نظام مالیاتی و تامین اجتماعی هم نیازمند شفافیت است موافق ارائه کلیه اطلاعات فعالان اقتصادی هستیم

مجتبی محمودی
مشهد -خبرنگار جهان اقتصاد
khorasan razavi@jahaneghtesad.com
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی:کل تسهیلات مصوب شده در سرمایه گردش صنعت حدود ۵۶۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که فقط ۱۱۶ میلیارد تومان، توسط بانک‌ها پرداخت شده است. دبیر خانه صنعت معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کل تسهیلات مصوب شده در سرمایه گردش صنعت حدود ۵۶۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که فقط ۱۱۶ میلیارد تومان توسط بانک‌ها پرداخت شده، یعنی در واقع کمتر از ۲۰ درصد تسهیلات بانکی به صنعت اعطا شده است. به گزارش روزنامه جهان اقتصاد، فیروز ابراهیمی ، دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ، در جمع خبرنگاران، افزود: کل تجهیزات مصوب شده در سرمایه گردش ثابت صنعت حدود ۱۳۷ میلیارد تومان بوده که تنها ۳۸ میلیارد تومان توسط بانک پرداخت شده است. بنابراین باری دیگر با نامهربانی نظام بانکی با حوزه تولید مواجه شدیم.


وی با بیان اینکه، همه تشکل‌های بخش خصوصی موافق با مساله شفافیت ارز هستند، خاطرنشان کرد: طی روزهای اخیر ۲۲۰ میلیون یورو واردات موبایل را شاهد بودیم و در یک شب سایت وزارتخانه هک می‌شود و پنج هزار خودرو وارد می‌شود، تمامی این اتفاقات در واقع کار “ژن‌های خوب” است! و این کار تولیدکنندگان واقعی نیست، چون تولیدکنندگان واقعی در صف ارز مواد اولیه خود مانده‌اند که روند بسیار کندی است. ابراهیمی افزود: همواره بخش خصوصی با مساله پیمان‌سپاری ارزی ایراد دارد و اگر واقعا دولت در بخش صادرات خود صداقت داشت، دولت بایست پتروشیمی، فولاد و صنایع مرتبط با دولت را پیمان‌سپاری ارزی می‌کرد.
دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در واقع دولت با سرمایه‌های بخش خصوصی که بسیار شکننده است، به عقیده من بازی بسیار خطرناکی را انجام داده است که در نهایت این امر به زیان کشور خواهد بود.
وی با اظهار تاسف از این موضوع گفت: اقتصاد کشور در ۴۰ سال گذشته با آزمون و خطا اداره شد و سال ۹۷ حتی نسبت به سال‌های گذشته نیز سال سخت‌تری برای صنعت در پیش خواهد بود.
ابراهیمی درباره دو ابرچالش مهم اقتصادی کشور در سال جاری گفت: کشور با دو پدیده و ابرچالش فساد سیستمی و بیکاری لجام‌گسیخته مواجه است، توزیع نامناسب، ویژه‌خواری و رانت‌خواری باعث می‌شود که ارز به نیازمند اصلی یعنی تولیدکنندگان که برای مواد اولیه و ماشین‌آلات خود لازم دارند، اختصاص پیدا نکند.
دبیر خانه صنعت معدن و تجارت استان، با بیان این مطلب که مشکل ما کمبود منابع ارزی نیست بلکه مشکل اصلی توزیع نامناسب و ویژه‌خواری است، خاطرنشان کرد: در سه ماهه اول امسال نرخ ریزش واحد صنعتی یا تولیدی نداشتیم، شرایط اشتغال و پروانه‌بهره‌برداری نسبت سه ماهه سال ۹۶، مشابه است. یعنی اگر نسبت به سال گذشته بهتر نباشیم، بدتر نیستیم.
ابراهیمی در باره شفافیت ارزی افزود: خانه صنعت، معدن و تجارت به شدت با شفافیت در حوزه ارز موافق بوده و تمام تشکل‌های بخش خصوصی نیز موافق این مساله هستند، ما نیازمند این هستیم که در کشور شفاف سازی باشد، حتی ما معتقد هستیم که نظام مالیاتی و تامین اجتماعی هم نیازمند شفافیت است و خلاف نظر وزیر معتقدیم که این فهرست‌ها هر روز باید اعلام شوند.

نظرات شما

×

Comments are closed.