وزیر نفت در پاسخ به برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بگویند چگونه بدون نفت کشور را اداره می‌کنند

 

محمد مهدی میثمی

m.meisami@jahaneghtesad.com

بیست و دومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر نفت آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، وزیر نفت در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه با ارائه کارنامه دولت در حوزه نفت، بر نقش برجام در گشایش‌های تحقق یافته در این صنعت تاکید کرد. بیژن زنگنه گفت: هنگامی که در میانه سال ۹۲ وارد وزارت نفت شدم نه فرد ناآشنایی با نفت بودم و نه در سطح وزارتخانه کم‌سابقه، اما وضعیت آن روز نفت من را شگفت‌زده کرد. در آن زمان جریان نابه‌سامانی در صنعت نفت وجود داشت و ما زمانی طولانی را صرف تحکیم روابط کردیم.

وی با تاکید بر اینکه طی سال‌های ٨٩ تا ٩١  بیشترین گشایش‌های مالی برای صنعت نفت ایجاد شده بود، اظهار کرد: بعید می‌دانم در هیچ دورانی از صنعت نفت، این میزان منابع مالی وارد صنعت نفت شده و به نحوی ناکارآمد هزینه شده باشد.

وزیر نفت درباره وضعیت صنعت نفت در زمان آغاز به کار وزارتش تصریح کرد: وقتی ما وارد وزارت نفت شدیم چندان منابع مالی وجود نداشت، از عمر تحریم‌ها کمتر از یکسال گذشته بود و سقوط قیمت نفت هم بر مشکلات ما اضافه کرده بود، اما چاره ای جز ادامه کار وجود نداشت و با سرسختی و پیگیری و به اصطلاح خرج کردن قطره چکانی منابع بسیار محدود و همت همه همکاران و مجموعه پیمانکاران و سازندگان توانستیم به موفقیت‌های بزرگی دست یابیم.

زنگنه در ادامه با برشمردن دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه نفت و گاز تصریح کرد: طی چهار سال فعالیت ما ۱۱ فاز پارس جنوبی به بهره‌برداری رسید و ظرفیت تولید از این میدان دو برابر شد. میزان تولید از پارس جنوبی در سال ۱۳۹۱ معادل ۲۸۵ میلیون مترمکعب بود که در پایان سال ۱۳۹۵ به ۵۷۵ میلیون مترمکعب رسید. با توجه به افزایش ظرفیت تولید گاز سهم سوخت مایع در نیروگاه‌ها کاهش پیدا کرد و از ۴۳ درصد در سال ۱۳۹۲ به کمی بیش از ۱۰ درصد در سال ۱۳۹۵ رسید. همچنین توانستیم که از وارد کننده نفت گاز در سال ۹۲ به صادر کننده آن بدل شویم.

وی با اشاره به افزایش قابل توجه گازرسانی به روستاها و شهرهای کوچک گفت: گازرسانی به زاهدان با ۷۵۰ میلیارد تومان صورت گرفت. همچنین طی این چهار سال به ۹ هزار روستا گازرسانی شد که به معنای گازرسانی روزانه ۱۰ روستا در دولت یازدهم است.

وزیر نفت با بیان اینکه توسعه میادین مشترک از اولویت‌های ما بوده است، اظهار کرد: تولید میادین آزادگان و یادآوران با چهار برابر افزایش، از ۷۰ هزار بشکه در روز در تیرماه ۹۲ به ۲۸۰ هزار بشکه در روز در اسفندماه سال ۹۵ رسید. همچنین برای نخستین بار در فروردین‌ماه امسال ۲۵ هزار بشکه در روز از لایه نفتی پارس جنوبی برداشت شد. تولید نفت از میدان مشترک آذر نیز در اسفندماه سال ۹۵ به ۱۵ هزار بشکه در روز رسید.

وی در ادامه با اشاره به بازگشت ایران به بازار جهانی نفت اظهار کرد: در نتیجه برجام ایران به بازار جهانی نفت بازگشت و یک میلیون به تولید و صادرات اضافه شد و توانستیم سهمی را که از دست رفته بود و خطر آن وجود داشت که برنگردد، پس بگیریم.

