میزان مصرف انرژی در ایران ۲٫۵ برابر کشورهای مشابه است

رئیس مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی هشدار داد:

گروه امورزیربنایی-رئیس مرکز تحقیقات وزارت راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه میزان مصرف انرژی در ساختمان‌های کشور ۲٫۵ برابر کشورهای مشابه است، اظهار داشت: اگر همین روند ادامه پیدا کند واردکننده انرژی خواهیم بود.

به گزارش خبرنگارجهان اقتصاد، محمد شکرچی‌زاده در نشست خبری با موضوع مصرف بهینه انرژی در ساختمان ها با اشاره به ضرورت صرفه‌جویی انرژی در ساختمان‌های کشور اظهار داشت: متاسفانه اتلاف انرژی در ساختمان‌های کشورمان بسیار زیاد است و در مقابل این هدررفت انرژی ارزش افزوده‌ای تولید نمی‌شود و تاثیر مثبتی در تولید ناخالص ملی ندارد.

وی با بیان اینکه هدررفت انرژی در ساختمان های کشور به چند هزار میلیارد تومان می‌رسد گفت: ماده ۱۸ قانون الگوی مصرف درباره استفاده بهینه انرژی است اما این قانون دستورالعمل اجرایی ندارد. بنابراین باید دولت را مکلف به اجرای قوانینی کرد که مصرف انرژی در ساختمان‌ها بهینه شود.

شکرچی‌زاده با اشاره به نامه‌نگاری آخوندی و زنگنه به نوبخت برای اجرای مقرراتی مبنی بر مصرف بهینه انرژی در ساختمان‌ها گفت: طبق هماهنگی‌های انجام شده قرار بر این است که در بودجه سال ۹۷ اجرای عملیات کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌های دولتی انجام شود و منابع مالی مورد نیاز این پروژه در بودجه سال ۹۷ پیش‌بینی شود.

وی ادامه داد: در کشورهای خارجی اگر در ساختمانی استاندارد مصرف انرژی رعایت نشده باشد هزینه مصرف انرژی در این ساختمان‌ها از هزینه اجاره آن بیشتر است گفت: یکی از مشکلات ما در کشورمان این است که به انرژی و سوخت یارانه تعلق می‌گیرد و به همین دلیل انگیزه‌ای برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها وجود ندارد.

شکرچی‌زاده همچنین با اشاره به لزوم استفاده از مصالح استاندارد برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها گفت: یکی از علت‌های آتش‌سوزی ساختمان لندن استفاده از مصالح غیراستاندارد و قابل اشتعال در نمای ساختمان بود که این مصالح باید جلوی هدررفت انرژی را می‌گرفت اما خود باعث سانحه شد. بنابراین در مرکز تحقیقات تمام مصالح مورد ارزیابی و آزمایش قرار می‌گیرد.

وی همچنین با اشاره به میزان رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در بناهای کشورمان گفت: طبق بررسی‌های میدانی انجام شده میزان نفوذ مقررات ملی ساختمان (مبحث ۱۹) چیزی حدود ۲۰ درصد است.

رئیس مرکز راه، مسکن و شهرسازی درباره میزان هدررفت انرژی در ساختمان‌های کشور اظهار داشت: طبق گزارش‌های چند سال گذشته میزان هدررفت انرژی در ساختمان‌های کشور ۴۵۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در سال است که این میزان در کشورهای صنعتی کمتر از ۵۰ کیلووات ساعت بر متر مربع است و برنامه این کشورها رساندن این عدد به صفر است.

** باید به سمت مصرف کمینه حرکت کنیم

رئیس سازمان نظام مهندسی نیز در ادامه این نشست با اشاره به توقف اجرای آیین نامه جدید کنترل ساختمان به دستور جهانگیری گفت: این آیین نامه حقوق مصرف کننده نهایی ساختمان را نادیده گرفته است.

فرج الله رجبی گفت: لازم است در حوزه مصرف انرژی با رویکرد متفاوتی ورود کنیم و باید در برخی حوزه ها پافشاری بیشتری انجام شود. در حال حاضر دیگر در بخش مصرف انرژی در ساختمان ها امکان بهینه سازی وجود ندارد و باید به سمت مصرف کمینه حرکت کنیم چون در مصرف بهینه میزان ورود و خروج برابر است و باید تعادل ایجاد شود ولی وقتی ورودی انرژی کم باشد دیگر بهینه معنا نداشته و باید مصرف حداقلی را ترویج کنیم. شرایط فعلی کشور در حوزه مصرف انرژی شرایط مصرف کمینه و ریاضتی است.

وی ادامه داد: بنابراین گام باید مقررات ملی ساختمان اصلاح شود به خصوص در بخش ساخت و ساز غیردولتی چرا که دیگر توصیه به رعایت این مقررات جوابگو نیست و باید مقررات به گونه ای تغییر یابد که مهندسان و شهرداری ها مکلف به اجرای مقررات ساخت و ساز شوند.

رجبی در خصوص تغییر آیین نامه کنترل ساختمان تصریح کرد: برداشت ما از تغییرات آیین نامه کنترل ساختمان از سوی وزارت راه و شهرسازی این بود که این تغییرات نه نظارت را تقویت می کند و نه کیفیت ساخت و ساز را افزایش می دهد. کلیات این آیین نامه در کمیسیون امور زیربنایی دولت تصویب شد که پس از آن سازمان نظام مهندسی طی نامه ای به معاون اول رئیس جمهور درخواست بازبینی مجدد در این آیین نامه را داشت در نتیجه آیین نام مجددا به کمیسیون هیات دولت برگشت داده شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: ما انتظار داریم در آیین نامه جدید مرزهای مسئولیتی دستگاه ها مشخص شود. در حالی که ما معتقدیم بخشی از مسئولیت نظام مهندسی به شهرداری ها واگذار شده است که خود آنها می گویند ما آمادگی قبول این مسئولیت را نداریم.

 

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.