نوسازی ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در طول ۵ سال

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

معاون وزیر راه و شهرسازی از پرداخت ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی از محل وجوه اداره شده برای اجرای برنامه بازآفرینی شهری در کشور خبر داد و گفت: طبق طرح باز آفرینی شهری باید سالانه۱۰۰ هزار واحد مسکونی در مناطق فرسوده شهری با استفاده از تسهیلات و تکمیل تمامی زیرساخت‌ها ساخته شود که طی ۵ سال آینده این رقم باید به ۵۰۰ هزار واحد برسد.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، هوشنگ عشایری معاون وزیر راه وشهرسازی و مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه زمینه اجرای طرح بازآفرینی شهری را فراهم کرده‌ایم گفت: میزان نرخ سود تسهیلات سپرده‌گذاری صندوق پس انداز یکم برای نوسازی مناطق بافت‌های فرسوده از ۸ درصد به ۶ درصد کاهش یافته است.

عشایری اظهار کرد: طبق طرح باز آفرینی شهری باید سالانه۱۰۰ هزار واحد مسکونی در مناطق فرسوده شهری ساخته و در طی ۵ سال باید ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب باز آفرینی شهری و با استفاده از تسهیلات و انجام زیرساخت ها نوسازی شود.

این مقام مسئول گفت: بسیاری از توسعه گران نگران ضمانت خرید واحدهای نوسازی شده بودند که اقدامات و مراحل لازم برای اجرای آن از سوی دولت انجام شد.

وی درباره ایجاد ۳۰۰ هزار شغل با تولید و ساخت واحدهای مسکونی در این طرح گفت: نوسازی هر واحد مسکونی ۸۵ متری یک شغل به صورت مستقیم و یک ونیم شغل به صورت غیرمستقیم ایجاد می کند، در نتیجه با ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی ۲۵۰ هزار شغل ایجاد می شود‌.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ۵۰ هزار شغل نیز با ایجاد فضاهای عمومی به متراژ یک میلیون مترمربع از جمله مدرسه، بیمارستان و مجتمع های تجاری در محلات ایجاد می شود.

وی توضیح داد: رییس جمهور تاکید به اجراى بازآفرینى شهرى دارد و بر همین اساس اراضى دستگاه‌هاى دولتى به این امر اختصاص خواهد یافت. در همین راستا وزارت راه وشهرسازی تمامی اراضی خود در شهرهای مختلف را به این بخش اختصاص داده است.

وی گفت: برنامه ملى بازآفرینى شهری یک برنامه کاملا مردمى و با رویکرد اجتماع محور است.

عشایری با بیان اینکه از بهمن ماه سال گذشته رئیس جمهور فرمان اجرایی باز آفرینی شهری را صادر کرد گفت: مقدمات شروع عملیات اجرای این طرح به مدت سه ماه تهیه و آیین نامه و الزامات آن در قالب ۲۱ ماده تدوین شد.

عشایری با بیان اینکه این برنامه مبتنی بر ۶ رویکرد جدی است افزود: در بخش خدمات زیربنایی و روبنایی دولت وشهرداری ها باید همکاری جدی داشته باشند.

وی بیان کرد: اصل اجرای طرح باز آفرینی شهری محله محوری است و در این طرح باید تمامی دستگاه ها، مدیران، ساکنان بافت های فرسوده و مدیران شهری همکاری کنند.

عشایری در پایان خاطرنشان کرد: در قالب این طرح‌ها یک میلیون مترمربع مدرسه، درمانگاه، ورزشگاه و فضای سبز ایجاد می شود و ۳۵۰ کیلومتر شبکه آب و فاضلاب و روشنایی احداث خواهد شد.

نظرات شما

×

Comments are closed.