زنگنه افزایش ۵ میلیون تنی ظرفیت پتروشیمی را از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم یازدهم برشمرد و گفت: تا پایان سال این میزان به ۹ میلیون تن می‌رسد. وی افزود: اخیرا نیز شاهد تولید مستمر بنزین از پالایشگاه ستاره خلیج فارس بودیم که تحقق این امر نیز بدون برجام ناممکن بود.

وزیر نفت با تاکید بر برنامه ساخت ۱۰ قلم کالای اصلی مورد نیاز صنعت نفت در داخل کشور، اظهار کرد: در این زمینه پیشرفت خوبی داشته ایم و قراردادهای متعددی با سازندگان داخلی منعقد شده است. همین روزها قراردادی برای ساخت لوله‌های مقاوم در برابر خوردگی امضا می‌شود تا از واردات این کالا بی‌نیاز شویم و حتی به بازارهای صادراتی نیز ورود کنیم.

زنگنه با تاکید بر آمادگی صنعت نفت برای جهش به پیش گفت: همانطور که مشهود است سازندگان و پیمانکاران نفت از توانایی بالایی برخوردار هستند. وی افزود: توسعه کسب و کار در حوزه نفت نیازمند تعریف و اجرایی کردن پروژه‌های مهم است. البته فناوری پیشرفته و منابع مالی بزرگ نیز لازمه اجرای این پروژه‌هاست. در حوزه بالادستی باید افزایش برداشت و افزایش ضریب بازیافت با تاکید بر میادین مشترک و همچنین نوسازی تاسیسات نفتی صورت بگیرد. در بخش پایین‌دستی جهش دوم پتروشیمی باید به سرانجام برسد.

وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه قراردادهای نفتی آغاز موجی قوی برای فعالیت‌ سازندگان داخلی است، اظهار کرد: برخی گمان می‌کنند قراردادهای جدید نفتی به معنای اتکا بر خارجی‌ها است، اما این قراردادها بیشترین تاکید را بر ایرانی‌ها دارند. این قراردادها سکویی برای توسعه پیمانکاران داخلی است.

وی در پایان با دعوت مردم برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری گفت: آینده شما و فرزندانتان در گرو حضور و مشارکت فعال در این انتخابات است. زنگنه تصریح کرد: مهمتر از افراد، مسیری است که شما انتخاب کنید؛ این که ایران در چه مسیری و به چه سمت و سویی حرکت کند.

وزیر نفت در جمع خبرنگاران در باره اظهارنظر برخی کاندیداهای ریاست جمهوری در باره تاثیر نداشتن برجام بر توسعه میدان های مشترک همچون پارس جنوبی نیز اظهار کرد: اگر برجام نبود، هم اکنون ایران صادرات نفت نداشت، البته ممکن است برخی بگویند چه بهتر ما می‌توانیم به اقتصاد غیر نفتی برسیم!
وی افزود: اگر کاندیدایی اعتقاد به اقتصاد بدون نفت دارد، در برنامه‌های خود بگوید اگر روزی بر سر کار آمد صادرات نفت را صفر می‌کند تا مردم ببینند می‌شود کشور را بدون نفت اداره کرد یا نه؟ این ناسپاسی است که از منابع حاصل از صادرات روزانه ٢,۵ میلیون بشکه استفاده شود و هم به آنهایی که برای تولید آن زحمت می‌کشند، حرف بد بزنندTop of Form.Bottom of Form

***ضرورت اولویت بخشی به برداشت از مخازن مشترک

علی لاریجانی نیز که برای اعلام حمایت خود از دولت یازدهم در مراسم افتتاحیه نمایشگاه حاضر شده بود، با اشاره به سخنرانی وزیر نفت و ارائه کارنامه چهارساله وزارت نفت گفت: امروز مهندس زنگنه، گزارش خوب، منظم و امیدوار کننده ای در حوزه نفت و گاز ارائه کرد، بنده نیز از نزدیک فعالیت‌های وزارت نفت را مشاهده کرده ام و می‌دانم در این دولت و در بخش نفت و گاز تلاش‌های زیادی با وجود مشکلات موجود صورت گرفته است.

وی افزود: رویکرد وزارت نفت استفاده از ظرفیت‌های کشور و نزدیک شدن با شرکت‌های بزرگ در این حوزه است. صنعت نفت و گاز، صنعت مادر در ایران محسوب می‌شود، هرگونه تغییر در این بخش، بر روی سایر بخش‌ها تاثیر گذار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در حوزه نفت و گاز به عنوان اولویت مهم کشور باید سرمایه گذاری‌های بزرگی انجام دهیم، امروز موضوع ازدیاد برداشت از مخازن موجود نفت و جلوگیری از هدر رفت منابع، اهمیت بسیاری دارد.

