نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در آیین بزرگداشت روز ملی بهره‌وری: رقابت‌پذیری بدون ارتقای بهره‌وری امکان‌پذیر نیست

گروه توسعه

آیین بزرگداشت روز ملی بهره‌وری (اختتامیه نهمین دوره و افتتاحیه دهمین دوره) در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران، در آیین بزرگداشت روز ملی بهره‌وری که در اتاق ایران برگزار شد از مجموعه‌های برگزیده در سه مسابقه ملی تجربه‌های موفق، بهره‌وری و برترین توان اجرا تجلیل و به هلدینگ توسعه معادن روی ایران، تندیس جشنواره اعطا شد. در دو دوره قبلی این جشنواره هیچ مجموعه‌ای نتوانست موفق به دریافت تندیس شود.

فرشید شکرخدایی، دبیر جشنواره ملی بهره‌وری با بیان این مطلب که از آغاز برگزاری این جشنواره تا کنون بالغ‌بر ۵ هزار و ۸۰۰ شرکت مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: در این دوره، شرکت‌هایی که ثبت‌نام کردند، در ۴۰ گروه اقتصادی قرار گرفتند. از طرفی حدود ۴۰ پروژه برای دبیرخانه ارسال و از بین آنها ۱۲ پروژه برگزیده شدند.

وی ادامه داد: این پروژه‌ها در حوزه‌های مختلف نوآوری، تیم سازی، مدیریت فرآیند، مدیریت دانش، رهبری، ارزیابی عملکرد، مسئولیت‌پذیری اجتماعی و برنامه‌ریزی استراتژیک بوده است.

این فعال اقتصادی به برنامه‌های دبیرخانه برای دوره دهم اشاره و تشریح کرد: قرار است در این دوره ۳ استان را به صورت پایلوت مورد ارزیابی قرار دهیم. این موضوع برای اولین بار در استان لرستان انجام شد و تجربه خوبی بود.

بر اساس اظهارات شکرخدایی، برگزاری گردهمایی مدیران پروژه‌های مسابقه ملی تجربه‌های موفق و سه دوره آموزشی برای داوران از برنامه‌های دوره دهم جشنواره خواهد بود.

در ادامه حسین سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران به عنوان سال که حمایت از کالای ایرانی است، اشاره و تأکید کرد: برای تحقق این هدف باید به سمت رقابت‌پذیری برویم. بدون شک رقابت‌پذیری بدون ارتقای بهره‌وری امکان‌پذیر نیست.

وی سیاست‌ها و راهکارهایی که برای حمایت از تولید داخل اتخاذ می‌شود را منوط به اقدامات اجباری یا دادن امتیازهای خاص دانست و با انتقاد از این وضعیت، گفت: هیچ‌یک از این سیاست‌ها، رقابت‌پذیر شدن محصولات داخلی را هدف قرار نمی‌دهد. به همین دلیل است که در طول همه این سال‌ها علی‌رغم تأکید بسیار بر اهمیت بهره‌وری هنوز نتوانسته‌ایم موفق شویم.

نایب‌رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های توسعه که در طول این سال‌ها توسط دولت‌های مختلف تدوین شده‌اند، اشاره کرد و افزود: در همه این برنامه‌ها، قرار بود یک‌سوم از رشد اقتصادی کشور از محل رشد بهره‌وری تأمین شود، اما ذره‌ای هم به این هدف نزدیک نشده‌ایم. از طرفی حتی علت عدم توفیق در این برنامه‌ها را هم آسیب‌شناسی نکردیم.

سلاح ورزی همچنین به دبیرخانه جشنواره ملی بهره‌وری پیشنهاد داد: ضمن برنامه‌های ارزیابی که همه ساله انجام می‌شود در قالب یک کنفرانس علمی، موضوعات مربوط به بهره‌وری و عدم توفیق در آن را مورد بررسی قرار دهند و پیشنهادات نهایی خود را برای دستگاه‌های اجرایی ارسال کنند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.