نمود بدهی دولت به بخش خصوصی در خاموشی‌ها مشهود است

نائب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق تصریح کرد:  

گروه امورزیربنایی-نائب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق با بیان اینکه یک دکل ۳۰۰ میلیون تومان هزینه دارد افزود: این هزینه برعهده بخش خصوصی است که نمی‌توانند مطالبات خود را وصول کنند و این در حالی است که منابع در اختیار دولت است.

به گزارش جهان اقتصاد، پیام باقری در نشست خبری با بیان اینکه اقتصاد کلان ما وابستگی به نفت و درآمدهای آن دارد، اظهار داشت: این خوش‌بینی به درآمدهای نفتی منتج به این شد که در سال‌های گذشته نگاه به سیستم بودجه ریزی بر نفت باشد.

وی افزود: به طوری که در مجلس هفتم که تثبیت قیمت‌ها اتفاق افتاد حامل‌های انرژی را به مردم هدیه دادیم ولی با ورود موج اول تحریم‌ها در سال ۸۹ و محدودیت درآمد دولت و مشکل در انتقال ارز صنعت نفت دچار خدشه شد، ضمن اینکه صنعت برق نیز لطمات زیادی دید.

باقری با بیان اینکه در حال حاضر تفاوت جدی بین قیمت تمام شده و فروش برق وجود دارد، تصریح کرد: این موضوع به این دلیل است که در اقتصاد دولتی و نفتی قیمت‌ها دستوری است و تراز مالی وزارت نیرو همیشه منفی است که مصداق بارز آن نیز ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی است.

وی با بیان اینکه ما از ظرفیت قانونی خوبی برای جبران آثار تفاوت قیمت‌ها برخورداریم، گفت: در هدفمندی یارانه‌ها بنا بود قیمت حامل‌های انرژی واقعی شود اما به رغم اینکه در برنامه ششم هستیم موفق به این کار نشدیم.

وی افزود: قانون حمایت از صنعت برق در سال ۹۴ تصویب شده اما وزارت نیرو بدهی خود را به پیمانکاران پرداخت نکرده است و امروز با مطالبات افسارگسیخته مواجهیم، به طوری که ۲۵ هزار میلیارد تومان دولت به بخش خصوصی بدهکار است و اکنون اثر آن را در خاموشی‌ها ملاحظه می‌کنیم زیرا منابع مالی در اختیار این صنعت و بخش خصوصی قرار نمی‌گیرد و اورهال و تعمیرات صورت نمی گیرد و تولید از تقاضا جا می‌ماند.

وی تاکید کرد: قبلا ما اخطار داده بودیم که اگر در این مسیر حرکت کنیم با خاموشی مواجه می‌شویم. صنعت برق سهمیه‌ای برای پرداخت یارانه‌ها داشت که می‌بایست ماهیانه ۱۸۰ تا ۱۹۰ میلیارد تومان پرداخت می کرد. در اواسط سال ۹۵ این صنعت به دلیل اینکه از حوزه توسعه جا ماند و منابعی نداشت از پرداخت معاف شد اما در اواخر سال ۹۶ مجددا بدون اینکه در جریان باشند منابع برای هدفمندی یارانه ها برداشت شد و مبلغ ۱۱۰۰ میلیارد تومان از منابعی که متعلق به بخش پیمانکاری و بخش خصوصی است به سمت هدفمندی یارانه‌ها سرازیر شد.

باقری با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از کارخانجات با ظرفیت پایین کار می‌کنند افزود: بسیاری از آنها مجبورند که تعدیل نیرو کنند و امکان رقابت‌پذیری نیز ندارند.

وی با بیان اینکه در بودجه امسال ۱۴ درصد از بودجه عمرانی از جمله صنعت برق کاهش یافته است خاطرنشان کرد: اکنون اقتصاد برق دچار مشکل است و منابعی برای آن در نظر گرفته نمی‌شود. معوقات نیز پرداخت نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه در حوزه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر نیز اقدام جدی صورت نمی‌گیرد اظهار داشت: قرار بود که عوارضی از قبوض به منظور توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر که مبلغ آن ۱۱۰۰ میلیارد تومان بوده است کسر شود که این اتفاق نیز نیفتاد با این روند سرمایه‌گذاران خارجی کارشان را متوقف کردند.

