میانجیگری مجلس برای حل اختلاف بر سر قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها

محمد مهدی میثمی

 

در حالی که اختلافات بر سر قیمت گذاری خوراک پتروشیمی‌ها بین وزرات نفت و بخش خصوصی دوباره بالا گرفته است، رییس کمیسیون انرژی مجلس از تشکیل کمیته ای برای حل مشکل پتروشیمی‌ها خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، موضوع اختلاف اخیر را می‌توان با اشاره به نامه ۴۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خطاب به اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور توضیح داد.

نمایندگان در این نامه با اشاره به مراجعات مکرر برخی واحدهای پتروشیمی بین مجتمعی برای اعتراض به قیمت خوراک به مجلس شورای اسلامی، تصریح کردند که بررسی‌های انجام شده حاکی از وجود تبعیض به علت عرضه خوراک با نرخ غیرمنطقی در این حوزه است. بر این اساس، صورت‌های مالی سال ۱۳۹۵ نشان دهنده میزان سود ۲۴ تا بیش از ۵۰ درصدی عملیات شرکت‌های بالادستی نظیر پتروشیمی پارس، پتروشیمی نوری، خلیج فارس، آریا ساسول و غیره بوده و این در حالی است که مجتمع‌های صنایع پایین دستی سود حدود دو تا پنج درصد حاصل کرده‌اند.

نمایندگان در نهایت از معاون اول درخواست کردند که یا مبنای محاسبه نرخ خوراک از صنایع بالادستی پتروشیمی تا واحدهای پتروشیمی بین مجتمعی پایین‌دستی بخش خصوصی و دولتی با ارزش مبادله‌ای صورت گیرد؛ یا در غیر این صورت برای جلوگیری از تبعیض و رانت مضاعف برخی واحدها عرضه گاز و مایع پتروشیمی از صنایع بالادست و پایین‌دستی به طور یکسان با نرخ آزاد محاسبه شود.

دور جدید چانه زنی‌ها بر سر قیمت گذاری خوراک، با اظهار نظر دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی درباره برگزاری جلسات و پیشبرد گفتگوها با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و مجلس شورای اسلامی برای کاهش قیمت خوراک مایع پتروشیمی‌ها کلید خورد.

احمد مهدوی ابهری با بیان اینکه این کار با هدف افزایش سود و قدرت رقابت شرکت‌های بخش خصوصی انجام می‌شود، تصریح کرده بود: در بحث‌های کارشناسی شده، کسی منکر کاهش قیمت خوراک مایع پتروشیمی‌ها نیست.

فرمول قیمت گذاری خوراک متان پتروشیمی‌ها سال گذشته و توسط بیژن زنگنه، وزیر نفت در حالی با اعتبار ۱۵ ساله ابلاغ شد که از ابتدای مهرماه سال ۱۳۹۵ تا ابتدای مهرماه سال ۱۴۱۰ برای اشخاصی که تا آخر مهرماه ۱۳۹۶ نسبت به عقد قرارداد اقدام نمایند، معتبر است.

بر اساس این دستورالعمل، نرخ اتان در هر تن برای هر دوره محاسباتی، تحت هیچ شرایطی نباید کمتر از ٢٢٠ و بیشتر از ۴٠٠ دلار در هر تن شود.
براساس دستور وزیر نفت، معاونت برنامه ریزی این وزارتخانه مکلف است در ١۵ روز نخست هر ماه، بر اساس فرمول تعیین شده، قیمت هر تن اتان تحویلی به واحدهای پتروشیمی را برای ماه پیش، محاسبه و برای اجرا به شرکت های تابعه ذیربط ابلاغ کند.
به نظر می‌رسد پس از گذشت حدود یک سال از ابلاغ فرمول جدید، شرکت‌های تولیدی پایین دستی پتروشیمی برای تغییر شرایط به نفع خود تدارکات لازم را دیده اند.

در همین حال، رییس کمیسیون انرژی مجلس روز گذشته از تشکیل کمیته ای برای بررسی مشکلات در زمینه قیمت گذاری خوراک پتروشیمی‌ها خبر داد.

فریدون حسنوند نماینده مردم اندیمشک در گفتگو با میزان، با اشاره به اختلاف نظرات و نگرانی‌های بخش خصوصی و وزارت نفت اظهار کرد: درحال حاضر نگرانی‌هایی بین بخش خصوصی و وزارت نفت درباره قیمت گذاری خوراک پتروشیمی‌ها وجود دارد؛ با این حال در بودجه سال گذشته دیدیم که مصوباتی در این زمینه در کمیسیون تلفیق وجود داشت که نهایتاً با مخالفت نماینده وزارت نفت در صحن علنی مواجه شد و سرانجام این مصوبات رأی لازم را نیاورد و از دستور کار خارج شد.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وزارت نفت در موضوع قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها معتقد است که ضرر و زیان‌هایی متوجه این وزارتخانه خواهد شد و البته بخش خصوصی هم استقلال‌های خود را در این زمینه دارد.
حسنوند اضافه کرد: همچنین در این زمینه جلساتی با دکتر لاریجانی برگزار شد و طبق آخرین جلسات مقرر شد تا کمیته مشترکی متشکل از برخی از اعضای کمیسیو‌ن‌های انرژی و صنایع و معادن مجلس، نماینده بخش خصوصی، مرکز پژوهش‌های مجلس و وزارت نفت تشکیل شود تا از این طریق نظرخواهی از این دستگاه‌ها اخذ شده و در پی آن مشکلات در زمینه قیمت خوراک پتروشیمی ها برطرف شود.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.