هادی غنیمی‌فرد: افزایش قیمت دلار ناشی از تهدیدات ترامپ نیست

خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) نوشت: در روزهای اخیر و با تهدیدات رئیس جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، مجددا برخی‌ نرخ‌ها از جمله دلار و طلا در بازارهای داخلی با افزایش مواجه شد؛ اتفاقی که هر از چندگاهی در کشور رخ می‌دهد و عمدتا ناشی از تغییرات و اتفاقات سیاسی در سطح جهانی است و به قطع یقین آسیب‌های اقتصادی و روانی بسیاری برای کشور در پی دارد، اما سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که این افزایش نرخ‌ها تا چه اندازه واقعی و ناشی از تحولات جهانی و تا چه اندازه ناشی از فعالیت سوداگرانه و غیرقانونی برخی سودجویان در داخل کشور است.
«هادی غنیمی‌فر» رئیس اسبق خانه صنعت، معدن و تجارت ایران و رئیس اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدی در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به فعالیت سودجویانه برخی افراد و آسیب‌های اقتصادی آن برای کشور اظهار کرد: افرادی که باعث نوسانات قیمت دلار می‌شوند کسانی هستند که از قبل تصمیم به چنین کاری گرفته‌اند و صرفا به دنبال بهانه می‌گردند تا اهداف خود را عملی کنند و اگر در گوشه‌ای از دنیا دو نفر با هم دعوا کنند به بهانه آن دعوا مجددا نرخ ارز را تغییر خواهند داد.
وی ادامه داد: عده‌ زیادی از افراد و حتی خود دولت از گران شدن قیمت دلار به سودهای کلان می‌رسند. به وضعیت بسته شدن بودجه بر اساس قیمت دلار در سال‌های اخیر دقت کرده و آن را با سال جاری مقایسه کنید تا متوجه تفاوت‌ها شوید. چون بانک مرکزی همه دلارها را در چنین شرایطی به قیمت گران‌تر می‌فروشد و بنابراین به سود کلانی هم دست پیدا می‌کند.
غنیمی‌فر با اشاره به لزوم مقابله با این آسیب جدی اظهار کرد: این امر یک آسیب بد اقتصادی و اجتماعی است و ضرورت دارد مسئولان اقتصادی کشور با این پدیده مقابله کنند. بسیاری از مسئولان گمان می‌کنند که با افزایش قیمت دلار صرفا پولی نصیب دولت می‌شود اما باید توجه داشت که از سوی دیگر کارگری که مزدش تغییر نکرده است هزینه زندگی‌اش چند برابر خواهد شد.
رئیس اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدی تأکید کرد: علاوه بر کارگران، کارکنان دولت هم حقوق ثابت دارند و در برابر حقوق ثابت، خرج متغیر خواهند داشت و بنابراین همه برنامه‌ریزی‌ها بی‌اعتبار خواهد شد. متاسفانه برخی مسئولان دولتی به افزایش قیمت دلار به عنوان یک قماربازی نگاه می‌کنند و صرفا به فکر سودآوری آن هستند اما وقتی این اتفاق می‌افتد باید به عواقب دیگر آن هم فکر کرد.
این کارشناس مسائل اقتصادی به مشکلات کشاورزان و صنعتگران با افزایش قیمت ارز اشاره کرد و گفت: کشاورزی که کود شیمیایی مورد نیاز وی از خارج تامین می‌شود، اکنون به چه قیمتی باید این مواد مورد نیاز را تامین کند. متأسفانه برخی قشری فکر می‌کنند و به فکر عمق ماجرا نیستند.
غنیمی‌فر با اشاره به رابطه افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت طلا اظهار کرد: قیمت طلا براساس قیمت جهانی دلار تعیین می‌شود و وقتی دلار گران می‌شود، هر اُنس طلا را باید به قیمت بیشتر خریداری کنیم و در داخل هم چنین اتفاقی رخ می‌دهد و مثلا به جای گرمی ۱۰۵ تومان باید ۱۱۰ تومان پرداخت کنیم.
رئیس اسبق خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر به خاطر تهدیدات ترامپ نیست، عنوان کرد: این مسئله ربطی به تهدیدات ترامپ ندارد و صرفا ناشی از سوداگری برخی افراد و مسئولان است وگرنه اگر اقتصاد کشور را مستحکم کنید اگر ترامپ صد برابر تهدید کند، هیچ اثری بر اقتصاد ما نخواهد داشت.
وی با اشاره به مشکلات افزایش قیمت ارز برای تولیدکنندگان داخلی عنوان کرد: ۹۵ درصد مواد اولیه تولید وارداتی است و هنگامی‌که دلار گران شود، قیمت تمام شده تولید افزایش پیدا کرده و مجددا گرفتاری برای تولید ایجاد می‌شود و تمام تلاش‌هایی که در چند سال اخیربرای نفس کشیدن دوباره تولید انجام شده است بی‌ثمر خواهد شد.
رئیس اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدی به بیان پیش‌بینی خود از آینده قیمت دلار اظهار کرد: قیمت‌ها به نرخ‌های ثابت باز نخواهد گشت و شاید به میزان اندکی کاهش پیدا کند و شاید به ۳۹۰۰ تومان برسد و بنابراین نباید انتظار داشت چیزی که گران شد، مجددا همانند روز اول ارزان شود.
غنیمی‌فر با اشاره به وظیفه نیروی انتظامی در قبال برهم زنندگان بازار طلا و ارز اظهار کرد: اکنون عده‌ای با تفاوت قیمت دلار در حال پر کردن جیب خود هستند و نهادهای انتظامی در این زمینه دارای مسئولیت هستند. حتی بعد از این قضیه و قبل از اعلام نظر کنگره، مجددا نرخ‌ها را افزایش خواهند داد و این امر، نه ناشی از تبانی صرافی‌ها بلکه به دلیل گران فروختن بانک مرکزی است و هنگامی‌که بانک مرکزی، دلار را با قیمت گران‌تر بفروشد، آنها به قیمت گران‌تر به مردم خواهند فروخت.

نظرات شما

×

Comments are closed.