هشدار ورشکستگی فعالان صنعت تجدیدپذیر با نوسانات نرخ ارز

در پنجمین کنفرانس و نمایشگاه انرژی خورشیدی ایران مطرح شد:

گروه امورزیربنایی-یک فعال صنعت انرژی با بیان اینکه به‌دلیل نوسانات نرخ ارز بیم آن می رود که جمع کثیری از فعالان صنعت تجدیدپذیر به‌زودی ورشکسته شوند، گفت: رونق حوزه تجدیدپذیرها موجب اشتغال نه تنها عده قابل توجهی از متخصصین بلکه کارگران ساده نیز در اقصی نقاط کشور خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، محمد پور امیری در پنجمین کنفرانس و نمایشگاه انرژی خورشیدی ایران با موضوع “بررسی چالشهای فضای کسب و کار انرژی های تجدیدپذیر در سال ۹۷اظهار داشت: صنعت انرژی های تجدید پذیر، در عین حال که کوچک و محدود است، صنعتی پویا به شمار می رود و از آنجا که سابقه فعالیت ۱۵ ساله در این حوزه دارم، بارها شاهد این اتفاق بوده‌ام که موجی از حمایت ها صورت گرفته است اما به دلیل عدم مدیریت صحیح، موجبات ورشکستگی عده کثیری از شرکت های سرمایه گذار را فراهم آورد. در حال حاضر نیز به نظر می رسد که با موج سنگین تری مواجه خواهیم بود و عمده دلیل آن نیز این امر بود که معادلات جدید ارزی از پیش تعیین نشده بود.

مدیرعامل انرژی نوین مهرآباد افزود: با وجود آنکه احداث نیروگاه ۱٫۲ مگاواتی ظرف یک ماه صورت گرفت، فاز توسعه نیروگاه که ۵۰ مگاوات است و مجوزهای آن اخذ شده بود، به‌دلیل معادلات جدید ارزی هنوز به مرحله احداث نرسیده است.

پور امیری با بیان اینکه یکی از چالش های توسعه انرژی های تجدیدپذیر، اخذ مجوزها بود که خوشبختانه این موضوع به مرور در حال حل شدن است، ادامه داد: از اتفاق های فوق العاده لطمه زننده ای که به خصوص سرمایه گذاران خارجی را تحت تاثیر قرار داد، موضوع عدم تخصیص عوارض برق که بودجه خرید برق تجدیدپذیر هستند، توسط سازمان برنامه در سال ۱۳۹۶ بود، این موضوع موجب شد تا در اواخر سال گذشته نیروگاه ها نتوانند مطالبات خود را دریافت کنند که به تدریج به نیروگاه های کوچک ۱۰۰ کیلوواتی و پنج کیلوواتی و سرمایه گذاران کوچک می رسید که رفع شد.

وی افزود: در حال حاضر واردات تجهیزات و مواد اولیه تجدیدپذیر و موضوع نرخ ارز از مهم ترین مشکلات ما به شمار می رود. این درحالی است که تجهیزات و مواد اولیه نیروگاه های تجدید پذیر در حقیقت کالای مصرفی نیستند بلکه برای احداث نیروگاه به‌کار می روند، نیروگاهی که برق تولید می کند و برق کالای استراتژیک کشور است؛ بنابراین واضح است که تجهیزات و موارد اولیه نیروگاه های تجدیدپذیر می باید جزو کالای اساسی قرار گیرند که متاسفانه این امر در وزارت صنایع هنوز اتفاق نیفتاده است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: یکی دیگر از چالش های موجود بر سر راه ما عدم هماهنگی ساتبا و توانیر است. این ناهماهنگی در اثر موضوعات و مسائل کوچکی نظیر مدیریت بودجه و مسائلی از این دست، موجب شد تا بخشی از سرمایه گذاران سیستم های خورشیدی کیلوواتی چندین ماه در ابتدای امسال معطل بمانند که در نتیجه آن، فرصت تهیه تجهیزات با قیمت مناسب از دست رفت و همچنین فرصت تولید برق در فصول بهار و تابستان را که شبکه بشدت محتاج برق بود را نیز از دست دادیم.

