نحوه کمک‌های بودجه‌ای به دستگاه‌های فرهنگی شفاف‌سازی شود

خبرگزاری ایکنا نوشت: حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی شیخ، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، درباره سؤال خود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در جلسه عصر روز گذشته این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت، گفت: بعد از بحث‌های زیادی که در سال گذشته درباره جدول معروف به جدول شماره ۱۷ لایحه بودجه که متشکل از تعدادی از دستگاه‌های فرهنگی و دینی بود، صورت گرفت، در نهایت بخشی از این دستگاه‌ها حذف و بخشی برای دریافت کمک مشخص و نحوه کمک به آنها ذیل یکی از مواد قانون بودجه به آن اشاره شد.

وی افزود: بر همین اساس، هیئتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای هدفمند‌شدن کمک‌ها به این دستگاه‌ها تشکیل شده است که سؤال بنده از آقای صالحی هم در ارتباط به نحوه فعالیت این هیئت در دریافت درخواست‌ها و تخصیص کمک‌ها بود.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: وزیر ارشاد در توضیحات خود به مواردی از جمله حذف برخی دستگاه‌ها و چندمرحله‌ای شدن تخصیص کمک‌ها براساس گزارش عملکرد اشاره کرد.

این عضو کمیسیون فرهنگی با تأکید بر اینکه اقدامات نسبتا خوبی در این جهت انجام گرفته، یادآور شد: البته هنوز باید تلاش‌های زیادی انجام گیرد تا رضایت نهایی حاصل شود. باید نسبت به میزان کمک‌ها به طور دقیق شفاف‌سازی شود و از طرفی دیگر درخواست‌ها براساس نرم‌های مشخص قبلی دریافت شود و در مرحله تخصیص نیز باید سازوکارهای دقیقی تعبیه شود که هیچ سلیقه و لابی‌گری در آن تأثیری نداشته باشد.

وی با بیان اینکه در این جلسه مقرر شد، کمیسیون فرهنگی جلسه‌ای ویژه در این ارتباط داشته باشد، اظهار کرد: با توجه به اینکه به زودی فصل بودجه در مجلس فرار می‌رسد، لازم است که نسبت به اعتبارات این بخش نمایندگان اقناع شوند که وزیر ارشاد از این مسئله استقبال کرد و همچنین بنده نیز دیداری با وی در همین ارتباط خواهم داشت.

حجت‌الاسلام شیخ با تأکید بر اینکه بدون حمایت دولت، حوزه فرهنگ اداره نمی‌شود، تصریح کرد: بسیار از مشکلات و ضعف‌ها به ویژه آسیب‌های اجتماعی در کشور ریشه فرهنگی دارد که برای رفع آن باید دولت حمایت‌های ویژه‌ای داشته باشد. البته گروه‌های مردمی و خصوصی نیز باید در این بخش فعالانه نقش‌آفرین باشند؛ چرا که ما نیازمند تولید آثار فرهنگی خاصی هستیم.

عضو کمیسیون فرهنگی در پایان درباره قانع‌شدن خود از پاسخ‌های وزیر، گفت: با توجه به روشی که در جلسه مورد تأکید قرار گرفت، بنده قانع شدم، ولی اعلام می‌کنم در صورت اینکه نسبت به آن تخطی صورت گیرد، این‌بار سوالی درباره تمام کمک‌ها چه در قالب این ماده و چه کمک‌های وزارت ارشاد به دستگاه‌های فرهنگی، مطرح خواهم کرد.

نظرات شما

×

Comments are closed.