وداع ایران با آیت الله

۱۳۹۵/۱۰/۲۱

گروه سیاسی-مراسم تشییع و تدفین پیکر مرحوم آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی که با حضور میلیونی مردم از ساعت ۸ و نیم صبح آغاز شده بود، با خاکسپاری رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در جوار امام راحل پایان یافت.

به گزارش ایسنا، آیین وداع با پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  با حضور جمع کثیری از مردم، فعالان سیاسی و مسئولان کشوری و لشکری از مقابل دانشگاه تهران برگزار  شد.

در لحظات اول  آغاز این مراسم پیام مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران قرائت شد.

بیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، حجت‌الاسلام حسن روحانی ، آیت الله صادق آملی لاریجانی و علی لاریجانی،  ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق، عمار حکیم رییس مجلس اعلای عراق، سردار سلیمانی، امیر سیاری ،محمد نهاوندیان، سید محمود علوی ،سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی، محسن رضایی،  بیژن زنگنه، آیت‌الله حائری‌شیرازی،، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، سورنا ستاری، حسین هاشمی، احمد جنتی، محمد امامی‌کاشانی ،محمدرضا تابش، ، عبدالله جاسبی، احمد توکلی، محمدرضا نعمت‌زاده، عباس آخوندی، حجت‌الاسلام ناطق‌نوری، سیدمحمد دعایی، حجت‌الاسلام علی‌عسگری، حجت‌الاسلام موحدی کرمانی، موسوی لاری ،کمال خرازی حجت‌الاسلام مجید انصاری، صالحی‌امیری ، حسن قشقاوی، سیدمحمد حسینی، محمدرضا میرتاج‌الدینی، جعفری‌دولت‌آبادی، علاالدین بروجردی، الیاس حضرتی، حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای و جمع زیادی از نمایندگان مجلس مسئولان لشگری و کشوری از ساعات اولیه مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در دانشگاه تهران حاضر شدند.

مهدی و یاسر هاشمی در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در میان جمعیت حضور یافتند و مردم نیز به ابراز همدردی با آنها پرداختند.

محمد هاشمی برادر رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز که از میان جمعیت مردم خود را به محل برگزاری مراسم تشییع آیت الله هاشمی رساند،  از ابراز ارادت مردم به برادر فقیدش و همدری‌های مردمی تشکر کرد.

«هاشمی راهت ادامه دارد» ، «روحانی، خاتمی، تسلیت  تسلیت»، «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، جمهوری اسلامی صاحب عزاست امروز»  ، «عزا عزاست امروز روز عزاست امروز، هاشمی مبارز پیش خداست امروز» از جمله شعارهایی بود که در این مراسم دوستداران رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام سر دادند.

ارگان‌ها و نهادهای مختلف نیز پیام‌های تسلیت خود را در بنرها و پلاکاردهای مختلف نصب و یا به همراه پوسترهایی از رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام توزیع می‌کردند.

تشییع کنندگان پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم‌چنین تصاویری از ایشان در کنار رهبری در دست داشتند که از جمله روی یکی از آن‌ها نوشته شده بود؛ « ۵۹ سال همدلی و هفکری». هم‌چنین پلاکاردهایی با مضامین؛ «به خدا می‌سپارمت» ،  «هاشمی روحت شاد، روحانی زنده‌باد»  و … در دست داشتند.

تصاویری از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی که بر روی آن نوشته شده بود،« آیت‌الله هاشمی؛ مظهر استقامت و صبر ، مرد فردا» نیز در دست تشییع کنندگان دیده می‌شد.

رهبر معظم انقلاب راس ساعت۱۰ صبح جهت اقامه نماز بر پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی وارد دانشگاه تهران شدند و نماز را بر پیکر رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام اقامه کردند.

مراسم تشییع پیکر مرحوم هاشمی رفسنجانی بعد از اقامه نماز توسط حضرت آیت الله خامنه‌ای از دانشگاه تهران آغاز  و در حال حاضر خودروی حامل پیکر رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان سیل دوست دارانش تا میدان راه آهن و سپس حرم امام راحل حرکت کرد. تشییع کنندگان پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را با ذکر لا اله الا الله ، از لشکر حزب‌الله، الله اکبر ، لا اله الا الله بدرقه کردند.

همزمان با حرکت خودروی حامل پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی در میان خیل دوستداران آن فقید انقلابی جمعیت زیادی از مردم جهت وداع با پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی و شرکت در مراسم خاکسپاری آن یار دیرین امام و رهبری در حرم مطهر امام خمینی (ره) حضور یافته و با سردار دادن شعار به عزاداری پرداختند.

پیشاپیش ماشین حامل پیکر «آیت‌الله» بر روی پلاکاردی قسمتی از بیانات حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر این که « مردان تاریخ تا آخر زنده هستند. بدخواهان باید بدانند هاشمی زنده است، چون نهضت زنده است».

