میزبانی جشنواره تئاتر فجر از ۳ اثر نمایشی هلند

گروه فرهنگی-سه اثر نمایشی از کشور هلند که یکی از آنها محصول مشترک ایران با این کشور است، در سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر روی صحنه می‌رود.

به گزارش جهان اقتصاد از روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، ۲ اثر نمایشی با نام‌های «بادکنک» و «یک» از کشور هلند و همچنین نمایش «درباره تصویرت از من تجدید نظر کن» به‌عنوان اثر مشترک ایران و هلند در این دوره از جشنواره تئاتر فجر روی صحنه می‌روند.

نمایش «بادکنک» کاری از گروه نمایشی «شووگمن» به کارگردانی «بوکیه شووگمن» است که در روزهای برگزاری تئاتر فجر به صحنه خواهد رفت. این اثر نمایشی، یک تجربه ویژه در «ساخت فضای اجرایی و مشارکتی با حضور تماشاگر» در یک اتفاق است؛‌ اتفاقی بدون حضور بازیگر.

در خلاصه نمایش «بادکنک» چنین آمده است: در گوشه‌ای از سالن بزرگ، کپه‌ای از پارچه‌های سفید قرار دارد .یکی از پارچه‌ها کم‌کم جان می‌گیرد. نمایش« بادکنک»، سفری است برای درنوردیدن مرزها و فضا. بادکنک، یک سفر جادویی به بیرون و درون، روشنایی و تاریکی است. این اثر نمایشی در حقیقت تاکید بر ساخت فضای اجرایی را دارد که هیچ دیالوگ و بازیگری در آن حضور ندارد . درواقع به نوعی مشارکت تماشاگر در ساخت فضای اجرایی است.

همچنین نمایش «یک» محصولی از کمپانی تئاتر« بُگ » به کارگردانی جودیت دی جود دیگر اثری است که از هلند به صحنه می رود . این اثر نمایشی با بهره‌گیری از قوت‌ها و توانایی‌های تاثیر گذاری صوت در تئاتر است: یک بازیگر؛ صوت؛ ویدئو پروجکشن. نمایش «یک » یک اتفاق اجرای صوتی با یک بازیگر است که به کارگیری صوت توسط بازیگر و نیز نشان دادن توانایی و قابلیت‌های صوتی در اجرا عرضه می‌شود. ضمن این که این نمایش هیچ دیالوگی ندارد.

نمایش درباره‌ تصویرت از من تجدید نظر کن، تجربه ای است در خلق توهم نمایشی؛‌حرکت در مرز واقعیت و خیال برای قضاوت کردن. این نمایش قضاوت تماشاگر را به چالش می‌کشد و مشارکت او را در یک بازی نمایشی مطالبه می کند. این نمایش پیشتر در تلار چهارسوی تئاترشهر به روی صحنه رفته است.

در خلاصه نمایش چنین آمده است : این نمایش اجرایی بینا فرهنگی است، پژوهشی که تصویری که ما از دیگران داریم را زیر سوال می‌برد و وضعیت فعلی و تاثیر تئاتر و هنر را در جامعه جهانی ما به چالش می‌کشد.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.