نزاع آخوندی و ترکان بالا گرفت

حاشیه‌های پیش از انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان

گروه امورزیربنایی-وزیر راه و شهرسازی در نامه ای به رئیس دفتر رئیس جمهور نوشت: انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان در چارچوب قانون برگزار خواهد شد و تاخیر قانونی در این زمینه امکانپذیر نیست.

به گزارش جهان اقتصاد، قرار است هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان کشور پنجم تا سیزدهم مهرماه امسال در سراسر کشور برگزار شود.

اکبر ترکان مشاور رئیس جمهوری اواخر هفته گذشته در نامه ای به حسن روحانی درخواست کرده بود که این انتخابات ۲ ماه به تعویق بیافتد؛ رئیس جمهوری هم در پاسخ به درخواست وی برای تعویق ۲ ماهه انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها پی نوشت کرد: «شاید تاخیر مناسب باشد».

با این حال عباس آخوندی در نامه خود به واعظی تاکید کرد که پیشنهاد مشاور رئیس جمهوری اقدامی نادرست و خلاف قانون و غیرقابل اقدام است، بنابراین، تأخیر برابر با قانون امکان‌پذیر نیست و مطابق برنامه زمانی آن اقدام و رأی گیری در چارچوب اجرای قانون در استان‌های مختلف از پنجم تا سیزدهم مهرماه امسال انجام خواهد شد.

فرایند، ترتیب و نحوه برگزاری انتخابات هیات مدیره‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها از جمله مهلت‌های قانونی برگزاری آن در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب ۱۳۷۴ و آئین نامه اجرایی آن مصوب ۱۳۷۵ و اصلاحات بعدی آن به طور کامل و دقیق درج شده و در هفت دوره انتخابات قبل ملاک عمل بوده و در این دوره نیز در دستور کار است.

به اعتقاد وزیر راه وشهر سازی، نامه مشاور رئیس جمهوری (ترکان) با حواشی دیگر از جمله انتساب رفتار غیرحرفه‌ای به وزارت راه و شهرسازی، احتمال رد صلاحیت مهندسان مخالف با این رفتارها توسط این وزارتخانه و در نتیجه بی اعتمادی مهندسان به دولت تدبیر و امید همراه است.

آخوندی در نامه خود، ترکان را پناهگاه گروهی متخلف، زیر پای گذارنده اخلاق و اصول حرفه‌ای مهندسی، امضا فروش و حیف کننده اموال مردم دانسته که بی‌محابا پیشنهاد اقدام غیرقانونی به رئیس جمهور می دهند.

وزارت راه و شهرسازی مطابق قانون، نظارت کلی بر انتخاباتی دارد که توسط هیات های اجرایی و هیئت‌های نظارت برگزار و نظارت می‌شود.

آخوندی تصریح کرد: چنانچه مهندسان به دولت بی اعتماد شوند، ناشی از حمایت ترکان و افراد دیگری در بدنه دولت است که عملا از امضا فروشی، شهرفروشی، نبود کنترل ساختمان و بی‌قانونی حمایت می‌کنند، درحالی که ساختار سلامت تشکیلات مهندسی، بزرگترین پشتوانه وزارت راه وشهرسازی و دولت محسوب می شود.

**رفتن آخوندی خبر خوبی است!

البته مشاور رییس جمهور هم ساکت ننشست و در مصاحبه ای با ایلنا از رفتن آقای آخوندی از وزارت راه و شهرسازی استقبال کرد.

نماینده ویژه رئیس جمهوری در نوسازی بافت‌های فرسوده با بیان اینکه رفتن آقای آخوندی از وزارت راه و شهرسازی خبر خوبی است، گفت: هر فردی که برخلاف اندیشه های آقای آخوندی فکر کند، حذف می شود و وزیر راه وشهرسازی نظارت استصوابی بر انتخابات نظام مهندسی دارد.

اکبر ترکان با اشاره به درخواست وی از وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تعویق در برگزاری انتخابات نظام مهندسی اظهار داشت:  به نظر می‌رسد در مرحله برگزاری انتخابات نظام مهندسی برخی افراد که با اندیشه‌های آقای آخوندی مخالف هستند حذف شده‌اند.

وی با بیان این ادعا که کسانی که برای انتخابات نظام مهندسی از مرحله رد صلاحیت عبور کرده‌اند، منتخب وزیر راه و شهرسازی هستند، ادامه داد: در قانون رد صلاحیت افراد توسط وزیر راه و شهرسازی پیش بینی نشده و این اقدام وزیر مداخله محسوب می‌شود.

ترکان گفت: عده‌ای در پرونده‌های افراد ورود می‌کنند، جستجو می‌کنند و دلایلی سرهم می‌کنند تا برخی‌ها را رد صلاحیت کنند.

نماینده ویژه رئیس جمهوری در نوسازی بافت‌های فرسوده افزود:‌ جایگاه تایید صلاحیت توسط وزارت، ابتکار آقای آخوندی است وگرنه در قانون چنین چیزی پیش بینی نشده است و هیچ منع قانونی برای موافقت با درخواست بنده وجود ندارد.

وی گفت: آقای آخوندی که گفته است درخواست بنده غیرقانونی بود،‌ لطفا بگوید به استناد کدام قانون درخواست بنده غیرقانونی است.

ترکان تاکید کرد: در تبصره ماده ۱۳ قانون نظام مهندسی آمده است که اولین دوره انتخابات را وزارت شهرسازی برگزار کند چراکه در آن زمان سازمان نظام مهندسی به تازگی تشکیل شده بود. این قانون برای برگزاری اولین دوره است و مجری برگزاری دوره‌های بعدی باید سازمان نظام مهندسی باشد و  جایگاه وزارت راه وشهرسازی برای برگزاری دوره‌های بعدی انتخابات،‌ نظارت است.

وی همچنین درباره احتمال برکناری، جابه جایی یا استیضاح وزیر راه و شهرسازی در آینده نزدیک گفت: اطلاعی از این موضوع ندارم اما خبر رفتن آقای اخوندی از وزارت راه و شهرسازی خبر خوبی است.

ترکان همچنین درباره این سوال که گفته می‌شود یکی از گزینه سرپرستی یا وزارت راه وشهرسازی شما هستید، گفت: تا کنون یشنهادی در این باره به بنده داده نشده است.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.