وی افزود: افزایش نرخ ارز، وابسته به قیمت نهایی انرژی در ایران است و موضوع واردات کالا و تولید داخل را تحت تاثیر قرار می دهد.

پور امیری یادآور شد: تمام کسانی که در راستای احداث نیروگاه های تجدید پذیر فعالیت دارند برای مثال در مرحله ساخت نیروگاه، الزاما نباید افراد متخصص باشند و لذا رونق این حوزه موجب اشتغال عده قابل توجهی کارگر ساده نیز در اقصی نقاط کشور خواهد شد.حتی کشاورزان منطقه نیز در فصولی که کسب درآمدی ندارند می توانند با آموزش اولیه ساده به کسب درآمد در حوزه تجدید پذیر بپردازند.

پور امیری تاکید کرد: یکی از موضوعات مهم حوزه تجدید پذیر ها پرداخت مالیات است. این پرداخت ها به نحوی است که کسانی در حوزه تجدید پذیرها اشتغال دارند، پیمانکاران و صاحبان نیروگاه ها، همگی موظف به پرداخت مالیات بر حقوق هستند. همچنین مالیات عملکرد به میزان ۲۵ درصد را نیز باید پرداخت به نحوی که برای نیروگاه های تجدیدپذیر که هزینه نگهداری و تعمیرات چندانی ندارند، برابر ۲۵% درآمد فروش برق است. علاوه براین، در واردات تجهیزات تجدیدپذیر نیز، ۲۰ درصد عوارض گمرکی به دولت تعلق می گیرد.

**عدم‌مصرف ۲۵۰‌هزار متر‌مکعب آب در نیروگاه های تجدید پذیر

مدیرعامل شرکت انرژی های تجدیدپذیر مپنا نیز در ادامه اظهارداشت: شرکت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر مپنا وظیفه سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر را عهده دار است و در حال حاضر نیز در دو نیروگاه ۵۰ مگاواتی بادی و یک نیروگاه خورشیدی سرمایه گذاری کرده ایم  که به پارک انرژی های تجدید پذیر تبدیل شده است و قصد داریم در ادامه به سرمایه گذاری در بایومس هم بپردازیم.گروه مپنا غیر از سرمایه گذاری صاحب امتیاز چند شرکت دیگر هم است که در حوزه های اجرایی نیروگاه های انرژی تجدیدپذیر، تولید تجهیزات، مهندسی و مشاوره تجدیدپذیرها فعالیت دارند.

ادیب فر افزود: در حال حاضر نیز بخش عمده ای از توربین های ۲٫۵ مگاواتی یکی از نیروگاه های ما تولید داخل به شمار می رود و تمامی سرمایه گذاران دیگر نیز می توانند از تولید داخل بهره ببرند که علاوه بر موضوعات تحریم این تجهیزات، تشویق ۳۰ درصدی دولت از محصولات داخلی نیز از مزایای مهم آن به شمار می رود.

ادیب فر تصریح کرد: نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی کهک که در تاکستان نصب شده است، در مکانیزم هوای پاک سازمان ملل به ثبت رسیده است  و در سایت کنوانسیون آب و هوای سازمان ملل به نام UNFCCC قابل مشاهده است

ادیب فر اضافه کرد: نیروگاه های بادی و خورشیدی نیروگاه هایی هستند که برخلاف سایر نیروگاه های حرارتی و سیکل ترکیبی مصرف آب قابل توجهی ندارند و می توان گفت همین ظرفیت در نیروگاه‌های تجدیدپذیر موجب صرفه‌جویی ۲۵۰ هزار متر مکعب آب می شوند.

نظرات شما

×

Comments are closed.