نام ۲ هلدینگ بزرگ بازار سهام در میان چهره‌های برتر دنیا

گروه بازار سرمایه

مجله ریفاینینگ اند پتروکمیکال که به معرفی ۵۰ چهره برتر بورس‌های انرژی و کالایی انرژی و پتروشیمی‌خاور میانه پرداخته تنها یک مدیر بازار سرمایه ایران را در این جمع جای داده است.

به گزارش جهان اقتصاد؛ دو نشریه معتبر بین المللی در بررسی‌های خود نام مدیران ۲ هلدینگ بزرگ فعال در بازارسرمایه ایران را در فهرست چهره‌های مؤثر بورس‌های جهانی نفت و فرآورده‌های نفتی در سال ۲۰۱۷ جای داده اند.

بر اساس این گزارش، ایران با تولید  ۳٫۵ تا ۴ میلیون بشکه نفت در روز ششمین تولید کننده نفت در جهان است و در حوزه صنعت پتروشیمی‌نیز به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ خاورمیانه شناخته  می‌شود و این در حالی است که در بورس انرژی و بورس کالا هنوز معاملات این کالاها با عرضه‌های محدود دنبال  می‌شود.

به نظر  می‌رسد موضوع احراز نشدن توانمندی‌های مدیران ایرانی در چارچوب معیارها و  استانداردهای جهانی و در نتیجه حضور نداشتن آن‌ها در جمع بزرگان مدیریت در شرکت‌های بین المللی باید آسیب شناسی شود و نحوه انتخاب و انتصاب مدیران در کرسی‌های کلیدی و اثرگذار مورد بازنگری قرار گیرد.

عادل نژاد سلیم، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس و محمد حسین پیوندی،  مدیر عامل هلدینگ نفت و گاز تأمین اجتماعی (تاپیکو) ۲ مدیر با سابقه بورس تهران هستند که نام آنها در فهرست چهره‌های مؤثر بورس‌های جهانی انرژی در سال ۲۰۱۷  دیده  می‌شود.

هرچند ۲ مجله ریفاینینگ اند پتروکمیکال و نشریه معتبر IC IS که هر ۲ از مهم‌ترین نشریات مرجع قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی‌در بورس‌های جهانی به شمار می‌آیند در شماره دسامبر ۲۰۱۶ خود سکانداران این دو هلدینگ بازارسرمایه ایران را در فهرست چهره‌ای اثرگذار بازار جهانی انرژی قرار داده‌اند اما بررسی این فهرست‌ها و مشاهده تعداد مدیران دیگر کشورهای آسیایی در آن از حضور کم رنگ مدیران ایرانی حکایت دارد.

طبق رتبه بندی مجله IC IS هلدینگ خلیج فارس در میان شرکت‌های برتر شیمیایی جهان رتبه ۳۴ را به خود اختصاص داده است.  ارزش بازارسهام این هلدینگ بزرگ فعال در بورس تهران ۲۵ هزار میلیارد تومان تخمین زده  می‌شود.

مجله ریفاینینگ اند پتروکمیکال که یکی از پرمخاطب ترین مجلات در حوزه نفت و پتروشیمی‌است که در پایان هر سال میلادی ۵۰ چهره تأثیرگذار حوزه انرژی و پتروشیمی‌در خاور میانه را معرفی  می‌کند.

در آخرین شماره سال ۲۰۱۶ این مجله دو شرکت آرامکو و سابیک از عربستان به عنوان غول‌های بزرگ حوزه نفت و پتروشیمی‌معرفی شده‌اند . در این فهرست، عربستان با ۲۰ نماینده، قطر با ۷ نماینده، امارات با ۷ نماینده، کویت با ۶ نماینده، و بحرین با ۴ نماینده بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده اند.

نشریه  IC IS که از مهم‌ترین نشریات مرجع در قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی‌برای بورس‌های جهانی انرژی  است نیز۴۰ چهره برتر صنعت پتروشیمی‌را در سال ۲۰۱۶  معرفی کرده است که در این فهرست مدیران ارشدی انتخاب می‌شوند که بیشترین تأثیر مثبت را بر شرکت‌های خود و صنعت پتروشیمی‌داشته‌اند.

در این فهرست نام رییس‌هیات مدیره شرکت اینئوس  (ineos)، مدیر عامل شرکت دو کمیکال ( D O W  C H E MIC A L)، مدیر عامل شرکت آرامکو (شرکت نفت عربستان)، مدیر عامل شرکت اکسون موبیل (بزرگترین شرکت نفتی دنیا)، مدیر عامل شرکت دوپونت (D U P O NT)، مدیر عامل شرکت بی‌ای‌اس‌اف (بزرگترین شرکت شیمیایی دنیا) و مدیر عامل شرکت سابیک (شرکت پتروشیمی‌عربستان، دومین شرکت بزرگ شیمیایی دنیا) در کنار نام محمد حسن پیوندی (مدیر عامل تاپیکو) و عادل نژاد سلیم (مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس) دیده  می‌شود.

۲ مدیر ایرانی در این فهرست چهل نفره رتبه‌های ۲۹ و ۳۱ را به خود اختصاص داده اند.

نظرات شما

×

Comments are closed.