مکانیزاسیون تنها راه حذف اشتغال کاذب در کشاورزی

رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرد

فرورفتن تا زانو در گل در شان کشاورز ایرانی نیست

مهدی زاهدی-رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از افزایش ۲/۲ میلیون هکتاری سطح زیر کشت مکانیزه تولید گندم با تکیه بر ۹۵درصد از تولیدات صنایع داخلی خبر داد.

به گزارش خبرنگارجهان اقتصاد، کامبیز عباسی، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی درنشستی خبری اظهار کرد: در سالهای گذشته فرصت‌های ویژه‌ای برای توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی ایجاد شده است به طوری که در مجموع بیش از ۵۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری برای تامین و تجهیز ماشین‌آلات بخش کشاورزی اختصاص یافته است.

عباسی نقش ماشین‌آلات بخش کشاورزی را در افزایش تولید در کشور بیش از ۳۵ درصد دانست و گفت: اشتغال‌های غیراقتصادی با توسعه مکانیزاسیون و استفاده از ماشین‌آلات کشاورزی از بین خواهد رفت.

وی اضافه کرد: فرو رفتن تا زانو در گل نه شغل است و نه در شان کشاورزان ایرانی است، که در صورت توسعه مکانیزاسیون در کشاورزی علاوه بر اینکه این نوع شغلهای کاذب از بین خواهد رفت فعالین این حوزه جذب حوزه های خدمات و صنعت خواهند شد.

وی افزود: در حوزه کشت مکانیزه گندم ۸٫۲ میلیارد گندم و جو در کشور تولید داریم که برای آن ۱۲ هزار دستگاه بذرپاش به کشور وارد شده است؛ که این رقم در گذشته ۳۵ هزار دستگاه بوده است.

وی تصریح کرد: ادوات تولید کشورمان حدود یک پنجم مشابه خارجی خود قیمت دارند به همین دلیل بر روی صنعت داخلی سرمایه‌گذاری شد و موضوع مکانیزاسیون در بخش کشاورزی در راستای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل حرکت کرد و اکنون ۲۵۰ عرضه کننده ماشین‌آلات فعال در بخش کشاورزی داریم.

رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی ضریب مکانیزاسیون در بخش کشاورزی را ۱٫۶۲ اسب بخار بر هکتار اعلام کرد و گفت: براساس پیش بینی برنامه ششم باید به ۲٫۱ اسب بخار برسیم.

عباسی گفت: توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی نقش بسیار مهمی در تامین امنیت غذایی کشور و کاهش واردات دربخش کشاورزی دارد که به همین منظور با حوزه صنعت خودروسازی کشور متفاوت و نیازمند حمایت بیشتری است.

وی گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده ۱۰ هزار دستگاه تراکتور کمباین نو جایگزینی شده که برای این امر مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به تعریف ماشین‌آلات فرسوده در بخش کشاورزی گفت: ادواتی که بالای ۱۳ سال از عمر آنها گذشته باشد فرسوده محسوب می‌شود اما در حال حاضر ملاک را ۲۵ سال قرار داده‌ایم؛ در برنامه ششم توسعه باید ۷۰ هزار دستگاه نوسازی شود.

عباسی سود تسهیلات بانکی خرید ماشین‌آلات و ادوات بخش کشاورزی را ۱۵ درصد اعلام کرد و گفت: مشوق‌های بلاعوضی در این ارتباط در نظر گرفته شده است.این مقام مسئول گفت: در حوزه غلات حدود ۷٫۵ درصد ضایعات داشتیم اما این رقم امسال کاهش و به ۵٫۵ درصد رسید و ما به دنبال آن هستیم که این رقم را با نوسازی تجهیزات به حدود ۲ درصد برسانیم.

**برگزاری نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی در اوایل اسفند

رییس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی همچنین گفت: ۴۵ شرکت مستقل خارجی در نمایشگاه بین المللی کشاورزی ایران حضور خواهند داشت.

عباسی اظهار کرد: دولت یازدهم و دوازدهم فرصت بسیار مناسبی را در اختیار مکانیزاسیون قرارداد و جمعا بیش از ۵ هزار و ۵٠٠ میلیارد تومان خط اعتباری برای تامین ماشین آلات جدید کشاورزی و گسیل داشتن آنها به مزارع اختصاص داد.

وی افزود: با توجه به توسعه مکانیزاسیون در همه بخش های زراعی و باغی در اسفند ماه امسال دومین نمایشگاه بین المللی کشاورزی در محل دائمی نمایشگاه های تهران برگزار می شود.

نظرات شما

×

Comments are closed.