نائب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق خاطرنشان کرد: از طرفی ۷ درصد (۴۶ ریال) به قیمت برق اضافه شد که منطبق بر هدفمندی دولت نیازی به اجازه گرفتن ندارد.

وی افزود: این ۷ درصد در مقایسه با ۲۴۰ میلیارد کیلووات ساعت تولید معادل ۱۱۰۰ میلیارد تومان درآمدزایی که ایجاد می‌کند و فقط ماهی ۱۱۰۰ تومان هزینه هر نفر می‌شود که رقمی نیست اما باعث می‌شود بار صنعت کاهش یابد.

باقری یادآور شد: باید ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید احداث شود چون منابع در اختیار نیست برای ۲۵۰۰ مگاوات سرمایه‌گذاری می‌شود که این خود باعث کمبود تولید و جا ماندن از تقاضا می‌شود.

**صنعت برق دچار رکود چند ساله است

نائب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق نیز بیان کرد: ال سی به رغم تمام ضوابط عملیاتی نشده و صادرکننده مجبور به قاچاق می‌شود و ارز را از مسیر قاچاق تامین می‌کنند.

نصراله رهنما با بیان اینکه صنعت برق دچار رکود چند ساله است که به تدریج آثار جدی خود را نشان می‌دهد، اظهار داشت: در بخش ساخت و پیمانکاری در سال‌های بعد از انقلاب شرکت‌های بخش خصوصی  زیرساخت فوق‌العاده‌ای ایجاد کرده‌اند اما اکنون صنعت ساخت و پیمانکاری کم رمق شده است و شرکت‌های پیمانکاری دچار ریزش نیرو و کاهش میزان تولید و به تبع آن افزایش قیمت تمام شده، استقراض از بازار پول و بدهی به بانک‌ها شده است.

وی با بیان اینکه تمامی شرکت‌های سازنده با ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند و با تلاطمات ارزی دست و پنجه نرم می‌کنند تصریح کرد: در موج جدید تلاطم ارزی و سیاست‌های تعریف نشده از سال ۹۷ ال سی گشایش نیافته و برای مواد اولیه ثبت سفارش‌ها باقی مانده است ضمن اینکه باید گفت در تصمیمات و سیاست‌گذاری‌ها از نظرات تشکل‌ها بهره گرفته نمی‌شود که این بسیار غیرکارشناسانه است و با این روال تشکل‌ها ناگزیر به تحمل عواقب و رفت و آمد برای اصلاح جزء کوچک ایرادها هستند.

رهنما خاطرنشان کرد: ما در سال ۹۵ حدود ۷۷۰ میلیون دلار ارزبری این صنعت بود که امسال تاکنون ۵۷۱ میلیون یورو تنظیم شده است. صادرات این صنعت ۲۳۱ میلیون دلار بوده که در سال ۹۶ کاهش چشمگیری داشته است. در سال ۹۴، ۲٫۴۰۰ میلیارد دلار خدمات فنی – مهندسی صادر شده که در سال ۹۶ به کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه امیدواریم نمایندگان و سازمان برنامه و بودجه درک صحیحی از واقعیت پیدا کنند، تاکید کرد: امروز جنگ الزاما سلاح سرد و گرم نیست جنگ، جنگ اقتصادی است و بخش خصوصی سربازان این جنگ اقتصادی هستند.

**ادامه پروژه‌ها و قراردادهای برقی با مشکل مواجه شده است

دبیر سندیکای برق گفت: درخواست ما از تمام سازمان‌های نظارتی و دولتی همکاری است و می‌خواهیم شرایط فوق العاده حاکم شود تا راهکار اندیشیده شود.

سپهر برزی مهر گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور سندیکای برق از ادامه پروژه‌ها و قراردادها با مشکل مواجه شده است و نمی‌تواند قراردادها را به سرانجام برسد.

نظرات شما

×

Comments are closed.