هشدار نسبت به خطرات بافت ناکارآمد و گسل در سه محله شهر تهران

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات مسکن گفت:­ محلات گلابدره، دارآباد و فرحزاد، در بردارنده بافت ناکارآمد هستند و این بافت در حریم گسل‌ها واقع شده‌اند.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، علی بیت اللهی پیشنهاد کرد­ که در این مناطق به سبب کاهش خطرات بالقوه، دست‌اندرکاران اجرایی کشور و تصمیم‌گیران کلان در اسرع وقت تدابیر لازم را بیندیشند. بدین‌معنا اگر اقدامی برای مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده در حال انجام است، این سه محله در اولویت دست اندرکاران قرار گیرد.

وی با اعلام این مطلب که پهنه نقشه گسلی شهرهای تبریز، کرمان، مشهد و کرج در مراحل نهایی قرار دارد، اظهار داشت: حدود ۲۵۶ سایت بسیار مهم در حریم گسل‌ها از جمله ساختمان سازمان مدیریت بحران و ۱۶ بیمارستان و مرکز درمانی، ۳ مرکز آتش‌نشانی و پست‌های برق و لوله‌های گاز در این مناطق واقع شده‌اند که نیاز دارند تا به مرور از این مناطق خارج شوند.

وی، ­با اشاره به ماموریت چندین ساله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای تهیه پهنه‌های گسلی شهر تهران با همکاری سازمان مدیریت بحران و شورای شهر به سفارش شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، افزود: مرکز تحقیقات پروژه‌ای را در این خصوص به سرانجام رساند و در این رابطه گزارشی مفصل همراه با جزئیات و نقشه، تهیه و به وزارت راه و شهرسازی ارایه شد که جزو دقیق‌ترین کارهای موجود در این زمینه است و در حدود دو ماه است که اینکار تمام شده است.

بیت اللهی تصریح کرد: بر اساس نقشه‌هایی که تهیه شده‌­ دقیقا مشخص شده است که کدام ناحیه با چه مختصاتی در مناطق گسلی تهران قرار گرفته است و در عین‌حال، بافت‌های فرسوده مناطق‌شهری و میزان خطراتی که بافت‌های فرسوده در حریم گسل‌ها برای شهر تهران در صورت بروز زلزله احتمالی ایجاد خواهد شد نیز تعیین شده است.

وی گفت: پهنه گسلی شهرهای تبریز و کرمان در جلسات اخیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شد و به دلیل اهمیت موضوع، بندهای پیشنهادی ما با همکاری دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، به طور کامل به تصویب رسید و در حال حاضر نیز بر اساس آخرین آمار، وزارت راه و شهرسازی در حال ارسال آنها به هیئت­ دولت است.

بیت اللهی افزود: به زودی به منظور نهایی کردن طرح حریم گسل‌های شهر مشهد در شورای فنی خراسان‌رضوی به مشهد می‌رویم و نتایج بررسی‌ها و آخرین تصمیمات در استان در شورای‌عالی شهرسازی و معماری، طرح می‌شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.