وزیرتعاون،کارورفاه اجتماعی در حرم مطهر امام: امنیت شغلی کارگران قربانی شغل‌های بی‌کیفیت

ربیعی با بیان اینکه در سال حمایت از تولید کالای ایرانی تلاش می‌کنیم تا امنیت شغلی آنان را حفظ کنیم،گفت:یکی از جنبه‌هایی که باید به آن بپردازیم و در مبارزه با آن تمرکز کنیم شغل‌های بی‌کیفیت است. شغل‌های بی‌کیفیت امنیت شغلی کارگران را از بین برده است ما نیازمند تغییرات در قوانین و مقررات هستیم.

به گزارش ایلنا، علی ربیعی با بیان اینکه فراموش نمی‌کنیم که کارگران از منظر امام چه شان و منزلتی داشتند، گفت: امام خمینی با درنظر گرفتن کارگران و نقش آنها در پیروزی انقلاب همواره تاکید داشت که مسئولان باید از کارگران و مطالبات آنها حمایت کنند. به یاد دارم که در حضور شهید مظلوم حضرت آیت‌الله بهشتی که پشتوانه عظیمی برای انقلاب بودند؛ صحبت می‌کردیم و ایشان به خوبی جایگاه کارگران را درک می‌کردند. اینها بود که به کارگران ما عزت داد و امروز ما در پیشگاه امام‌مان احساس غرور می‌کنیم.

وی با بیان اینکه انقلاب برای طبقات فرودست تحولات ویژه‌ای پدید آورد و آنها را از حاشیه به متن آورد، گفت: من خیلی به این مساله فکر می‌کنم که انقلاب ما چه کارکردی برای طبقات فرودست جامعه داشت و به این نتیجه رسیدم که جنبش اجتماعی کارگران پیش از انقلاب موجب شد تا آنها پس از انقلاب با حمایت‌هایی که از آنها وجود داشت از حاشیه به متن بیایند. کارگران هستند که جامعه‌ای را می‌سازند و آجر روی آجر می‌گذارند. در عین حال کارگران طبقه اجتماعی بودند که در جنگ و … کنار انقلاب ایستادند با این حال دستمزد آنها سال‌ها افزایش پیدا نکرد. به یاد داریم که آن زمانی که گروهک‌ها علیه انقلاب توطئه می‌کردند این کارگران بودند که پشت نظام ایستادند و اجازه ندادند تا فعالیت‌های مخرب آنها به انقلاب صدمه بزند. از این رو تاکید دارم که کارگران فعال‌ترین و انقلابی‌ترین اقشار جامعه هستند و بیشترین کوشش را برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور در جبهه‌های جنگ به عمل آوردند و اقدامات آنها در جهت تداوم انقلاب قابل تحلیل است.

ربیعی افزود: امروز در مقابل امام پیمان می‌بندیم تا انقلاب به دست نامحرمان نیفتد و اصل ولایت فقیه آنگونه که امام می‌خواست مورد حمایت قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به شعار حمایت از کالای ایرانی گفت: بازآفرینی ارزش‌های انقلاب با حمایت از کالای ایرانی محقق می‌‌شود. حمایت از کالای ایرانی به تقویت تولید ایرانی و در نهایت به اشتغال ایرانی منجر می‌شود. از طرفی حمایت از کالای ایرانی یعنی مبارزه با فقر.

ربیعی با بیان اینکه کارگران ایرانی با روح و جان خود کار می‌کنند، گفت: کارگرانی ایرانی کار می‌کنند تا امنیت شغلی داشته باشند و امنیت شغلی آنها برای ما مهم‌ترین مساله است. باید بگویم که جامعه ایرانی بیشترین مصرف کالای ایرانی را دارد. خانه هر کارگر ایرانی از کالاهای ایرانی پرباشد. بنده در مذاکرات مزدی بر این عقیده بودم که هر ریالی که به دستمزد کارگران اضافه کنیم خرج خرید کالای ایرانی می‌شود از این رو حفظ قدرت خرید کارگران و تعیین دستمزد بالاتر از نرخ تورم هدف ما بود و به گونه‌ای برنامه‌ریزی کردیم که قدرت خرید کارگران افزایش یابد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه ما در مقابل بیکاران هم اندازه کسانی که کار می‌کنند احساس مسئولیت داریم، گفت: ما باید مشاغل موجود در بازار کار را تثبت کنیم و یافتن کار را برای بیکاران تسهیل کنیم. در عین حال باید به توانمند کردن مرزنشینان و حمایت از کالاهایی که آنها در روستاهای خود تولید می‌کنند، بپردازیم. تاکید دارم که حمایت از کالای ایرانی به مثابه یک جنبش اجتماعی است.

ربیعی اضافه کرد: در سال حمایت از تولید کالای ایرانی تلاش می‌کنیم تا امنیت شغلی آنان را حفظ کنیم. یکی از جنبه‌هایی که باید به آن بپردازیم و در مبارزه با آن تمرکز کنیم شغل‌های بی‌کیفیت است. شغل‌های بی‌کیفیت امنیت شغلی کارگران را از بین برده است ما نیازمند تغییرات در قوانین و مقررات هستیم.

