واکسن تب برفکی را با وجود تلنبار شدن در انبارها وارد می‌کنند

رئیس مؤسسه سرم‌سازی رازی:

گروه امورزیربنایی-رئیس مؤسسه تحقیقات سرم‌سازی رازی با انتقاد از عملکرد سازمان دامپزشکی در واردات واکسن تب برفکی گفت: ۶ میلیون دوز واکسن تب برفکی در انبارهای شرکت روناک تلنبار شده، اما واکسن بی‌کیفیت را از خارج وارد می‌کنند.

حمید کهرام درهمایش تبیین شرکت‌های مقابله با تب برفکی که در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار شد، به آخرین تحولات در تولید واکسن تب برفکی اشاره کرد و گفت:‌ به دنبال افزایش کیفیت تب برفکی هستیم و بنا داریم تا سال آینده واکسن روغنی تب برفکی را وارد بازار کنیم و این واکسن اکنون مراحل آزمایشگاهی را سپری می‌کند.

وی به مزایای این نوع واکسن اشاره کرد و گفت:‌ واکسن روغنی میزان مصرف را کاهش داده و تنها سالی دو بار قابل تزریق است.

رئیس مؤسسه سرم‌سازی رازی همچنین تلاش برای تولید واکسن‌های بدون پروتئین را از دیگر کارهای این مؤسسه اعلام کرد و گفت:‌ تولید واکسن‌های بدون پروتئین در مرحله توسعه و تحقیقات قرار دارد و امیدواریم در سال ۹۶ واکسن تب برفکی بدون پروتئین‌ را هم وارد بازار کنیم.

وی با اشاره به نیاز کشور برای مصرف واکسن تب برفکی بین دام‌ها گفت:‌ در ۱۵ سال اخیر سالانه بین ۱۸ تا ۲۰ میلیون دوز واکسن تب برفکی مصرف شده و ما هم امسال تا کنون ۱۳ میلیون دوز از این واکسن را تحویل داده‌ایم، اما انبار شرکت دوم در مهاباد مملو از واکسن تب برفکی است که مشتری ندارد.

کهرام با انتقاد از واردات واکسن تب برفکی از کشورهای دیگر علیرغم ظرفیت موجود خاطر نشان کرد: سال گذشته در حالی که له‌له می‌زدیم تا از ما واکسن تب برفکی بخرند، مجبور شدند از کشورهای عقب‌افتاده که سویه بیماری در آن موجود نبود، واکسن  وارد کنند و با همین رویه به دنبال آن هستیم تا پایان سال ۹۶ واکسن صادر کنیم.

به گفته کهرام‌، هم اکنون ۶ میلیون دوز واکسن تب برفکی در کارخانه مهاباد دپو شده است.

رئیس مؤسسه سرم‌سازی رازی یکی از نقاط ضعف سازمان دامپزشکی عدم استفاده از کارشناسان علمی و تحقیقاتی مؤسسات رازی در برنامه‌ریزی‌ها برشمرد و افزود: موضوع و مشکل فقط بودجه نیست، بلکه برنامه و مدیریت مناسب نداریم.

نظرات شما

×

Comments are closed.