نارنگی پاکستانی و پرتقال مصری میهمان ناخوانده عید ایرانی‌ها

۱۳۹۵/۱۱/۲۷

خبرگزاری آنا نوشت: وزارت جهاد کشاورزی مکلف به تامین میوه شب عید است و چند سالی است که این مسئولیت را به سازمان تعاون روستایی واگذار کرده تا تعاونی‌ها تولیدات خود را راهی سبد عید مردم کنند. هرچند گاهی کم و کاستی در فرآیند عرضه میوه شب عید و بعضا گلایه‌هایی از سوی مردم دیده می‌شود اما با این حال نگرانی آنچنانی برای تامین بازار مصرفی وجود ندارد و بدین ترتیب جزء اساسی عیدانه ایرانی‌‌ها دیر یا زود و کم یا زیاد بر سفره‌ها می‌نشیند.
اما امسال موج سرما در استان‌های شمالی کشور بخش زیادی از محصولات باغی را دچار خسارت کرد. محصولاتی که عموما در این فصل برای تامین بازار شب عید مردم در انبارها و سردخانه‌ها ذخیره‌سازی می‌شد، اکنون یا کاملا از بین رفته‌اند و یا باید با قیمت ارزان‌تر سریعا وارد بازار مصرف شوند. نمونه بارز این محصولات سرمازده همان پرتقال هایی هستند که در چند ماه اخیر با هر نرخ و قیمتی که خریداری شد، به علت گوشتی بودن و نداشتن آب عموما قابل مصرف نبودند.
اگرچه میوه شب عید در پرتقال خلاصه نمی‌شود اما با این حال میوه‌ای است که اغلب برای پذیرایی ایام عید انتخاب می‌شود و بدین ترتیب کمبود آن می‌تواند در بازار شب عید اخلال ایجاد کند.
هرچند وزارت جهاد کشاورزی بارها اعلام کرده که مشکلی در تامین میوه شب عید وجود ندارد و ذخیره‌سازی‌ها همانند هر ساله آغاز شده اما با این حال ورود پرتقال‌های قاچاق مصری و ترکیه‌ای به میوه‌فروشی‌ها نشان از کمبود بازار و وجود کشش برای این محصول دارد. مسئله‌ای که قابل کتمان نیست و نمی‌توان آن را با آمار و ارقام پنهان کرد.
با این حال محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده که ستاد تنظیم بازار طبق سنوات گذشته اقدامات لازم را برای تامین میوه شب عید انجام داده و مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت. اظهاراتی که گرچه برای بازار امیدبخش است اما باز هم سرمازدگی‌های استان‌های شمالی نگرانی را در پس ذهن مصرف کننده باقی می‌گذراد چرا که بر اساس برآوردها بخش قابل توجهی از میوه‌ باغات شمال که تامین کننده اصلی بازار شب عید بود، حالا از بین رفته‌ است.
به گفته رئیس اتحادیه میوه و سبزی، این نخستین بار است که سرمازدگی‌ چنین خساراتی را به تولید شب وارد و باغات شمال شرق استان مازندران را درگیر کرده است.
حسین مهاجران با بیان اینکه سرمازدگی‌ها و موج سرمای اخیر به حدود یک سوم پرتقال‌های منطقه خسارت وارد کرده است، به خبرنگار آنا می‌گوید: اکنون کسی نمی‌تواند به طور قطع اعلام کند که با سرمازدگی محصولات باغات استان‌های شمالی آیا می‌توان ذخیره‌سازی مناسبی را برای شب عید داشت یا خیر.
وی اظهار کرد: البته در جنوب کشور و غرب مازندران پرتقال‌های مناسبی برای عرضه در بازار عید وجود دارد و وزارت جهاد کشاورزی هم اعلام کرده که میزان ذخیره‌سازی صورت گرفته پاسخگو خواهد بود.
مهاجران عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی آمار و ارقام تولید و مصرف دارد و باید ببینیم که در ماه آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی درباره خسارت باغداران هم گفت: باغدارانی که بیمه بودند، مشمول دریافت خسارت از شرکت‌ها بیمه خواهند شد اما برای کسانی که محصولات خود را بیمه نکرده بودند هم دولت قول‌های مساعدی برای جبران بخشی از خسارت‌ها را داده است که البته تا کنون فاز عملیاتی به خود نگرفته است.
همچنین رئیس هیات نرخ‌گذاری میوه و تره‌بار تهران درباره قیمت میوه‌های شب عید با توجه به سرمازدگی محصولات استان‌های شمالی کشور به آنا گفت: در حال حاضر هیچ کمبودی برای بازار میوه شب وجود ندارد و اکنون ذخیره‌سازی سیب درختی و پرتقال آغاز شده است.
علی امامی با بیان اینکه بحث گرانی هم مطرح نیست، افزود: وزارت جهاد کشاورزی سیب درختی مورد نیاز برای ایام عید را خریداری کرده و کشاورزان هم به میزان لازم از این محصول را در سردخانه‌های خود ذخیره‌سازی کرده‌اند.
رئیس شرکت تعاونی میوه و تره‌بار بارفروشان تهران با تاکید بر اینکه موز هم به میزان کافی در بازار شب عید موجود خواهد بود، تصریح کرد: با سرمای اخیر حدود نیمی از پرتقال استان‌های شمالی خسارت دید. البته بخش قابل توجهی از این محصولات با قیمت کم‌تر روانه بازار شده و این طور نیست که کاملا ودر ریز شده‌ باشند.
امامی با بیان اینکه پرتقال‌های جنوب و شیرین و آبدار هستند و بدون مشکل برای عید ذخیره‌سازی شده‌اند، ادامه داد:‌ اگر از نیمه دوم اسفندماه دچار کمبود پرتقال در بازار باشیم، مقداری پرتقال ترکیه‌ای و مصری وارد خواهیم کرد. البته برای تامین بازا رمیوه شب عید یقینا واردات نارنگی مصری را خواهیم داشت.
وی درباره قیمت میوه‌های شب عید هم بیان کرد: سیب درختی درجه یک با نرخ ۲ هزار و ۵۰۰ تومان، سیب درختی درجه دو ۲ هزار تومان، پرتقال درجه یک ۴ تا ۵ هزار تومان و پرتقال‌های سرمازده ۲ هزار تومان در بازار عرضه خواهد شد.

سهیلا گلی‌زاده

نظرات شما

×

Comments are closed.