موزه گرافیک ایران

اتوبوس تهران گردی جهان اقتصاد، این بار در شرق تهران توقف می کند.

توقفی که بسیار هیجان انگیز است و با دیدن آن هر کس را شگفت زده می کند.

موزه‌ گرافیک ایران به همت انجمن صنفی طراحان گرافیک و حمایت سازمان زیباسازی شهرداری تهران به منظور حفظ، پژوهش و نمایش میراث طراحی گرافیک در عمارت تاریخی ارباب هرمز تاسیس شده است.

این موزه با گردآوری مجموعه‌ها، برگزاری نمایشگاه‌ها، تفسیر آثار و فعالیت‌های آموزشی، منزلت و ارزش طراحی گرافیک را در وجوه گوناگون زندگی مردم آشکار ساخته و زمینه‌ای مستعد برای اندیشیدن و طرح افکنی آینده طراحی گرافیک ایران فراهم می‌آورد.

موزه گرافیک ایران یکی از موزه‌های تهران و اولین موزه طراحی گرافیک آسیا است. این موزه در عمارت ارباب هرمز در منطقه تهرانپارس واقع است. در گنجینه این موزه هر آنچه که به عنوان تاریخ طراحی گرافیک ایران شناخته می‌شود، نگهداری می‌شود.

به همت کمیته موزه فرهنگی، چند نمایشگاه برگزار شد. از جمله این نمایشگاه ها می توان به گنجینه بی‌مکان نمایشگاه جنبی هفته طراحی گرافیک، منتخبی از گنجینۀ پوسترهای تئاتر ۱۳۴۸ تا ۱۳۶۸، گوشه، منتخبی از پوسترهای موسیقی اشاره کرد.

اولین نمایشگاه بعد از افتتاحیۀ موزه گرافیک با عنوان با چشم‌های کودکی همزمان با هفته ملی کودک در ۲۳ مهرماه ۱۳۹۴ افتتاح شد.

بنابر شواهد تاریخی عمارت مجید آباد یا ارباب هرمز، بنایی متعلق به اواخر دوره­ی قاجاریه بوده، که در قریه­ای به همین نام قرار داشته است. نخستین مالک این اراضی که به روشنی در اسناد تاریخی از او نام برده شده، حاج محمد خان ابری (بسطامی) معروف با حاجب­الدوله است. پس از وی اراضی، به فرزندش محمد حسین خان مشیر خلوت رسید و در زمان مظفرالدین شاه این اراضی در تصرف میرزا نصرالله ناصرالسلطنه بود. بعد از استیلای مشروطه خواهان بر تهران، مالکیت اراضی به لطفعلی امیر مفخم فرزند امام قلی خان بختیاری منتقل شده و پس از او به فرزندش ابواقاسم خان بختیار می‌­رسد.

هرمز آرش معروف به ارباب هرمز از زرتشتیان محله خیرآباد یزد، پس از بازگشت از هندوستان، با حاصل کار و تلاش خود در سال ۱۳۲۷ خورشیدی تهران­پارس فعلی را که حدود ۳۶ میلیون متر مربع مشتمل بر سه قریه مجید آباد، مهدی آباد و حسین آباد بود از همسر بیوه ابوالقاسم خان بختیار خریداری می‌کند. عمارت فعلی ارباب هرمز بخشی از اراضی خریداری شده است که در ابتدا در باغی به نام «باغ اناری» به وسعت یک میلیون متر مربع بنا شده بود، که در حال حاضر ۴۲۰۰۰ مترمربع از باغ باقی مانده است.

عمارت ارباب هرمز با مساحت تقریبی ۹۰۰ مترمربع در دو طبقه، به همرا زیرزمینی کوچک در ابتدا ساخته شده است. شاکله بنای موجود، با شکل اولیه آن بسیار تفاوت داشته است. بر اساس شواهد می‌دانی و گمانه زنی های مرمت ساختمان، بنای اولیه منطبق با الگوی کوشک های ایرانی و با ابعادی کوچک ‌تر بوده است. در دوره بعد، به شکل کوشک تابستانی با فضای باز، بازسازی شده و در ‌‌‌نهایت با حضور ارباب هرمز، بنا از جبهه شرقی و غربی توسعه می‌­یابد.

این بنا در سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۴۶۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

روزهای بازدید از این موزهف یکشنبه تا پنجشنبه است که در شش ماه اول سال از ساعت ۱۰ الی ۱۸ و در شش ماه دوم ۰ الی ۱۷ میزبان علاقه مندان به بازدید از این موزه است.

بهای بلیط این موزه ۱۰۰۰ تومان است.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.