مقارن ظهر دیروز و اندکی بعد از اذان ظهر پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی بر روی دست دوستاداران آن فقید انقلابی وارد صحن حرم مطهر امام (ره)شد و بر روی دستان  خیل دوستدارانش وارد ضریح امام راحل گردید و بعد از انجام آداب دینی خاکسپاری در جوار مقتدای خود آرام گرفت.

پس از پایان مراسم خاکسپاری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در حرم مطهر امام خمینی (ره) هنگام خروج خانواده ایشان از حرم مطهر مردم قدرشناس و همیشه در صحنه کشورمان با سردادن  شعارهای« هاشمی هاشمی تسلیت تسلیت » آن‌ها را تا درب خروجی حرم مطهر امام خمینی (ره) همراهی کردند.

آیت‌الله هاشمی در برابر نامهربانی‌ها صبوری و مقاومت پیشه کرد

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: مرحوم آیت‌الله هاشمی با صبوری، بزرگواری، درایت و خرد ورزی از کنار نامهربانی‌ها عبور می‌کردند.

حسینعلی امیری در گفت‌وگو با ایلنا، رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را ضایعه بسیار بزرگی برای جمهوری اسلامی توصیف کرد و گفت: ایشان عالمی آگاه، خردورز و سیاستمدار بسیار بزرگی بود.

معاون پارلمانی رییس جمهور به بیان برخی از ویژگی‌های شخصیتی آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و اظهارکرد: اعتقاد نسبت به اسلام، نظام و آرمان‌های حضرت امام و مقام معظم رهبری،  هوش سرشار، داریت ویژه، صبوری و استقامت فوق العاده از ایشان یک عالم عاقل و سیاستمدار بسیار برجسته ایجاد کرده بود. این ویژگی‌های منحصر بفرد او را تبدیل به یک استوانه و یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی کرده بود. ایشان مصادق این روایت بود که اگر عالمی به رحمت خدا برود در اسلام ثلمه‌ای ایجاد می‌کند.

او با اشاره به برخی هجمه‌ها که در سال‌های اخیر علیه آیت‌الله هاشمی بود، یادآور شد: در برابر نامهربانی‌ها صبوری و مقاومت پیشه کرد. حفظ اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران، آرمان‌های حضرت امام و انسجام ملی و اتحاد ملی همیشه از اولویت‌های ایشان بود. با صبوری، بزرگواری، درایت و خردورزی از کنار این نامهربانی‌ها عبور می‌کردند.

امیری با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دوران حیاتش خدمات برجسته‌ای برای نظام جمهوری انجام داد و وفات او هم عامل انسجام و وحدت بود، اظهار کرد: در مراسم تشییع ایشان افراد با ذوق‌های مختلف و نگاه‌های متفاوت و حتی اقلیت‌های مذهبی هم بودند و این حضور تجلیل باشکوهی از خدمات او بود.

معاون پارلمانی رییس جمهور ادامه داد: برآوردی که استاندار تهران به من دادند این بود که بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در دانشگاه تهران و خیابان‌های اطراف در مراسم تشییع حضور داشتند. لذا وفات ایشان هم تبدیل به یک مانور اتحاد ملی شد.

تسلیت ۱۵ کشور در مسکو برای سوگ آیت الله فقید

سفارت ایران در مسکو از نخستین ساعت کاری روز سه شنبه محل حضور سفیران، دیپلمات های ارشد بیش از ۱۵کشور و همچنین نماینده ویژه وزارت خارجه روسیه برای اعلام تسلیت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی بود.

به گزارش ایرنا، نماینده ویژه وزارت امور خارجه روسیه با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو تسلیت درگذشت رئیس جمهوری سابق ایران را ابلاغ کرد.

بارانوف معاون دپارتمان دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه همچنین در دفتر یادبود به زبان فارسی و روسی نوشت: تسلیت وزارت خارجه فدراسیون روسیه را برای رحلت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی عرض می کنم.

همچنین سفیران کشورهای بوسنی هرزه گوین، قبرس و نفر دوم سفارت آلمان افزون بر تسلیت گویی شفاهی، در دیدار با مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران، یادبود آیت الله هاشمی رفسنجانی را در دفتر ویژه ثبت کردند.

سفیران عراق، افغانستان، زیمباوه، بورکینافاسو و تشکیلات خودگردان فلسطین در مذاکره با همتای ایرانی خود و همچنین نمایندگان سفارتخانه های ایتالیا، لتونی، کوبا، آلبانی و لیتوانی با حضور در ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران درگذشت آیت الله فقید هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

افزون بر سفیران و دیپلمات های ارشد از کشورهای مختلف، شماری از شخصیت های روسی علاقه مند به فرهنگ و تمدن ایرانی و همچنین کارشناسان سیاسی آشنا به امور ایران نیز برای تسلیت گویی و ثبت یادبود در سفارت ایران حضور یافتند.

