نقشه واحدهای صنعتی پرخطر تهیه شد

گروه تولید-معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از شناسایی شهرک‌ها و نواحی صنعتی در معرض بحران‌های طبیعی با استفاده از ابزار GIS خبر داد و گفت: نقشه واحدهای صنعتی پرخطر با توجه به ارزیابی‌های ریسک انجام شده در سنوات گذشته به تفکیک شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تهیه شده است.

به گزارش جهان اقتصاد، محسن صالحی‌نیا با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی برای مدیریت بحران درجنبه‌های پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی اظهار داشت: تاریخچه مدیریت بحران‌ها در کشور از منظر حادثه در این سازمان مورد بررسی قرار گرفته و زلزله و سیل به‌عنوان عوامل طبیعی و واحدهای صنعتی پرخطر به‌عنوان عوامل انسان ساخت، مهمترین منشاء امکان وقوع بحران در شهرک‌ها و نواحی صنعتی شناسایی شده‌اند.

وی افزود: اطلاعات تدوین شده منجر به ارائه راهکارهایی برای مقابله با بحران، اعم از تکمیل و به‌روزرسانی چک لیست برنامه‌ریزی برای مدیریت لجستیک در زمان وقوع بحران، بهینه‌سازی ساختمان‌های صنعتی و رعایت اصول ایمنی در ساخت و نظارت بر اجرا، نظارت کامل بر ضوابط ساخت و ساز واحدهای مستقر در شهرک‌ها و نواحی در معرض زلزله و همچنین کنترل هرچه بیشتر آئین نامه‌های مرتبط با ساخت و ساز، تمرین و تکرار وضعیت مشابه با زمان وقوع زلزله به‌صورت مانورهای شبیه سازی شده، پیشگیری از حوادث احتمالی گاز و برق در زمان وقوع زلزله و تعبیه تجهیزات اتوماتیک قطع کن شده است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از پیش‌بینی سامانه‌‌های هشدار دهنده، جمع‌آوری آب‌های سطحی و کنترل سیلاب، پیش‌بینی دایک انحرافی و سیلاب بند و حمایت از طرح‌های آبخیزداری بالا دست، کنترل واحدهای پرخطر از طریق ظرفیت‌های قانونی پیش‌بینی شده در قانون کار، انجام هماهنگی‌های لازم با مدیریت بحران استان‌ها و پدافند غیرعامل درخصوص واحدهای صنعتی پرخطر به منظور کاهش آسیب‌های وارده، ممیزی ایمنی واحدهای پرخطر و تکرار ارزیابی ریسک برای آن‌ها در بازه‌های زمانی مناسب به‌عنوان بخش دیگری از راهکارهای مدیریت بحران در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نام برد.

صالحی‌نیا ضمن تأکید بر تقویت همه ابزارهای موجود و مورد نیاز برای پیشگیری و برنامه‌ریزی برای مقابله با بحران‌ها اضافه کرد: سطح بندی شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور از منظر آسیب‌های بالقوه وارد به هریک از آن‌ها نیز مشخص شده است.

وی ادامه داد: سامانه جامع حوادث به وقوع پیوسته در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور تهیه و به‌طور مستمر تجزیه و تحلیل شده و گزارش‌های درس آموزی از حوادث در واحدهای صنعتی دارای فعالیت مشابه ترویج می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به تشکیل ستادهای مدیریت بحران در شرکت‌های استانی تابعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اشاره و عنوان کرد: دستورالعمل و چک لیست اقدامات لازم در زمان آمادگی و مقابله با بحران توسط مدیریت ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی این سازمان تهیه و به شرکت‌های تابعه برای اقدام لازم ابلاغ شده است.

صالحی‌نیا یادآور شد: تهیه شناسنامه HSE و ممیزی ایمنی ۱۸۰۰۰ واحد صنعتی از سال ۱۳۹۵ تا کنون صورت گرفته و طی یک برنامه پنج ساله برای کل واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور عملیاتی خواهد شد.

وی به برگزاری مانورهای دوره‌ای در شهرک‌ها و نواحی صنعتی برای آمادگی اعضای ستادهای مدیریت بحران، ایستگاه‌های آتش نشانی و همچنین واحدهای صنعتی و دوره‌های آموزشی متعدد در این زمینه نیز اشاره و ابراز امیدواری کرد با همکاری تمامی دستگاه‌های ذی‌ مدخل، امکان پیشگیری از انواع بحران‌ها و همچنین آمادگی برای مقابله و نهایتاً بازسازی و بازتوانی فراهم شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به وقوع سیل در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان خاطرنشان کرد: با تمهیدات فنی لازم و اجرای طرح‌های کنترل سیلاب، هیچ‌یک از شهرک‌ها و نواحی صنعتی این سه استان در معرض خطر سیل قرار نگرفته‌اند.

صالحی‌نیا با تأکید بر این‌که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ضمن به‌کارگیری تمام توان خود در راستای حمایت از تولید و ایجاد اشتغال در صنایع کوچک و متوسط، صیانت از سرمایه‌های موجود در شهرک‌ها و نواحی صنعتی را با ابزار مدیریت بحران سرلوحه اقدامات خود قرار داده است، تصریح کرد: خوشبختانه همه دست‌ اندرکاران این مجموعه، چه در بخش خصوصی و چه در بخش‌های حمایتی و حاکمیتی، مقابله با اتفاقات طبیعی همچون سیل اواخر اسفند سال گذشته و ابتدای فروردین سال جاری، زلزله آبان امسال و سیل اخیر در سه استان کشور را مدیریت و با سربلندی پشت سر گذاشته‌اند.

**احیای ۱۰۵۹ واحد تولید در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در ۹ ماهه امسال

معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: در ۹ ماهه امسال چهار هزار و ۶۶۸ پروانه بهره برداری صنعتی صادر شده است که ۶٫۹ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است و این پروانه‌های بهره برداری حدود ۷۲ هزار اشتغال داشته اند و حدود ۳۹ هزار میلیارد تومان نیز سرمایه گذاری آنها بوده است.

سعید زرندی درباره احیای واحدهای تولیدی در کشور، بیان کرد: یکی از موضوعات مهمی که در وزارت صمت پیگیری می کنیم این است که روی واحدهایی که تعطیل شده است یا زیر ظرفیت خود کار می کنند و یا طرحهایی که به بهره برداری نرسیده اند، برای فعال سازی تمرکز کنیم.

وی ادامه داد: سیاست اصلی ما برای افزایش بهره وری در حوزه صنایع این است و در همین راستا سرمایه گذاران را به کار کردن روی این گونه واحدها تشویق و ترغیب می کنیم.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اعلام اینکه هدف گذاری امسال بازگرداندن ۲ هزار واحد تولیدی تعطیل به چرخه تولید بوده است، گفت: هم با استفاده از سرمایه گذاران جدید و هم سرمایه های خود آن واحدها این کار را به جلو بردیم.

زرندی با بیان اینکه هدف گذاری امسال، بازگشت به چرخه تولید یک هزار و ۳۴۴ واحد در داخل شهرکها و نواحی صنعتی بوده است، افزود: در این حوزه تاکنون یک هزار و ۵۹ واحد احیا شده است که ۱۹ هزار و ۹۸۳ نفر اشتغال زایی به همراه داشته است.

وی در خصوص آمار واحدهای احیا شده بیرون از شهرک‌ها و نواحی صنعتی، نیز تصریح کرد: از ۶۰۰ واحد خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی که باید به چرخه تولید باز می گشت، حدود ۳۰۰ واحد را در ۹ ماهه امسال توانستیم احیا کنیم.

 

 

نظرات شما