ربیعی با بیان اینکه عزت کارگران زن ایرانی باید حفظ شود، گفت: امنیت شغلی زنان هم برای ما به یک اندازه با امنیت شغلی مردان اهمیت دارد و باید برای بیکاری آ‌نها هم برنامه داشت. من احساس می‌کنم که خادم و مخدوم نباید جایگاه‌شان عوض شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان تصریح کرد: اعتصابات کارگری از ابتدای انقلاب را فراموش نمی‌کنم که کارگران در آن بیشترین نقش را داشتند که درنهایت به پیروزی انقلاب ختم شد. امروز تاکید دارم تلاش‌هایمان باید به نهادسازی منجر شود.

همچنین سیدتقی نوربخش (مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی) نیز در این مراسم با بیان اینکه پنج میلیون و ۲۰۰ هزار مستمری‌بگیر تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند، گفت: تلاش داریم تا با پرداخت تسهیلات کم بهره به مستمری‌بگیران کمک کنیم تا کالای ایرانی بخرند تا اینگونه از کارگران ایرانی حمایت کنیم. البته ما شرمنده آنها هستیم که نتوانستیم نیازهای واقعی آنها را برآورده کنیم اما به صورت کلی هر سال سطح مستمری را ۱۱۰ درصد افزایش دادیم امسال برای حداقل بگیران افزایش ۱۹٫۵ درصدی و برای سایر سطوح رقمی به مراتب بالاتر از نرخ تورم را در پرداخت مستمری در نظر گرفته‌ایم.

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم تا به حال اندازه عمر این سازمان در شهرها و روستاها مراکز درمانی ساخته است همین حالا در تلاش هستیم که یک بیمارستان هزار تختخوابی را در نزدیکی حرم امام در سال ۹۷ افتتاح کنیم. در سال ۹۷ همچنین تمرکز خود را بر روی خدمات غیرحضوری گذاشته‌ایم تا بیمه شدگان احساسی به حضور در شعب تامین اجتماعی پیدا نکنند.

وی در ادامه با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی در حمایت از کارفرمایان و کارگاه‌هایی که نیروی کار جدید در چارچوب برنامه‌های توسعه اشتغال دولت به کار می‌گیرند معافیت‌های بیمه‌ای درنظر می‌گیرد، گفت: این کارگاه‌ها با شرایطی که ما درنظر گرفته‌ایم اگر نیروی کار جدید استخدام کنند از پرداخت حق بیمه به مدت دو سال معاف می‌شوند و بعدها کارگران بیشتری را به سبب صرفه‌جویی جذب کنند. ما همچنین با اختصاص یک بودجه ۶۰۰ میلیارد تومانی قصد داریم که برای بیمه شدگان خود با اولویت مستمری بگیران مسکن اجتماعی تهیه کنیم.

علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر نیز در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام خمینی گفت: دغدغه ما همواره این بوده است که ایرانیان کالای ساخت خودشان را مصرف کنند. خرید کالای ایرانی به حمایت از کارگران می‌انجامد و این نکته‌ای بود که همواره امام به آن توجه داشت هرچند در دوران مبارزاتی ایشان در پیش از انقلاب کالاهای آمریکایی بازار را پرکرده بودند اما ایشان با عنایتی که به کارگران ایرانی داشتند، سفارش می‌کردند به خرید کالای ایرانی تولید را تقویت می‌کنند.

محجوب افزود: امروز مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری اجرای منویات امام را دنبال می‌کنند تا کارگر ایرانی به سبب مصرف کالاهای خارجی توسط مردم بیکار نشوند با این حال ما اعتقاد داریم که مردم قدر کالاهای ایرانی می‌دانند چراکه فرزندان خودشان در این کارخانه‌ها کار می‌کنند و مصرف کالای خارجی به زندگی فرزندانشان آسیب می‌زند و امنیت شغلی آنها را تهدید می‌کند.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه قراردادهای موقت کار آسیب‌های فراوانی به معیشت کارگران وارد ساخته است، گفت: باید قدم‌های محکمی برای تضمین امنیت شغلی کارگران برداشته شود البته کارهایی شده است و آقای ربیعی در وزارت کار برنامه‌های خود را دنبال می‌کند اما مایلم که بگویم امنیت شغلی کارگران امنیت شغلی همه ماست.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شعار حمایت از کالای ایرانی سرلوحه هفته کارگر است، گفت: امیدواریم با قدم‌هایی که وزارت تعاون، کار و کار ا جتماعی در حمایت از کالای ایرانی برمی‌دارد، حفظ فرصت‌های شغلی موجود را برای آنها تضمین می‌کند تا آینده معیشت آنها به خطر نیفتد. در پایان تاکید دارم که حمایت از کالای داخلی همه مطالبات کارگران را محقق می‌کند.

نظرات شما

×

Comments are closed.