ورود سیستم جدید آبیاری به کشور با همکاری چین

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد

گروه تولید-معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به همکاری ایران و چین برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در کشور همراه با انتقال تکنولوژی، گفت: سیستم نوین آبیاری تیپ (نواری) برای اولین بار برای آبیاری شالیزارهای کشور به مرحله اجرایی رسید.

علیمراد اکبری در مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات و ادوات کشاورزی و سیستم‌های نوین آبیاری و صنایع وابسته اظهار کرد: به ازای هرهکتار اجرای سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی کشور حدود ۴ هزار و ۴۰۰ مترمربع آب صرفه جویی می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر توانسته‌ایم ۹۰ درصد ادوات و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری و تحت فشار را در کشور تولید کنیم و تنها برای بخش اندکی از لوازم هوشمند و قطره چکان های خاص که با فناوری‌های نوین روز تولید شده‌اند واردات داریم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: اجرای پروژه‌های مشترک سیستم‌های نوین آبیاری در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است به طوری که اکنون توانسته‌ایم در شرایط پس از اجرای برجام با برخی کشورهای اروپایی وارد مذاکره شویم همچنین فعالیت خود را با کشور چین آغاز و انتقال تکنولوژی انجام داده‌ایم.

اکبری تصریح کرد: با همکاری یک شرکت چینی کارخانه مشترکی در ایران تأسیس شده تا بتوانیم تجهیزات آبیاری نوین با تکنولوژی روز دنیا را تولید کنیم.وی اضافه کرد: با شرکت چینی برای اولین بار در ایران سیستم آبیاری تیپ (نواری) را برای محصول برنج تست و اجرا می کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این اقدام باهدف کاهش شدید مصرف آب در کشور تا انتهای برنامه ششم مدنظر است به طوری که برنامه ریزی شده طی این مدت ۱۱ میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی کشور صرفه جویی صورت گیرد.

اکبری گفت: برای اجرای هر هکتار از سیستم‌های نوین آبیاری حدود ۱۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم که در برنامه ششم مصوب شده است که حداقل ۸۵ درصد از اعتبارات مورد نیاز اجرایی طرح توسط دولت و به صورت یارانه و بلاعوض تأمین شود.

وی در خصوص همکاری مشترک ایران و چین در بخش سیستم‌های نوین آبیاری، گفت: در قراردادی که با شرکت چینی منعقد شده است به میزان یک میلیون و ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی را تحت پوشش قرار داده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: درسال ۹۵ دولت برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار ۲۰۰ هزار هکتار برنامه ریزی داشت اما تا به امروز ۴۳ هزار هکتار آن به مرحله اجرایی رسیده و ۶۷ هزار هکتار در حال انجام است.

نظرات شما

×

Comments are closed.