محورهای پیام های ثبت شده در دفتر یادبود، جایگاه مهم ایران در منطقه، نقش سیاسی و بین المللی آیت الله رفسنجانی و پیامدهای مثبت خدمات وی در سمت های مختلف است.

شمخانی: آیت الله هاشمی رفسنجانی منافع نظام را بر منافع شخصی ترجیح می داد

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی در رفتار و کردار شفاف بود و منافع نظام را بر منافع شخصی و حزبی ترجیح می داد.

علی شمخانی روز سه شنبه در حاشیه مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، درگذشت رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را ضایعه ای دردناک و ناباورانه توصیف کرد و به مردم ایران تسلیت گفت.

وی افزود: آقای هاشمی رفسنجانی قبل از پیروزی انقلاب، ادبیات مبارزه را به اشکال مختلف در کتاب کارنامه استعمار در دفاع از فلسطین مشق کرده و در شکل گیری تظاهرات انقلاب نقش بسزایی داشت و بعد از انقلاب در کنار امام(ره) از وزارت کشور گرفته تا ریاست جمهوری و سایر سمت های مهم نظام جمهوری اسلامی همواره مسوولیت پذیر بود.

شمخانی ادامه داد: آقای هاشمی رفسنجانی دپیلماسی فعال منطقه ای داشت و این چهره برجسته و بارز سیاسی، همواره نظرات خود را از تربیون سیاسی نماز جمعه بیان می کرد.

پیام تسلیت مقام های جهانی احترام به سابقه آیت الله هاشمی بود

وی افزود: پیام های رهبران و سیاستمداران جهان پس از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی نشان داد که تصویر ذهنی آنها از او با مردم مسوولان کشور یکی بوده است.

شمخانی ادامه داد: در برداشت از شخصیت آیت الله هاشمی رفسنجانی هیچ تناقضی وجود نداشت و دلیل این امر شفافیت فوق العاده او در اتخاذ سیاست هایشان بود، به همین منظور در این مدت شاهد بودیم که شخصیت های مختلف جهان برای دادن پیام تسلیت ملاحظات معلوم جایگاه خود را کنار گذاشتند و برخلاف روال معمول به یک شخصیتی که رییس جمهور رسمی یک کشور نیست پیام تسلیت فرستادند و اتخاد چنین مساله ای از جانب شخصیت ها و سیاستمداران دنیا احترام به عقبه سیاسی و شخصیت هاشمی رفسنجانی بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: برجسته ترین صفتی که در طول این سال ها از آقای هاشمی رفسنجانی سراغ داشتم شفافیت در رفتار و کردار بود و همین باعث می شد تا هم ملت ایران و چهره های جهانی از او برداشت واحدی داشته باشند.

مدیرکل پروژه جهانی ایتر: هاشمی پشتیبان پروژه گداخت بود

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان انرژی اتمی، «برنارد بیگوت» (Bernard Bigot) در پیامی که برای«علی اکبر صالحی» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ارسال کرده است ضمن تسلیت رحلت رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، بیان کرده است:«من هم مثل بسیاری از ایرانی ها و مردم سراسر جهان با اطلاع از خبر درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی اندوهگین شدم.»

مدیرکل پروژه جهانی ایتر خاطر نشان کرد: حضور او (هاشمی رفسنجانی) با نگاهی بلند و عملگرایانه، نیرویی خارق العاده در طول ده ها سال در جمهوری اسلامی ایران بوجود آورده بود و یقین دارم که فقدان وی به شدت محسوس خواهد بود.

در پیام مدیرکل پروژه جهانی ایتر آمده است: « نقش محوری وی در بنیانگذاری دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان زمینه ساز توسعه علوم مختلف از جمله پروژه گداخت، بخشی از خدمات ارزشمند اوست که ثمرات آن را در طول ده ها سال نسل های آینده خواهند دید.

بیگوت در پیام خود با بیان این مطلب که «بسیاری نوشته اند که عمر او به موازات اعتلای کشورش به پیش می رفت» اشاره می کند:همین اواخر بود که از وی شنیدیم که ( آینده به گفت وگو و تعامل تعلق دارد..) این احساسات برای من که معتقد به تلاش مستمر برای توسعه همکاری صلح آمیز بین ملتها هستم، احساسی آشنا است.

وی در این پیام ، هاشمی رفسنجانی را پشیبان پروژه گداخت عنوان کرده و از اینکه او در قید حیات نیست تا شاهد امضای قرارداد همکاری جمهوری اسلامی ایران و ایتر باشد ، ابراز تاسف کرد.

مدیرکل پروژه جهانی ایتر دراین پیام با اشاره به اینکه «هیچ حوزه ای مهمتر ازعلوم و فن آوری پیشرفته برای این نوع همکاریها نیست» ابراز امیداوری کرده است:« با توسعه هرچه بیشترهمکاریهای ایران و ایتر در آینده بتوانیم این میراث گرانبهای آیت الله هاشمی رفسنجانی را ارج نهیم.»

 

نظرات شما

×

Comments are closed.