وی ادامه داد: باید از فناوری‎هایی استفاده کنیم که سدی در برابر هدر رفت انرژی و منابع نفت و گاز باشد که البته این موضوع جزء اولویت‌های دولت است.

لاریجانی با بیان این که در این دولت به حوزه مخازن مشترک توجه جدی شده است، عنوان کرد: اولویت بخشی به برداشت از مخازن مشترک برای منافع ملی کشور بسیار مهم است و نباید در آن مناقشه صورت گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت جذب سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی گفت: باید از توان داخلی حمایت کنیم. برخی پروژه‌هایی که در وزارت نفت تعریف شده با کمک بخش خصوصی قابل توسعه است، همچنین از منابع صندوق توسعه ملی و دیگر بخش‌ها نیز می‌توانیم به این شرکت‌ها کمک کنیم.

***برجام کشور را از برنامه نفت در برابر غذا و دارو نجات داد

معاون وزیر نفت اجرای برجام را یک موهبت برای صنعت نفت ایران عنوان کرد و گفت: نفت شاگرد اول استفاده از فرصت‌های برجام است و امروز کسی نمی تواند آثار مثبت برجام را در این صنعت انکار کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در یک نشست خبری در حاشیه نمایشگاه درباره مشکلات ناشی از تحریم و گره گشایی‌های برجام گفت: در زمان تحریم ٧۵ میلیون بشکه میعانات گازی روی آب بود که افزون بر هزینه تولید و غیره، قیمت تمام شده نگهداری هر بشکه میعانات گازی روی آب ١٢ دلار بود که با اجرایی شدن برجام، این رقم صفر شد.

وی افزود: در دوران تحریم، تجهیزات فراوانی حتی ٢ بار خریداری می‌شد و یا بسیاری از تجهیزات در کشورهای دیگر بلوکه شده بود و یا تجهیزانی که وارد شدند که کیفیت لازم را نداشتند، با اجرای برجام این مشکلات حل شد و تجهیزات با کیفیت وارد کشور شد.

علی کاردر ادامه داد: قسمت عمده ای از پول نفت ما در دوران تحریم در کشورهای دیگر بود و با اجرای برجام این مشکل حل شد، همچنین قیمت تمام شده پروژه‌ها در دوران تحریم‌ افزایش یافت، به‌گونه ای که قیمت تمام شده برخی پروژه‌ها به بیش از ٢,۵ برابر رسید.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه افزایش صادرات نفت بزرگترین دستاورد برجام بوده است، گفت: اگر برجام نبود صادرات نفت ایران به شدت کاهش می‌یافت، در آغاز اگر مذاکرات برجام به ثمر نمی‌رسید، صادرات نفت ایران به ۴۵٠ هزار بشکه کاهش می‌یافت و شاهد برنامه نفت در برابر غذا و دارو می‌شدیم.

وی افزود: اگر کسی بتواند مدلی روی میز بگذارد که با ۴۵٠ هزار بشکه در روز بتوان کشور را اداره کرد به او جایزه نوبل می‌دهیم.

کاردر با اشاره به تفاهم نامه‌‎های امضا شده با شرکت‌های بین المللی گفت: مهلت ۶ ماهه برای شرکت‌ها تعیین شده که مطالعات فنی خود را ارایه کنند. لوک اویل روسیه، توتال فرانسه، اینپکس ژاپن، سی‌ان‌پی‌سی چین، پترومینای اندونزی و ژاروبزنفت روسیه از شرکت‌هایی هستند که طرح‌های فنی خود را ارایه کرده اند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت تصریح کرد: مذاکرات با توتال در جریان است و مراحل پایانی خود را سپری می‌کند.

وی درباره تاثیر انتخابات بر صنعت نفت گفت: هم اکنون ۲ مدل تعامل با کشورهای جهان و انزوا در برابر مردم وجود دارد. تجربه کشورهای مشابه ما نشان می‌دهد توسعه، از راه تعامل با عرصه بین المللی و جذب سرمایه گذاری و انتقال فناوری تحقق می‌یابد.

نظرات شما

×

Comments are closed.