هزینه یک میلیارد دلاری برای توسعه زیرساخت های حمل ونقل ریلی سالیانه

معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل ونقل راه آهن با اشاره به مصوبه روز گذشته مجلس مبنی بر اختصاص یک درصد از درآمدهای نفت وگاز به توسعه حمل و نقل ریلی گفت: براساس این مصوبه سالیانه یک میلیارد دلار برای تکمیل زیرساخت های حمل ونقل ریلی کشور هزینه خواهد شد.

سعید رسولی با بیان اینکه این منابع برای خرید ناوگان ریلی اختصاص نخواهد یافت، افزود: با اجرایی شدن این مصوبه در طول برنامه ششم و اختصاص یک درصد از درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز کشور برای توسعه حمل ونقل ریلی و خرید تجهیزات شاهد تحولات بزرگی در این بخش خواهیم بود.

بر اساس بند الف ماده ۶۹ لایحه برنامه ششم توسعه کشور مصوب مجلس، دولت مکلف شد به منظور تکمیل و اجرای پروژه‌های حمل ونقل ریلی، دو خطه‌ کردن مسیرها و احداث خطوط برقی و سریع‌السیر علاوه بر استفاده از تامین مالی خارجی (فاینانس) و مشارکت‌های دولتی – خصوصی و رشد اعتبارات این حوزه، سالیانه یک درصد (۱%) از منابع حاصل از فروش نفت و گاز سهم دولت را در قالب بودجه سنواتی به وزارت راه وشهرسازی اختصاص دهد تا طرح های حمل ونقل ریلی با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته اجرا شود.

معاون راه آهن اظهار داشت: خوشبختانه مجلس و دولت به اهمیت توسعه حمل و نقل ریلی کشور توجه خاصی دارند و براساس مصوبه شورای اقتصاد، راه آهن جمهوری اسلامی ایران می تواند در طول ۱۰ سال آینده تا ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برای انجام سرمایه گذاری در بخش های مختلف حمل و نقل ریلی کشور سرمایه گذاری جذب کند.

وی با بیان این که شرکت راه آهن برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی مذاکرات زیادی را با شرکت های خارجی و داخلی آغاز کرده است، گفت: برای سریع السیر شدن مسیر تهران – قم، تهران – همدان و برقی کردن مسیر تهران – مشهد و تامین ناوگان ریلی قطارهای سریع السیر بین قم – اراک با شرکت های ایتالیایی و چینی در حال مذاکره هستیم.

به گفته وی، اتصال راه آهن های ایران، ترکمنستان، قزاقستان، افغانستان، قیرقیزستان و چین به طول بیش از دو هزار کیلومتر برای توسعه ترانزیت و حمل کالا و مسافر در منطقه برای ما اهمیت زیادی دارد و با توافق سیاسی برای احداث این شبکه ریلی هم اکنون با برخی از شرکت های خارجی برای فاینانس مالی این پروژه در حال مذاکره هستیم.

رسولی با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر تشکیل شرکت حمل و نقل ریلی مسافری حومه ای برای ساماندهی حمل و نقل حاشیه شهرها در زیرمجموعه شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، یادآورشد: قطارهای حومه ای در کشور سازمان مشخصی نداشت و شهرداری ها نیز نمی توانستند در این حوزه متولی شوند لذا به پیشنهاد راه آهن و وزارت راه وشهرسازی مجلس با تشکیل این شرکت موافقت کرد.

معاون راه آهن با بیان اینکه دولت در حوزه راه آهن به دنبال تصدی گیر نیست، اظهار داشت: اهم فعالیت های ما در این حوزه حاکمیتی است و در بخش قطارهای حومه ای، راه آهن به دنبال راه اندازی این قطارها در اطراف کلانشهرهای بزرگ کشور با نرخ پایین است تا همه مردم بتوانند از این قطارها استفاده کنند. با این مصوبه مجلس حمل ونقل حومه ای به قطارهای شهری متصل خواهد شد تا رفت و آمد مردم در اطراف این شهرها بیش از پیش تسهیل شود.

این مقام مسوول بر افزایش هرگونه سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در حوزه ریلی کشور تاکید کرد و گفت: برای افزایش جذب سرمایه گذاری ها ۱۱ بسته سرمایه گذاری در راه آهن جمهوری اسلامی ایران تعریف شده تا تمام سرمایه گذاری های ما در چارچوب آن انجام شود.

رسولی یادآورشد: علاوه بر منابع یاد شده دولت استفاده از ظرفیت های تهاتری را برای راه آهن فراهم کرده تا بتوانیم با استفاده از این ظرفیت ها، قوانین و مقررات بخشی از پرداختی های خود را انجام دهیم که استفاده از ۹۹۲ میلیارد ریال از سهام شرکت فولاد خوزستان از آن جمله بود.

معاون برنامه ‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه‌آهن در ادامه با اشاره به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید اشاره کرد و گفت: از محل این قانون راه آهن می تواند از هرگونه سرمایه گذاری در زمینه کاهش مصرف سوخت، کاهش تولید آلاینده‌های زیست ‌محیطی و ارتقای بهره‌وری که توسط وزارت نفت و دولت تضمین ‌شده است، حمایت کند.

از سوی دیگر هم معاون مسافری راه آهن از راه اندازی خطوط ریلی مشترک با کشورهای CIS در ۶ ماه آینده خبر داده است. سید حسن موسوی در گفتگو با مهر، ضمن اشاره به تقاضای کشورهای «سی. آی. اس» برای ایجاد مسیر ریلی مشترک با ایران اشاره کرد و گفت: تقاضای راه آهن کشورهای قزاقستان، ازبکستان و … در کار گروهی درحال برررسی است و طی ۶ ماه آینده مبدا، مقصد، چگونگی سفر، حجم تقاضا، مدت زمان سیر، جذابیت های سفر و … مشخص می‌شود.موسوی اضافه کرد: باید حجم تقاضاها مورد بررسی قراربگیرد زیرا ارائه سرویس برای قطارهای مسافری نیازمند بررسی تقاضا است.

نظرات شما

×

Comments are closed.