وعده بهبود وضعیت یک سوم «بدمسکن»های ایران

بزرگترین برنامه‌ توسعه‌ی شهری تاریخ ایران رونمایی شد

گروه امورزیربنایی-مسئولان و متولیان طرح ملی بازآفرینی پایدار شهری در افق ۱۴۰۰ در مراسمی با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری از جزئیات این طرح رونمایی کردند.

به گزارش جهان اقتصاد، اهداف این برنامه بازآفرینی شهری، رویکرد و سیاستی جامع و یکپارچه برای هدایت روند رشد و توسعه شهرها، پاسخگویی به چالش های برآمده از تغییرات و نیازهای نسل جدید، کاهش فقر شهری، ارتقای تاب آوری شهری، ارتقای هویت و منزلت مکانی و افزایش حکم روایی محلی است.

برآورد کل بودجه مورد نیاز در اجرای این طرح برای پنج سال (از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰) جمعا ۱۲۳ هزار میلیارد تومان می باشد که قرار است ۳۸ هزار میلیارد تومان از سوی دولت، ۴۸ هزار میلیارد تومان از سوی بخش خصوصی و ۳۷ میلیارد تومان از سوی شهرداری ها برای اجرای این پروژه تامین شود.

وزیر راه و شهرسازی در این همایش با بیان این که ۱۹ میلیون نفر در ایران «بدمسکن» هستند، گفت: اجرای سیاست بازآفرینی شهری علاوه بر ایجاد اشتغال، موجب بهبود زندگی ۶ میلیون خانوار در سراسر کشور خواهد شد.

عباس آخوندی با تاکید بر نقش برنامه ریز بودن دولت به جای پروژه محور بودن، پیشنهاد کاهش سود تسهیلات مسکن در بافت های ناکارآمد را به ۶ درصد ارایه کرد و اظهار داشت: امروز شهرهای ایران با ۲ چالش بنیادین قابلیت زندگی و روانی حرکت و جابجایی مواجه هستند.

وی ادامه داد: حمل‌ونقل حومه‌ای سریع و روان و به‌طور عمده ریلی، تاثیر مستقیمی بر پاسخگویی به تقاضای مسکن دارد، زیرا موجب کاهش تقاضا از مراکز کلان‌شهرها و گرایش به سکونت به حومه می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: شهرها بیش از آنکه یک مجموعه‌ی کالبدی باشند، باید یک سازمان اجتماعی با هویت مشخص و شبکه‌های درونی خود باشند.

آخوندی بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، یادآور شد: درپیمایشی کلی که از وضع کنونی سکونت‌گاه‌های ناکارآمد داشتیم، آنها را در قالب ۲ هزار و ۷۰۰ محله در ۵۴۳ شهر و در ۱۴۱هزار هکتار مساحت شهری شناسایی کردیم.

وی گفت: حتی اگر سه میلیون واحد مسکونی در ۱۰ سال بهسازی و یا نوسازی شوند، یکی از بزرگترین برنامه‌های بازآفرینی شهری در تاریخ ایران و حتی در مقیاس بین‌المللی اجرا شده ‌است.

وزیر راه و شهرسازی با تصریح این که اولین تاکید ما بر روی برنامه و برنامه‌ریزی از سوی دولت به جای اجرای پروژه از سوی دولت است، افزود: به گمان ما بزرگترین نقطه‌ی انحراف طرح مسکن مهر تاکید بر پروژه محوری به ‌جای برنامه‌محوری بوده‌ است. همین انحراف، موجب لغزش دولت به تصدی ساخت مسکن و جانشینی دولت به‌جای مردم و بخش خصوصی شد.

آخوندی با تشریح طرح بازآفرینی شهری، اظهار داشت: در برنامه‌ی بازآفرینی شهری به‌ عنوان بزرگترین برنامه‌ توسعه‌ی شهری تاریخ ایران، کار به ۲ برنامه‌ پنج‌ساله تقسیم شده‌ است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که در برنامه‌ اول یک هزار و ۳۳۴ محله قرار دارد، اضافه کرد: بنیان برنامه ما در گام نخست، آفرینشِ مجدد عناصر استخوان‌بندی محله‌هاست که این موضوع بر اساس هر محله متفاوت خواهد بود.

وی یادآور شد: در تجربه‌های اولیه‌ ای که در این ارتباط داشته‌ایم به‌ خوبی دریافته‌ایم که با کمترین اقدام در جهت احیای هویت و استخوان‌بندی محله‌ها، استقبال گسترده‌ای از سوی ساکنان صورت می‌گیرد و با اتفاق‌های خوبی روبرو می‌‍‌شویم که هیچ‌گاه پیش از آن، انتظار آن را نداشتیم.

آخوندی همچنین از رئیس جمهوری درخواست کرد: در یک سیاست ابلاغی، تمام دستگاه‌های ذیربط مکلف شوند تا حداقل ۳۰ درصد منابع خود را در این محله‌ها هزینه کنند.

وی با بیان این که از درخواست های ما تخصیص سالیانه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای سرجمع برنامه‌های فوق است، گفت: برای نوسازی سه میلیون واحد در مدت ۱۰ سال داشتتن یک بانک توسعه‌ای مسکن که بتواند سیاست‌ها دولت در این بخش را پشتیبانی کند، ضروری است.

آخوندی افزود: از خانه‌اولی‌ها، کسانی که تمایل به انتقال محل سکونت خود به این بافت‌ها را دارند و ساکنان بافت به ‌صورت همزمان حمایت صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برای صاحب مسکن شدن خانوارهایی که می‌خواهند خانه دار شوند طرح افزایش هفت‌ برابری مبلغ پس‌انداز متقاضیان ارایه شده است.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: بر این اساس، هر خانواری که مبلغ مشخصی را در صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده کند، ۶ ‌برابر پس‌انداز خود تسهیلات دریافت خواهد کرد، این تعهد بانک است و بانک نمی‌تواند از آن سرباز زند و مبلغ سپرده‌ وی نیز آزاد خواهد شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.