نمایندگان می‌گویند شفافیت آرایشان تبعات دارد

۱۳۹۷/۰۶/۲۳

اما و اگرهای یک طرح؛
نمایندگان می‌گویند شفافیت آرایشان تبعات دارد


بسیاری از نمایندگان مجلس بعد از راه یابی به بهارستان با تبعیت از یک رسم نانوشته از پاسخ به افکار عمومی و حوزه هایی که آنها را انتخاب کرده اند احتراز کرده و به صراحت میگویند هر قدر مردم ندانند و مطالبات عمومی پاسخ داده نشود ما راحت تر هستیم.
اساس برپا شدن صندوق رأی این است که مردم یعنی آحاد جامعه، یعنی همان ها که شاید تحلیلشان از اوضاع سیاست، اقتصاد و مناسبات جهانی، خیلی معتبر و با پشتوانه علمی نباشد، به میدان بیایند و تصمیم بگیرند که در سال های آینده، کشور با کدام برنامه اداره شود. برهمین اساس اصلی وجود دارد که می گوید رای افکارعمومی شاید معتبر نباشد اما حتما محترم است. همین عبارت وقتی در چارچوب سیاست قرار می گیرد، می گویند نه تنها افکار عمومی محترم است بلکه وقتی در جامعه ای مردم سالاری حکومت می کند، افکار عمومی تعیین می کند چه کسی نماینده باشد.
نمایندگان مجلس که مستقیما از سوی مردم انتخاب می شوند اما زمانی که بحث شفافیت رای مطرح می شود برخی از آنها اگر رأی ما در صحن مجلس به طور شفاف اعلام شود در شهرهای مختلف، مردم فشار می آورند، پس بهتر این است که آرا علنی نباشد. یکی از همین نماینده ها رسما احساس قیم بودن مردم را پیدا کرده است و می گوید که مردم خیلی مسائل را تشخیص نمی دهند و به اشتباه به ما فشار خواهند آورد. که این امر به مثابه عقب نشینی آشکار از مردم سالاری است.

بی‎اعتمادی نمایندگان به طراحان شفافیت آرا
محمدرضا بادامچی، نماینده مردم تهران در مجلس نیز درباره این فوریت طرح که پس از مخالفت نمایندگان با واکنش گسترده‎ای از سوی کاربران شبکه‎های مجازی مواجه شد، در صفحه توییتر خود نوشت: «من شخصاً روز چهارشنبه به طرح شفافیت آرا رأی داده‎ام، اما به نظر می‎رسد دلیل رأی نیاوردن این طرح، بی‎اعتمادی نمایندگان به یک جمع محدود، اما منسجم است که متأسفانه با اهداف سیاسی، تلاش می‎کند طرح را به نام خود مصادره کند در حالی که با شفافیت صبغه‎ای ندارد».
 
محمد قمی، نماینده پاکدشت در مجلس شورای اسلامی درباره دلایل مخالفت نمایندگان مجلس با فوریت طرح شفافیت آرا به‎ خبرنگار ایرناپلاس می‎گوید که او ازجمله کسانی است که در تهیه طرح شفافیت آرای نمایندگان نقش داشته و به آن رأی داده ‎است، اما اجرای این طرح ممکن است برای نمایندگان تبعات سیاسی و اجتماعی داشته باشد.
قمی همچنین معتقد است طرح شفافیت آرای نمایندگان، تبعات اجتماعی مختلفی خواهد داشت، چرا که تعداد زیادی از نمایندگان از شهرستان‎ها هستند و این مشکلات برای نمایندگان شهرستان‎ها بیشتر است. یعنی شاید مردم علیه نماینده خود اعتراض کنند که چرا به فلان موضوع رأی دادی و چرا به موضوع دیگری رأی ندادی! اما بالاخره این مسئله باید فرهنگ‌سازی شود، زیرا نمایندگان بر اساس درک و فهم خود و به نمایندگی از مردم به موضوعی رأی موافق، مخالف و یا ممتنع می‎دهند.
 علت رای مخالف مطهری به «شفافیت آرای نمایندگان» چه بود؟
علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حواشی به وجود آمده در مورد رد فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان گفت که رد فوریت یک طرح به معنی مخالفت مجلس با آن طرح نیست اما در عین حال با اشاره به مخالفت خود با این امر گفت که ممکن است این امر موجب تضییع حق نماینده به موجب نظارت استصوابی شود.
علی مطهری در یادداشتی با عنوان «درباره شفافیت آرای نمایندگان» نوشت: من با شفافیت حضور و غیاب‌ها و سفرهای نمایندگان و مانند اینها موافقم اما با شفافیت آراء آنها موافق نیستم زیرا جامعه امروز ما هنوز رشد لازم را در این زمینه پیدا نکرده است. اگر آراء نمایندگان به طرح‌ها و لوایح اعلام عمومی شود، نماینده در حوزه انتخابیه خود مورد آزار و اذیت گروه‌های فشار قرار می‌گیرد یا به موجب نظارت استصوابی حق او در انتخابات بعدی ضایع می‌شود. به همین جهت ممکن است در محذور واقع شود و رای واقعی خود را اعمال نکند، در حالیکه نماینده باید در ابراز رای خود آزاد باشد. لذا اینجانب این طرح را امضاء نکردم و به فوریت آن هم رای ندادم.
چرا یک فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان رای نیاورد؟
در صورت شفاف شدن آراء نمایندگان، دیگر برخی از آنها نمی‌توانند مقابل مردم و رسانه‌ها یک موضع بگیرند و در هنگام رای دادن، خلاف آن موضع عمل کنند. بنابراین تصویب طرح شفافیت آراء زمینه پاسخگویی نمایندگان در قبال رفتار و تصمیماتشان را فراهم می آورد. علاوه بر این، منبعی غیرقابل خدشه برای ارزیابی ایشان خواهد بود و بدین ترتیب تحقق نظارت عمومی و بهبود کیفیت طرح ها را به دنبال خواهد داشت.
گفتنی است شفافیت آراء نمایندگان مجلس یکی از شاخص‌های مهم شفافیت مجلس محسوب می شود و سالهاست این موضوع در بسیاری از کشورهای جهان اجرایی شده است و آرای نمایندگان مجلس به صورت عمومی منتشر می گردد. ایجاد شفافیت در آرای نمایندگان، بویژه در مورد طرح ها و لوایح اقتصادی، می تواند بسیار تعیین کننده و حیاتی باشد.
اتفاق چند روز گذشته در مجلس بار دیگر نشان داد که ضروری است رأی گیری درباره طرح‌ها و لوایح در صحن علنی مجلس، به صورت علنی و شفاف برگزار گردد تا آرای نمایندگان مشخص باشد و میزان صداقت آنها برای مردمی که انتخابشان کرده اند قابل سنجش باشد.

نظرات شما

×

Comments are closed.