وعده دسترسی با سرعت حداقل ۲۰مگابیتی برای ۸۰ درصد خانوارها

از سوی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت مطرح شد:

گروه امورزیربنایی-مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از واگذاری ۲ میلیون پورت پرسرعت در بستر شبکه ملی اطلاعات در سطح کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ها، فاز نخست پروژه FTTX (انتقال داده بر بستر فیبرنوری کلانشهر کرج) با ظرفیت ۲۰ هزار شماره و سرمایه گذاری ۵۸ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

صادق عباسی شاهکوه در مراسمی با بیان اینکه در شهریورماه ۹۳ تنها ۵۰۰ هزار کاربر نسل سوم تلفن همراه داشتیم که موفق شدیم ظرف یک سال با رشد و توسعه باورنکردنی به بیش از ۲۰ میلیون کاربر نسل سوم و چهارم برسیم، گفت: امیدواریم در دولت دوازدهم شاهد همین اتفاق در حوزه دسترسی فیبر نوری باشیم.

وی با اشاره به اینکه شرکت ارتباطات زیرساخت بیش از ۶۵هزارکیلومتر فیبر نوری درسطح کشور دارد و شرکت مخابرات نیز بیش از این رقم در داخل شهرها و استان‌ها فیبر نوری دارد، افزود: در برنامه ششم توسعه به صورت مشخص، به ما تکلیف شده است تا پایان برنامه، باید دسترسی با سرعت حداقل ۲۰ مگابیت برثانیه برای ۸۰ درصد خانوارها فراهم شود که اولا این دسترسی باید از طریق  خطوط ثابت باشد و ثانیا این هدف‌گذاری از طریق VDSL یا فیبر نوری قابل اجراست، چون  سرعت بالای ۱۶ مگابیت برثانیه برای ADSL امکان پذیر نیست.

عباسی شاهکوه دسترسی ۹۰ درصد روستاها به چهار خدمت سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکی از طریق دولت الکترونیک را یکی دیگر از اهداف برنامه ششم توسعه دانست و اظهار کرد: اجرای این طرح مستلزم ارتباط روستاها با شبکه فیبر نوری کشور است و با توجه به عبور فیبر نوری شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت مخابرات از روستاها امکان دسترسی به فیبر نوری برای آنها فراهم است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه برای سال ۹۷ ارایه دو میلیون پورت پرسرعت به مردم در بستر شبکه ملی اطلاعات تکلیف شده است، تصریح کرد: اجرای طرح دسترسی فیبر نوری توسط اپراتور چهارم بسیار سخت و پرهزینه است و بازگشت سرمایه در این کار بسیار دیر است و از این رو قانونگذار مجوز داد تا دولت وارد این سرمایه گذاری شود و بدین ترتیب ۲۰ درصد سهام این اپراتور به شرکت ارتباطات زیرساخت واگذار شد تا سرمایه گذاری در این بخش شکل بگیرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.