نابودی ۱۴میلیون قطعه مرغ تخمگذار و بومی

رییس سازمان دامپزشکی کشور آخرین آمار تلفات آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را تشریح کرد

گروه تولید-رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: امسال در ۱۵ استان درگیر با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخمگذار و بومی معدوم شد و آمارهای دیگر در این زمینه صحیح نیست.

به گزارش خبرنگارجهان اقتصاد، علیرضا رفیعی پور، روزچهارشنبه درنشست خبری افزود: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بومی کشورما نیست اما برخی کانون های پرورشی ما را درگیر کرده است. کشورهای پیشرفته اروپایی، آسیای شرقی، چین، ژاپن و کره جنوبی نیز با این بیماری درگیرند.

وی گفت: از شهریورماه پارسال بیماری در ایران شدت گرفت و شیوع کنونی این بیماری ادامه بیماری آنفلوانزای مرغی پارسال است.به گفته وی، در تیر و مردادماه نیز سه مورد گزارش بیماری آنفلوانزای مرغی داشته ایم که این بیماری در فصل سرما شدت می گیرد.

** هشدار درباره بروز سویه جدید آنفلوانزای مشترک بین انسان و طیور

رییس سازمان دامپزشکی کشور درباره بروز سویه جدید آنفلوانزای مرغی مشترک بین انسان و طیور ابراز نگرانی کرد و افزود: در صورت تلاقی سویه های مختلف احتمال جهش ژنی این بیماری در حوزه انسانی نیز وجود دارد که می تواند خطر ساز باشد و این موضوع را هنوز رد نمی کنیم.

«در گذشته نیز سویه H1N1 که آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مشترک بین انسان و طیور است وجود داشت اما ویروس آنفلوانزای مرغی فعلی H1N5 و H1N8 است».

وی استان های پرخطر را مازندران، تهران، ملارد، قم و آذربایجان اعلام کرد که اکنون نیز جزو استان های پرخطر به شمار می روند.

رفیعی پور هشدار داد در صورت همه گیری این بیماری تا ۲۰هزار میلیارد ریال خسارت وارد می شود.

** برای مصرف مرغ و تخم مرغ نگرانی نباشید

رفیعی پور گفت: سویه های فعلی آنفلوانزای مرغی خطری برای انسان ندارند؛ زیرا زمان معدم سازی هر واحد مرغی هیچ محموله و ابزاری از جمله شانه تخم مرغ و خوراک از واحدها خارج نمی شود که مردم نگران شیوع آن و واگیری آن به انسان باشند.

وی ادامه داد: مردم با پخت کامل مرغ و تخم مرغ می توانند بدون هیچ نگرانی این محصولات را مصرف کنند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: امسال دولت بخشی از مصوبه یک هزار میلیارد ریالی حوزه مبارزه با بیماری های مربوط به پارسال را تخصیص داد و ۳۰۰ میلیارد ریال از محل اسناد خزانه ملی در ابتدای سال اختصاص یافت.

به گفته وی، دیروز ۲۰۰ میلیارد ریال دیگر به شکل نقدی پرداخت شد. در مجموع ۵۰۰ میلیارد ریال تامین شده است که ۳۵ درصد آن به شکل غرامت به مرغداران پرداخت می شود.

هشدار درباره احتمال بروز سویه جدید آنفلوانزای مشترک بین انسان و طیور

در همین راستا معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور شمار مرکزهای شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سکونتگاه های حیات وحش را ۳۲۰ نقطه اعلام کرد و درباره احتمال بروز سویه جدید ویروس بیماریزای مشترک بین انسان و طیور هشدار داد.

علی صفر ماکنعلی در پاسخ به ایرنا افزود: ما نگران ویروس های H1N5 و H1N8 نیستیم زیرا تاکنون گزارش و مستنداتی مبنی بر اینکه تهدیدی برای انسان و بهداشت عمومی داشته باشند، نداشته ایم اما به این معنا نیست که ویروس H1N1 مشترک بین انسان و طیور تهدید نیست.وی هشدار داد بروز چنین ویروسی می تواند تلفات انسانی داشته باشد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور یادآوری کرد: ویروس بیماری آنفلوانزای مرغی از شهریور ۱۳۹۵ تا اردیبهشت ۱۳۹۶ در کانون های اکوسیستم های مختلف فعال بود و با مساعد شدن شرایط آب و هوایی انتشار یافت؛ به طوری که واحدهای مرغ تخمگذار در ۹ استان در آستانه انفجار قرار دارند.

وی تاکید کرد آمار اعلام شده درباره معدوم سازی ۱۴ میلیون قطعه پرنده دقیق است و اطلاعات دیگر، مورد تایید ما نیست.

** همکاری ایران با سازمان های بین المللی برای تهیه نقشه اطلاعات ژنتیکی ویروس

به گفته وی، سازمان جهانی بهداشت دام و کمیته بهداشت تولیدات دامی در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد مراجع ذیصلاح بهداشت دام در جهان به شمار می روند که دیروز در جریان شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان قرار گرفتند.

ماکنعلی تصریح کرد: در هفته آینده گزارش ها و نمونه های ایران از بیماری در استان های متراکم برای تهیه نقشه اطلاعات ژنتیکی ویروس در اختیار سازمان های بین المللی قرار می گیرد.

** جایگزینی ۱۰ میلیون قطعه مرغ تخمگذار

این مسوول اضافه کرد: زمان زندگی مرغ تخمگذار ۹۰ هفته است که تا ۲۰ هفتگی هیچ تخمگذاری انجام نمی شود و ۷۰ هفته ۲۰ تا ۲۲ کیلوگرم تخم مرغ تولید می شود.

ماکنعلی افزود: ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخمگذار در کشور در اثر مبتلا به بیماری یا احتمال ابتلا و همچنین در اثر افزایش سن و خروج از چرخه تولید حذف شد که تاکنون حدود ۱۰ میلیون قطعه مرغ تخمگذار جایگزین شده است.

وی از جانمایی برای تولید ۲۰ میلیون قطعه طیور در ۲۰ استان کشور تا سال آینده و برنامه ریزی سه ساله برای استان های متراکم خبر داد.

به گفته وی، اکنون استان های آذربایجان شرقی و غربی، قزوین، خراسان رضوی، فارس، البرز، قم، مرکزی و اصفهان به این بیماری آلوده نیستند اما اگر اقدام ها و تکنیک های جدید را به کار نگیریم سال آینده این استان ها نیز به بیماری درگیر می شوند.

 

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.