میزان استخراج سالیانه معادن بسیار ناچیز است

ماموریت وزیر جدید به سازمان زمین شناسی و ایمیدرو برای کشف معادن بزرگ

گروه تولید-وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت با اشاره به توسعه اکتشافات معدنی در مناطق محروم تاکیدکرد: با همکاری تشکل‌ها و مردم باید بخش معدن را توسعه داده و ظرفیت تولید معادن را به ۴۰۰میلیون تن افزایش دهیم.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، رضا رحمانی در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی و ماشین آلات وابسته گفت:معدن یکی از پتانسیلهایی است که اقتصاد را از وابستگی نجات میدهد و از آنجا که از بخش‌های پیشران به شمار می رود در صادرات نیز نقش اساسی دارد .

وزیر صمت در ادامه از اجرای نقشه راه معدن در آینده نزدیک خبر داد و افزود: همه ذی‌نفعان از مجلس، دولت و بخش خصوصی بر آن تفاهم داشتند و حتما دوباره با همه ذی‌نفعان مطرح می کنیم تا همه پای کار باشند و از ظرفیت‌های موجود مجلس شورای اسلامی نیز به طور قطع استفاده می کنیم.

رحمانی با تاکید بر اینکه کار را باید مردم انجام دهند، افزود: ما نیز باید تسهیل گر باشیم و موانع کمتری ایجاد کنیم و برای بهبود فضای کسب و کار تلاش کنیم و حتما یکی از کارهای اصولی بنده همفکری با صنعتگران و معدنکاران است و بدون مشورت با این بخش تصمیمات اساسی گرفته نخواهد شد .

رحمانی یادآور شد: بدون تردید کار معدن بدون توجه به اکتشاف بی معنی است و توسعه اکتشافات معدنی در کشوربرای مناطق محروم و کمتر برخوردار در اولویت است و این درحالی است که در ژئوفیزیک هوایی در ۶سال اخیر معادل کل اکتشافات قبلی کار را پیش برده ایم و کار دولت این است که هزینه های ریسک را پوشش دهد تا مردم به فعالیت بپردازند.

وی با اشاره به طرح پهنه بندی یادآور شد: در این طرح اکتشافات ۱۳۳ پهنه تعریف و ۱۰۹ پهنه واگذار و ۴۰۰ محدوده امید بخش نیز شناسایی شده است .

وزیرصنعت، معدن و تجارت با تاکید بر انجام فعالیت و تمرکز بر معادن مگاسایز گفت: پیشتر اکتشافات ما سطحی بوده و این در حالی است که دنیا هم به سمت اکتشاف عمقی پیش می رود و در این زمینه به سازمان زمین شناسی و نیز ایمیدرو ماموریت می دهم که بحث اکتشاف را جدی بگیرند، در این زمینه منابع مالی خوبی هم داریم و باید درآمدها را به سمت اکتشاف زیر ساختها سوق دهیم. رحمانی اظهار کرد : اکتشاف سالیانه ۳۰۰ هزارکیلومتر خطی ژئوفیزیک را در برنامه می گذاریم. چراکه باید از وضعیت فعلی خارج شده و این بخش متحول شود .

وی تصریح کرد :‌ درحوزه بهره برداری از معادن دو کار اساسی باید صورت گیرد که یکی فعال سازی معادن است که امسال در پروژه های ویژه تعریف شده و بحث دیگر توجه به جغرافیای کشور خصوصا در مناطق محروم است .

رحمانی گفت :‌توجه به معادن کوچک را با اختصاص منابع مالی در برنامه داریم و ۳۲ شرکت هم با ما جوینت شدند و با حضور بخش خصوصی و شرکت‌های معتبر خارجی به این بخش خواهیم پرداخت .

وی افزود : ارتقای سهم معدن از تولید ناخالص داخلی از ۱٫۲ فعلی به ۱٫۴ و تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی نظیر فولاد ، آلومینیوم و مس با شناسایی گلوگاهها از جمله هدفگذاری های ما در بخش معدن است .

استارت آپ‌ها و کسب و کارهای نوین معدنی دیگر مبحثی بود که رحمانی به آن پرداخت و گفت : اگر این بخش را جدی نگیریم فرصت‌های معدنی از دست می رود .

وی تاکید کرد: میزان استخراج سالیانه معادن بسیار ناچیز است و باید آن را به ۴۰۰ میلیون تن برسانیم و همچنین صادرات ۸ میلیارد دلاری این بخش را می توانیم تا ۲ سال آینده به ۱۲ میلیارد دلار برسانیم و در این زمینه نیازمند بازسازی و نوسازی تکنولوژی و ماشین آلات و کاهش خام فروشی هستیم .

**مهمترین انتظارات فعالان معدنی از وزیر صمت

از سوی دیگر نیز رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مهمترین انتظار فعالان معدنی از وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت (صمت) را اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی عنوان کرد که به گفته وی مهمترین بند این طرح، توسعه اکتشافات معدنی است.

داریوش اسماعیلی، در نشستی که در روز دوم این نمایشگاه با حضور وزیر صمت برگزار شد، با تاکید بر این‌که مهمترین انتظار فعالان معدنی از وزیر صمت، اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی است، گفت: این اولین بار است که در کشور برای بخشی نقشه راه تعریف شده است.

وی با بیان این‌که اجرای این طرح می‌تواند انقلابی در بخش معدن و صنایع معدنی ایجاد کند، اظهار کرد: در نقشه راه معدن و صنایع معدنی اولین تاکید بر اکتشاف است به طوری‌که ۳۰درصد از همه درآمدهای بخش معدن،۲۰درصد از درآمدهای عملیاتی ایمیدرو و ۳۰درصد از درآمدهای اختصاصی سازمان زمین‌شناسی به بخش اکتشاف اختصاص داده شده است.

اسماعیلی در ادامه هدایت آزمایشگاه‌های معدنی تحت یک مدیریت واحد و تقویت ارتباط معدن و دانشگاه را از دیگر موارد تعریف شده در نقشه راه معدن عنوان کرد.

به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی معدن، خارج کردن پروژه‌های معدن و صنایع معدنی از رکود، از موارد دیگری است که در این طرح مورد تاکید قرار گرفته و طبق برنامه‌ریزی‌ این نقشه راه باید طی یک سال آینده تا حد امکان معدن تعطیل نداشته باشیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.