وزیر تعاون،کارو رفاه اجتماعی خبرداد: افزایش جمعیت زنان شاغل

گروه توسعه

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در دولت های یازدهم و دوازدهم، صدای کارگران شنیده شد، گفت: باید امنیت شغلی نیروی کار و جامعه کارگری را تامین کنیم.

به گزارش جهان اقتصاد،علی ربیعی در مراسم تجلیل از کارگران نمونه به مناسبت هفته کارگر با بیان اینکه دولت خود را در برابر ارتقای کیفیت زندگی کارگران و بازنشستگان، حفظ تولید، کرامت نیروی کار و ایجاد اشتغال، مسئول می داند،گفت: با همین رویکرد در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش کردیم تا صدای جامعه کارگری شنیده شود. در همین راستا در این دولت به جامعه کارگری مجوز راهپیمایی صادر شد؛ در حالی که طی ادوار گذشته در هیچ دوره ای کارگران اجازه راهپیمایی نداشتند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: دولت تلاش خود را برای ارتقاء سطح زندگی کارگران و بازنشستگان به کار گرفت، هرچند در این مسیر باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.

ربیعی تاکید کرد: ما ناگزیر به تامین امنیت شغلی کارگران هستیم و در این زمینه گام هایی برداشته شده است.

ربیعی با اشاره به قدرت خرید پائین سالمندان و بازنشستگان کشور گفت: سالمندان و بازنشستگان ما سالهای سال قدرت خرید نداشتند و بنگاه های ما هم سبب رکود طولانی طی چندین سال با ریزش نیروی کار مواجه شدند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به پیش بینی ۴۰۰ میلیارد تومان برای بازنشستگان و مستمری بگیران گفت: صندوق تامین اجتماعی را از صندوق کارپردازی به صندوق زندگی اجتماعی بازنشستگی تبدیل کردیم. علاوه بر این با پوشش بیمه روستایی برای سالمندان و صدور دفترچه بیمه برای روستائیان یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

وی تاکید کرد: سازمان تامین اجتماعی پویا شده است و وضعیت صندوق تامین اجتماعی نیز با دیگر صندوق های کشور بسیار متفاوت است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نقش کارگران در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران جنگ تحمیلی گفت: کارگران در جنگ به جبهه ها رفتند و طی دوران جنگ حقوق آنها افزایش پیدا نکرد اما شرایط را تحمل کردند.

وی با بیان اینکه کارگران ما صاحب فکر و اندیشه و فناوری هستند، گفت: برنامه های زیادی در روستاها برای ایجاد شغل در نظر گرفته شده که به تدریج آثار آن مشخص خواهد شد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از اظهاراتش به وضعیت غیررسمی برخی از کارگران اشاره کرد و افزود: یکی از مشکلات امروز جامعه کارگری ما وجود کارگران غیررسمی است که باید به دنبال ایجاد شغل پایدار برای آنها باشیم که در این زمینه در کمیسیون اجتماعی دولت، بیمه اجتماعی فراگیر را در دستور کار قرار داده ایم.

وی افزود: در سالهای اخیر شاهد ورود جمعیت بی کار به جامعه بودیم که این موضوع باعث شد تا دولت فشارهای زیادی را متحمل شود. ضمن اینکه در سالیان گذشته هم تلاش کردیم تا بر بحران بیکاری غلبه کنیم.

ربیعی بیان کرد: در سال گذشته ۵۰۰ هزار شغل در بخش خدمات و حدود ۳۰۰ هزار شغل در بخش صنعت و کشاورزی ایجاد شد. ضمن اینکه با افزایش سهم بیمه زنان از ۱۹ به ۲۵ درصد، مشاهده می کنیم که جمعیت زنان شاغل افزایش یافته است.

همچنین علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر نیز با بیان اینکه یکی از مطالبات کارگران همسان سازی حقوق آنها است ،قراردادهای موقت سبب شده تا بسیاری از آنان از مشکلاتی رنج ببرند،گفت: برای حمایت از تولیدات بنگاه های کوچک و توسعه اشتغال توجه به موضوعات تعاونی محور باید در دستور کار قرار گیرد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما موافق واریز درآمدهای صندوق تامین اجتماعی به خزانه نیستیم و از دولت می خواهیم تا در این زمینه تجدیدنظر کند.
محجوب همچنین تامین مسکن را مهم ترین مشکل کارگران بیان کرد و گفت: از دولت می خواهیم تا به وزارت راه و شهرسازی دستور دهد این مسئله در اولویت کار قرار گیرد.
وی به تصمیم مناسب شورای عالی اشتغال اشاره کرد و یادآور شد: همانگونه که رییس جمهوری دستور داد حقوق کارگران نباید کمتر از تورم باشد که در این شورا در این زمینه تصمیم گیری کرد و امیدواریم این روند ادامه یابد چرا که کارگران در تامین معیشت و مسکن خود در وضعیت دشواری بسر می برند.
دبیرکل خانه کارگر در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: فراموش نمی کنیم اقدام دولت آقای روحانی در خصوص برجام را که در وضعیت ناگوار و افتادن در چاله فصل هفتم منشور سازمان ملل بودیم، رییس جمهوری کشور را از این چاله بیرون کشید.
محجوب ادامه داد: باید کسانی که از این مسئله گله می کنند، بدانند که با خطر هجمه جهانی مواجه بودیم و جهان اعلام جنگ کرده بود ولی آقای روحانی آن را با دیپلماسی، با پرچم صلح و سفید عوض کرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.