وداع با کشت سنتی تنها راه افزایش راندمان آبیاری

معاون وزیر کشاورزی مطرح کرد:

گروه تولید-معاون وزیر کشاورزی ضمن تاکید بر اینکه برای افزایش راندمان آبیاری باید از کشت سنتی فاصله بگیریم، گفت: هیچ دولتی به اندازه دولت تدبیر و امید در بخش آب سرمایه‌گذاری نکرده است.

به گزارش جهان اقتصاد، علیمراد اکبری در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان ایلام با اشاره به اینکه تغییر رژیم بارش و تغییر اقلیم منجر به کاهش آب و افزایش تبخیر می‌گردد، براستفاده درست از منابع موجود تأکید و اظهار کرد: آب و بیکاری می‌تواند مشکلات زیادی را برای کشور ایجاد کند که لازم است با برنامه‌ریزی درست بر این چالش‌ها غلبه کنیم.

وی با اشاره به برخی از عملکردهای وزارت جهاد کشاورزی از جمله توسعه کشت دانه‌های روغنی و خودکفایی در تولید گندم گفت: هیچ دولتی به اندازه دولت تدبیر و امید در بخش آب سرمایه گذاری نکرده است.

معاون آب و خاک وزیر کشاورزی با اشاره به اینکه در سال های گذشته در بخش آب و خاک استان ۴۴۲میلیارد تومان در استان هزینه شده است، گفت: مبلغ ۴۲۳ میلیارد تومان نیز برای هزینه کرد در این بخش در سال جاری در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه به احتمال قریب به یقین پروژه های آب و خاک استان مرتبط با وزارت جهاد کشاورزی در مهرماه به پایان می‌رسند، از توجه استاندار ایلام در زمینه اختصاص اعتبار مناسب از محل منابع استانی به بخش آب تشکر کرد.

اکبری با اشاره به این که نیازمند مدیریت بهره برداری مناسب از پروژه های بخش آب و خاک هستیم، اظهار کرد: چنانچه به نحو مناسب از این پروژه ها بهره برداری نکنیم به اهداف مدنظرمان دست پیدا نخواهیم کرد.

وی ضمن تأکید بر تکمیل زنجیره تولید در استان گفت: ما باید از کشت سنتی فاصله بگیریم و نگاه ما از مزرعه به سفره و از جمله سفره های خارجی باشد.

** خودکفایی دوباره گندم و صرفه‌جویی ۳ میلیارد دلاری

از سوی دیگر اما معاون دیگر وزیر کشاورزی درباره شرایط اقلیمی و تاثیر انبر وضعیت کشت در کشوراز پیش‌بینی خرید تضمینی ۱۰.۵ میلیون تنی گندم در سال جاری خبر داد و گفت: اگر این پیش‌بینی محقق شود که شرایط اقلیمی گویای نوید وضعیت بهتری را نیز می‌دهد، می‌توانیم بیش از سه میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی کنیم.

یزدان سیف – معاون وزیر جهاد کشاورزی – در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: تولید گندم در سال جاری از پیش‌بینی‌های صورت گرفته بیشتر است، چراکه باران متناسب و مساعدی در مزارع گندم طی ماه‌های اخیر داشتیم و این مسئله سبب شد بسیاری از مزارع آبی هم اقدام به آبیاری نکنند.

وی افزود: برای مزارع گندم باران در ماه‌های اسفند تا اردیبهشت ماه بسیار با ارزش است و خودکفایی گندم و خرید تضمینی این محصول استرتژیک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. چراکه اگر در طول یک سال ۱۰ میلیون تن گندم خریداری شود به معنای صرفه‌جویی سه میلیارد دلاری ارزی است و اگر این اتفاق می‌افتد یعنی باید به همین میزان پول خرج کنیم تا گندم به دست آوریم.

به گفته مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی، در سال زراعی جاری از ابتدای فصل برداشت تاکنون حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان تحویل گرفته‌ایم که ارزشی بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار دارد و پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به وضعیت موجود حدود ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان به صورت تضمینی خریداری کنیم.

سیف با بیان اینکه خرید تضمینی گندم نه تنها صرفه‌جویی ارزی برای کشور به ارمغان خواهد داشت بلکه کشاورزان را در روستاها امیدوار نگه داشته و می‌تواند تولید را در این مناطق زنده نگه دارد، ادامه داد: تاکنون ۵۰ درصد مطالبات کشاورزانی که اطلاعاتشان در سامانه خرید تضمینی گندم به ثبت رسیده و محصول خود را تحویل داده اند، پرداخت شده است که به بیش از ۷۳۳ میلیارد تومان می‌رسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: گرچه در سال زراعی جاری با کاهش بارندگی نسبت به سال گذشته مواجه شده‌ایم اما از آنجاکه گندم گیاهی نجیب و از نظر آبی کم‌مصرف به شمار می‌رود، بارندگی برای تولید این محصول استراتژیک مناسب بوده است، چراکه گندم سالانه حدود چهار تا پنج بار نهایتا آبیاری نیاز دارد و امسال شاهد بودیم که بهار هم برای مزارع گندم بسیار خوب بود و بارندگی نسبتاً مناسبی در کشور داشتیم. در واقع امسال بهره وری بالاتری در زمینه آب داشتیم و تولید گندم غالباً از طریق آب سبز یا همان بارندگی انجام شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.