ورود سامانه باربریِ هوشمند جدید به عرصه حمل و نقل کشور

کاهش هزینه های غیرضروری حمل با ارایه راهکارهای نوین

گروه امورزیربنایی- راهکارهایی نوین برای کاهش هزینه های غیر ضروریِ حمل، برای صاحبین بار و رانندگان و تسهیل فرآیند حمل بار مسئله ایست که در نشست خبری و معارفه سامانه باربریِ هوشمند ایبار توضیح داده شد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، محمد امین نورشاهی،مدیرعامل ایبار در رابطه با ابعاد بازار باربری بین شهری اظهار داشت: طبق آمار منتشر شده از سازمان راهداری سال گذشته ۳۷۷ میلیون تن بار در سطح کشور جابجا شده است و ۴۷۰ هزار راننده مشغول فعالیت بوده اند و ایبار به دست آوردن سهم حداکثری از این بازار را هدف قرار داده است. وی تصریح کرد برای تحقق این هدف تعاملات زیادی با صاحبین صنایع و معادن داشته اند و ضمن اعلام توافق با برخی از بزرگترین فعالین این صنعت اعلام کردند که مذاکرات با سایر شرکتها در مراحل پیشرفته ای قرار دارد.

علی فلاحی،مدیر فناوری این شرکت درباره سوال مقامات اجرایی صنایع و معادن در مورد نحوه محاسبه هزینه های جانبی و بیمه نامه افزود: پرداخت لزوما آنلاین نیست و همینطور هزینه محاسبه حمل بار از مبدا تا مقصد مشخص از هزینه های جانبی جداست و این هزینه ها در پایان سفر محاسبه می شوند.

او افزود: درحال حاضر بیمه نامه در بارنامه لحاظ می شود و توسط باربری صادر می گردند، درخواست داریم که بارنامه ها آنلاین صادر شده و دراین صورت با توجه به مذاکراتی که با شرکت های بیمه داشتیم و با توجه به اعلام آمادگی آنها این مشکل قابل حل است. اتفاقا در صورت صدور بارنامه به شکل آنلاین مشکلات عمده ی مکانیزه کردن حل میشود و در این راستا به حمایت همه اقشار درگیر نیاز داریم.

فلاحی در رابطه با شفافیت قیمت ها گفت: قیمت دغدغه دوم رانندگان است و خالی برگشتن دغدغه اول و در صورتی که این مشکل حل شود و راننده خالی نباشد، قیمت خود به خود کاهش می یابد. از طرف صاحبان بار هم این مشکل هست که در برخی مواقع در سال راننده ها به سمت خاصی کشیده می شوند و بار خیلی از مناطق روی زمین می ماند و صاحبان بار مجبورند قیمت بالاتری پرداخت کنن که دلیل آن عدم وجود تعادل درعرضه و تقاضا است که ما می خواهیم این تعادل را به صورت شفاف ایجاد کنیم. همچنین در هیئت مدیره افراد مسلط و با تجربه در حوزه باربری حضور دارند و سعی کردیم با قرار گیری در کنار صنایع و جابجایی بار آنها تجربه کسب کنیم و به این نتیجه رسیدیم با توجه به شباهتهای این کسب و کارها در صورتی که ما بتوانیم مشکلات این صنایع رو حل کنیم، پس امکان حل مشکل در مقیاس بزرگتر را داریم. ما ادعا نداریم که می توانیم کل مسئله با کشور را حل کنیم و نسخه حمل مسافر درون شهری روی مسئله حمل بار کشوری اجرایی نیست، ما در حال یادگیری هستیم و نگاه حل مسئله ای داریم.

او در پاسخ به سوالی درباره مقاومت بخش سنتی گفت: ما تحت فشار هستیم اما برنامه برای حذف دیگران نداریم و همچنین درباره اپلیکیشن ایبار گفت: اپلیکیشن آماده است، اما به خاطر اینکه رانندگان آموزش های لازم را ندیده اند. در حال حاضر بیشتر از طریق بات تلگرام در ارتباط هستیم.

نورشاهی نیز دراین باره اظهارداشت که سازمان راهداری صحبت از خرداد ۹۷ برای حذف بارنامه کاغذی کرده است. وی در خصوص مقایسه ایبار با اپلیکیشن های مسافربری تصریح کرد: فرآیند حمل بار سراسری با فرآیند جابجایی مسافر درون شهری از هر لحاظ متفاوت است و نه تنها از نظر قانونی بلکه از نظر نوع و مولفه های تجاری نیز شباهتی وجود ندارد.

نورشاهی در خصوص وجه تمایز ایبار با رقبا و نتایج تحقیقات میدانی گفت: نفر ساعت زیادی را تحقیق کردیم، خودم شخصا با مدیر هیت مدیر به پایانه ها رفتم و حتی یک خوابگاه مناسب و در شان یک راننده وجود نداشت! جز مسئولیت اجتماعی خودمان میدانیم که وضعیت را حتی در صورت لزوم با ارائه خدمات عام المنفعه بهتر کنیم، اما راهکار اصلی و مزیت ما کوتاه کردن زمان انتظار رانندگان است و اینکه راننده به جز زمان بارگیری حضور فیزیکی پیدا نکند. ما ادعای صد در صدی نداریم اما با الگوریتم هوشمندسازی تکرار پذیر، و قیمت دهی بر اساس داده های متنوع ایجاد تغییرات بنیادی نسبت به هزینه ها رو مد نظر داریم.

ایمان فراصت، مدیر توسعه بازار ایبار نیز ضمن اشاره به تصور غلط موجود در رابطه با رانندگان اظهار داشت: ایبار برای تصحیح این تصویر و همچنین جذب رانندگان متعهد و مطمئن استراتژیهای محتوایی خاصی را تدوین نموده است. وی توسعه بازار ایبار را منوط به تعاملات گسترده با این قشر دانست.

نظرات شما

×

Comments are closed.