نگاهی به آثار تنش میان قطر و همسایگانش بر بازار جهانی نفت و گاز مقاومت اقتصادی در برابر بحران سیاسی

روزبه پارسازاد: گروه نفت: از زمان شروع تنش سیاسی و بحران اختلافات میان قطر و عربستان و چند کشور دیگر عربی در حاشیه جنوبی خلیج فارس، چشم‌های فعالان fازار جهانی انرژی به تحولات قیمتی در بازار نفت و گاز دوخته شد تا اگر کار بالا بگیرد و رفتارهای تند سیاسی به حوزه بازار انرژی هم سرایت کنداما چند ساعت بیشتر طول نکشید تا معامله گران بازار دریافتندکه این پیکار‌جویی به عرصه انرژی و بازار نفت و گاز کاری ندارد و گویا فقط برای فشار کشورهای عربستان و هوادارنش بر قطر قرار است در محدوده ترافیک هوایی، ارسال مواد غذایی و برخی زمینه‌های دیگر فشاری به قطر وارد کنند تا از مواضع سیاسی و بین‌المللی خود دست بردارد. چهار کشور عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع و اعلام کرده‌اند سفرهای هوایی، دریایی و زمینی به قطر یا برعکس را لغو می‌کنند.

تمدید طرح فریز نفتی اوپک که چند ماه پیش به تصویب وزیران عضو این سازمان رسید، از جمله مواردی بود که سرنوشت ان در هاله ای از ابهام قرار داشت. در این باره «محمد الساده» وزیر نفت قطر روز یکشنبه گفت، با وجود بحران به وجود آمده در شورای همکاری خلیج فارس، دوحه همچنان به فریز نفتی سازمان صادرکنندگان نفت اوپک و دیگر تولیدکنندگان خارج از این سازمان پایبند است.

به گزارش شبکه خبری «روسیا الیوم»، الساده روز یکشنبه در بیانیه‌ای افزوده است که: اوضاع جاری منطقه هرگز مانع از آن نخواهد شد که قطر به تعهدات بین‌المللی خود درباره فریز نفتی اوپک پایبند نباشد. وزیر نفت قطر به جزئیات بیشتری اشاره نکرده است.

تحلیلگران همچنین احتمال تشدید این تنش‌ها و تأثیر منفی آن را بر بازارهای انرژی جهان ناچیز  می‌دانند.

در همین راستا، «گرگ مک کنا» تحلیلگر ارشد شرکت تحقیقاتی سی اف دی(CFD) آمریکا هم به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفته است: من فکر  می‌کنم، عربستان، قطر و ایران و هر عضو دیگر اوپک بخوبی تلاش خواهند کرد تا تولید نفت شان حفظ شود زیرا وضع اقتصادی همه این کشورها ۱۲ ماه پیش به شدت وخیم بود و تنها ظرف سه ماهه گذشته کمی‌بهتر شده است.

اوپک در نشست رسمی‌۳۰ نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه ) ۱۳۹۵ خود در وین، برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، به بالا رفتن سطح قیمت‌ها کمک کند.

براساس این توافق، مقرر شد اوپک یک میلیون و ٢۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود بکاهد.

ایران، الجزایر، آنگولا، اکوادور، گابن، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان، امارات و ونزوئلا اعضای اوپک به شمار می‌روند.

ایران، نیجریه و لیبی تا رسیدن به سطح تولید پیش از بحران خود از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شدند.

اوپک همچنین موفق شد بیستم آذرماه ۱۳۹۵، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.

این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند.

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک در نشست رسمی‌چهارم خرداد سال جاری این سازمان با تمدید توافق کاهش تولید نفت برای ۹ ماه دیگر موافقت کردند.

اما در این باره علی‌رغم گزراش‌هایی که از رشد ذخایر نفتی آمریکه به تازگی منتشر شده است، وزیر انرژی عربستان عقیده دارد که

کاهش ذخایر جهانی نفت شتاب  می‌گیرد.

وزیر نفت عربستان گفته است که ذخایر جهانی نفت تا ۴ ماه آینده به سرعت کاهش خواهند یافت و تحریم قطر تأثیری بر روی توافق کاهش تولید  نمی‌گذارد.

به گزارش پایگاه خبری عرب‌نیوز، «خالد الفالح» وزیر نفت عربستان گفت: روند کاهش ذخایر جهانی نفت، طی ۳ تا ۴ ماه آینده شتاب خواهد گرفت.

وزیر نفت عربستان گفت: قصد داریم صادرات نفت خود به آمریکا را در بلندمدت افزایش دهیم و بازار آمریکا همیشه برای ما کلیدی خواهد بود و بر روی افزایش صادرات خود به این کشور تمرکز خواهیم داشت.

وی تصریح کرد، در حال حاضر، آمریکا به خوبی عرضه نفت را در اختیار دارد. همچنین« الفالح» گفت: تصمیم عربستان سعودی و بعضی از همپیمانانش در مورد قطع روابط با قطر، بر روی توافق کاهش نفت تأثیر نخواهد گذاشت. وزیر نفت عربستان سعودی خاطر نشان کرد، گمان  نمی‌کنم که موضوعات دیپلماتیکی و سیاسی که با قطر بوجود آمده، اثری در توافق کاهش تولید نفت داشته باشد. البته در این هفته به آمار ذخایر نفت خام آمریکا ۳.۳ میلیون بشکه افزوده شد و مجموع آن به ۵۱۳.۲ میلیون بشکه رسید که موجب شگفتی تحلیلگران اقتصادی شده است و ذخایر مرتبط با محصولات پالایشگاهی آمریکا هم علیرغم رشد تقاضا در فصل تابستان با روند صعودی روبرو شده است.

بر همین اساس «الفالح» گفت: گذر زمان مشکل ذخایر جهانی نفت را حل خواهد کرد و نتایج تمدید توافق کاهش تولید هر هفته و هر ماه محسوس تر خواهد بود و بر این باور هستم که روند کلی به سمت برقراری توازان در بازار نفت است.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.