نماینده سنندج در مجلس:باید مشکل کوله‌بران را به‌صورت ریشه‌ای حل کنیم/پرداخت ۵۰۰ هزارتومان به کوله‌بران راهگشای حل مشکل نیست

۱۳۹۶/۰۶/۲۲

فرماندار بانه از اعطای دفترچه بیمه کوله‌بری به مبلغ ماهانه ۵۰۰ هزارتومان به کوله‌بران سرپرست خانوار خبر داد.
درپی تیراندازی ماموران مرزبانی در منطق مرزی «هنگه ژال» در شهرستان بانه که روز دوشنبه هفته گذشته، منجر به کشته شدن ۲ کوله‌بر دیگر شد، فرماندار این شهرستان ابتدای هفته جاری در اظهارنظری عجیب از ارائه تسهیلاتی به مبلغ ماهانه ۵۰۰ هزار تومان به تمامی سرپرست‌های خانواری که در شعاع ۱۵ کیلومتری روستا ساکن هستند، خبر داد و گفت که تمامی این افراد مشمول برخورداری از دسته چک کولبری می‌شوند و سرپرست‌های این خانوارها ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان از حقوق قانونی برخوردار خواهند بود. محمد فلاحی در این رابطه با انصاف‌نیوز گفته است: افرادی که نیازمند بیمه هستند را درسطح روستا جمع‌آوری کرده‌ایم و به دفتر بیمه اجتماعی روستاییان فرستاده‌ایم. این کولبران به سمت بازارچه سیرانبند هدایت می‌شوند و تسهیلات لازم برای آنها فراهم می‌شود. فرماندار بانه با بیان اینکه جزییات مرگ ۲ کولبر ایرانی توسط ۲ هیات بازرسی وزارت کشور در دست بررسی است، می‌گوید: این ۲ هیات بازرسی به دیدار خانواده کولبران رفتند و جلسه‌ای دو ساعته داشتند و شاهدان حادثه نیز در آن جلسه حضور داشتند. فلاحی همچنین از لزوم طی شدن مراحل قانونی پرداخت دیه به خانواده ۲ کوله‌بر کشته شده سخن گفته و در عین حال وجود کودکان زیر ۱۳ سال بین کوله‌بران را کذب محض خوانده است.
با این حال احسن علوی نماینده اصولگرای سنندج در مجلس معتقد است که این شیوه‌ها راهگشای حل مشکلات اساسی کوله‌بران نخواهد بود. این عضو کمیسیون عمران مجلس معتقد است باید این مشکل را به‌صورت ریشه‌ای حل کرد و در ادامه به خبرنگار «جهان اقتصاد» گفت: احتمالاً این تصمیمی خرق‌الساعه است برای این‌که بگویند به سرپرست خانوارهایی که از طریق کوله‌بری امرار معاش می‌کنند، کمک می‌کنیم و یا شاید قرار است این مبالغ در اختیار خانوارهایی قرار گیرد که عزیزانشان را در این مسیر از دست داده‌اند. با این همه این مبلغ کمکی نخواهد کرد و باید مشکل را به‌صورت ریشه‌ای حل کنیم.
علوی درباره نحوه برخورد قضایی با عاملان این اتفاق ناگوار توضیح داد که گویا به‌گفته دادستانی، سربازی که به سمت کوله‌بران شلیک کرده، دستگیر شده است. این نماینده مجلس معتقد است: دولت باید یک بار برای همیشه این مشکل را حل کند و با ساماندهی وضعیت مرزها مانع از تکرار این حوادث شود؛ وگرنه با دستگیری یک سرباز یا فرمانده مشکل مرتفع نخواهد شد. او می‌گوید: زمانی می‌توانیم از رفع این مشکل سخن بگوییم که قانونی مدون و دقیق در این رابطه وضع و اجرا شود و با اطلاع‌رسانی به مردم و تسهیل حمل و نقل و فرهنگ‌سازی در این رابطه، روند کوله‌بری را تسهیل کنیم تا کسانی که از این طریق امرار معاش می‌کنند، طی ضوابطی مشخص و با دریافت مجوزهای قانونی از مسیری مشخص رفت و آمد کنند تا شاهد تکرار این حوادث نباشیم. علوی گفت: به قول شاعر «کفاف کی دهد این باده‌ها به مستی ما»! این مبالغ ۵۰۰ هزار تومان مشکلی را حل نمی‌کند و باید مشکلات را به‌صورت اساسی حل کنیم. ضمن آن‌که احتمالاً با شرایطی که در مسیر اعطای این مبالغ گذاشته می‌شود، عملاً تعداد کسانی که شامل این کمک خواهند شد، کمتر از ۲۰ تا ۳۰ نفر خواهد بود و با این شیوه‌ها نمی‌توان مشکلات کوله‌بران را حل کرد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.