتی وزیر کشور ایتالیا در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرده است که فرد کشته شده در شهر میلان بدون هیچ تردیدی انیس امری است. به گفته او حوالی ساعت ۳ بامداد روز جمعه دو مامور پلیس در مقابل ایستگاه قطار محله سن جیوانی میلان از انیس امری درخواست ارایه مدارک شناسایی کرده‌اند. امری در واکنش به این اقدام با یک اسلحه کمری به این دو مامور شلیک می‌کند که در نتیجه آن یکی از دو مامور پلیس از ناحیه شانه زخمی شده است. به دنبال این اقدام انیس امری، دو مامور پلیس با شلیک گلوله او را از پای درآورده‌اند.این دو مامور پلیس هر دو جوان و تازه‌کار بوده‌اند. وزیر کشور ایتالیا که از این اقدام نیروهای تحت امرش راضی به نظر می‌رسید به خبرنگاران گفت : «این دو مرد خارق‌العاده بسیار جوان، تنها با عمل کردن به وظیفه خود، خدمتی خارق‌العاده به جامعه ما کردند.»

بلیط‌هایی که در جیب انیس امری پیدا شده‌اند، نشان از آن داشته‌اند که او با قطار سریع السیر از فرانسه به شهر تورین ایتالیا سفر کرده و سپس با قطارهای محلی خود را به میلان رسانده بوده است. گفته می‌شود که صورت انیس امری در جریان حمله روز سه‌شنبه آسیب دیده بوده است و به همین دلیل او برای پرهیز از خطر شناسایی در نقاط کم‌جمعیت به ناگزیر در شهرهای بزرگ تردد داشته است.

سفر خونبار انیس امری به اروپا در همان کشوری به پایان رسید که او در سال ۲۰۱۱ به عنوان یک پناهجو پا به آن گذاشته بود. مرد جوان تونسی تبار در این سال خود را با قایق به ایتالیا رسانده بود. او سپس به اتهام کوشش برای ایجاد آتش سوزی عمدی ۴ سال از عمر خود را در زندان گذرانده بود. جایی که به عقیده خانواده‌اش به عقاید اسلام‌گرایان افراطی گرایش یافته بود. امری بعد از آزادی از زندان به آلمان سفر کرده و از این کشور تقاضای پناهندگی کرده بود، تقاضایی که با آن مخالفت شد، اما پیش از آن که این نتیجه به او ابلاغ شود او با سامان دادن به حمله‌ای تروریستی جان ۱۲ نفر را در آلمان و در آستان کریسمس گرفت. داعش مسئولیت حمله امری را بر عهده گرفته است.

*اروپا و معمای امنیت

حمله در برلین آخرین حلقه از زنجیر حملات تروریستی در کشورهای اروپایی است. حملاتی که بازتاب‌های بسیار زیادی در افکار عمومی کشورهای اروپایی داشته است و سوالات متعددی را پیشروی مردم این کشورها و دولتمردان آن‌ها قرار داده است.

یکی از مهم‌ترین این سوالات نحوه عملکرد سرویس‌های امنیتی کشورهای اروپایی است که در پیشگیری از وقوع چنین حملاتی ناتوان نشان داده‌اند. در جریان حمله اخیر در برلین هم نهادهای امنیتی آلمان نخست یک مهاجر پاکستانی را به ظن دست داشتن در این حمله بازداشت کردند. اشتباهی که به تروریست اصلی فرصت فرار به سمت سایر کشورهای اروپایی را داد.

اما گذشته از نحوه عملکرد مقامات و نهادهای امنیتی کشورهای اروپایی، مسئله پناهجویان و مهاجران نیز به یک مسئله بسیار پیچیده در این جوامع مبدل شده است. ناامنی‌ها، آشوب‌ها و جنگ‌های چند سال اخیر در خاورمیانه در کنار وخامت وضعیت اقتصادی و انسانی در قاره آفریقا موجی از پناهجویان را روانه کشورهای اروپایی کرده است. این موج پناهجویان مرزهای سیاسی این قاره را زیرپا نهادند و در حال حاضر به یک دغدغه مهم سیاسی و امنیتی و اجتماعی برای کشورهای این قاره مبدل شده‌اند. علاوه بر معضلات اجتماعی ناشی از ادغام آن‌ها درجامعه اروپایی خطر نفوذ گروه‌های تروریستی در قامت این پناهجویان یک تهدید جدی به شمار می‌رود. تهدیدی که با اقدامات انیس امری رنگ واقعیت به خود گرفت.

احزاب راست‌گرا و ضد مهاجرت نیز با غنیمت شمردن این فرصت مشغول تحریک افکار عمومی و برانگیختن احساسات شهروندان اروپایی بر علیه مهاجران هستند. در چنین شرایطی خطر قدرت گرفتن این احزاب هم به یک دغدغه مهم برای احزاب حاکم مبدل شده است. معادله‌ای چند مجهولی که چگونگی حل شدن ان یک سوال بزرگ برای این کشورهاست.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.