موقوفه «ابالفضل و مهدی نجفی» درچه اصفهان به نام اوقاف سند خورد

زینت هلیلی اصفهان خبرنگار جهان اقتصاد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه اصفهان از دریافت سند یک دانگ از شش دانگ سند موقوفه ابا الفضل و مهدی نجفی گزارش داد و گفت: ۳۷۰ هکتار از اراضی این بخش از درچه و خمینی شهر به نام موقوفه ثبت شد.

حجت‌الاسلام رضا صادقی در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به برگزاری کنگره ملی امامزاده محمد ابن هلال (ع) در خرداد ماه سال جاری اظهار داشت: این کنگره در دو بخش علمی و فرهنگی در روزهای پنجم وششم خرداد ماه و در قم و بارگاه این امامزاده برگزار خواهد شد.

وی به ارسال ۱۳۰ مقاله به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است، اضافه کرد: از این تعداد مقاله پس از داوری‌ها ۳۰ مقاله پذیرفته و در قالب و جلد کتاب به چاپ رسیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان اضافه کرد: دو جلد کتاب چاپ شده از مقالات منتخب داوران در کنگره ملی امامزاده هلال‌ابن محمد (ع) همزمان با برگزاری این کنگره در مقبره امامزاده رونمایی خواهد شد.

وی در ادامه به دریافت سند دو موقفه بزرگ در اصفهان در سال جاری اشاره کرد و بیان داشت: از این رو دریافت سند شش دانگ موقوفه «ملک» واقع در خیابان کهندژ با ۱۳۰ هکتار عرصه و اعیانی یکی از این اسناد است.

حجت‌الاسلام صادقی در ادامه این نشست از دریافت سند یک دانگ از شش دانگ سند موقوفه «ابالفضل و مهدی نجفی» خبر داد و افزود: این موقوفه در سه راهی درچه به سمت خمینی شهر است و بر اساس آن ۳۷۰ هکتار از اراضی این بخش از درچه و خمینی شهر به نام موقوفه ثبت شدند.

وی با بیان اینکه نیت واقف موقوفه «ابالفضل و مهدی نجفی» کمک به مدرسه علمیه نجفی واقع در بازارچه حسن آباد بوده است، افزود: این در حالی است که طی سال‌های گذشته به دلیل عدم تحقق نیت واقف شاگردان این مدرسه برای ادامه تحصیل به یکی از مدارس زینبیه اصفهان منتقل شده‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان تصریح کرد: در مدرسه نجفی حافظان قرآن تربیت می‌شده‌اند.

**  ۱۴ هزار و ۶۰۰ موقوفه در استان اصفهان وجود دارد

وی در ادامه به وجود ۱۰ امامزاده میراثی در استان اصفهان اشاره کرد و بیان داشت: اداره کل اوقاف و امور خیریه هیچ مسئولیتی در حوزه بازسازی و مرمت این امامزاه‌ها و حتی مساجد ندارد و ر این راستا تنها از درآمد این اماکن برای هزینه‌های جاری این اماکن متبرکه استفاده می‌کند.

حجت‌الاسلام صادقی همچنین به ثبت ۲۸۶ موقوفه جدید در استان اصفهان در سال ۹۴ اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۱۴ هزار و ۶۰۰ موقوفه در استان اصفهان وجود دارد.

وی در ادامه به راه‌ندازی مرکز مجازی حفظ قرآن کریم در اصفهان و در کنار مقبره علامه مجلسی اشاره کرد و گفت: این مرکز قرار است تا پایان سال جاری شش هزار حافظ قرآن را در استان اصفهان تربیت کند.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.