موازی‌کاری در حوزه استاندارد، بلای جان صادرات

مهدی زاهدی – اتاق ایران صبح روز دوشنبه میزبان رئیس سازمان ملی استاندارد بود تا در ادامه جلسات موسوم به نشست صبحانه کاری این بار نیره پیروزبخت، پاسخگوی مسائل و مشکلات مرتبط با استاندارد فعالان بخش خصوصی باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران درابتدای این نشست با اشاره به تصوری که از گذشته در مورد موسسه استاندارد در میان مردم وجود داشته گفت: متأسفانه در گذشته موسسه استاندارد به اشتباه به‌عنوان یک موسسه پلیسی شناخته می‌شد که خوشبختانه امروزه روند کاری سازمان استاندارد در حال تغییر است و به این سمت می‌رود که فعالان اقتصادی سازمان استاندارد را به‌عنوان جزئی از موضوع فعالیت اقتصادی تلقی می‌کنند.

غلامحسین شافعی با اشاره به جایگاه سازمان استاندارد در فضای اقتصادی کشور گفت: نگاه به سازمان ملی استاندارد باید به‌گونه‌ای تغییر کند که کارشناسان استاندارد به‌عنوان مشاوران صدیق، مورد توجه مردم و فعالان اقتصادی کشور قرار گیرند.

رئیس اتاق ایران در ادامه به برخی چالش‌های پیش روی سازمان استاندارد اشاره کرد و گفت: می دانیم که سازمان استاندارد هم با مسائلی روبه‌رو است؛ یکی از آن‌ها که برای فعالان اقتصادی قابل‌لمس است، موازی‌کاری هایی است که در حوزه وظایف سازمان استاندارد انجام می شود و گاهی هم مردم دچار سردرگمی می‌شوند و هم اینکه تصمیم‌گیری دچار مشکل می شود؛ درحالی‌که در زمینه استاندارد، یک متولی مشخص در کشور وجود دارد.

معضل موازی کاری درحال رفع شدن است

پس از این اظهارات نوبت به رئیس سازمان استاندارد رسید؛ رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به صحبت‌های رئیس اتاق ایران در مورد موازی کاری هم گفت: ما جلساتی با سازمان دامپزشکی و غذا و دارو برای حل این مشکل‌ داریم و همچنین در قانون جدید سازمان استاندارد که در حال بررسی و تصویب است بسیاری از مواد اصلاح می‌شود. امیدواریم مشکل موازی کاری‌ها حل‌شده و نظارت عالیه با سازمان ملی استاندارد باشد.

در ادامه حضور رئیس سازمان ملی استاندارد چند فعال اقتصادی، نظرات و مشکلات خود را در حوزه استاندارد بیان کردند.

بی توجهی به استانداردسازی خدمات

یلدا راهدار، رئیس کمیسیون رقابت، خصوصی‌سازی و سلامت اداری اتاق ایران رویه استاندارد را در کشور مورد انتقاد قرارداد و گفت: آنچه در دیگر کشورها مرسوم است استانداردسازی روش‌ها و رویه‌هاست؛ اما سازمان ملی استاندارد تنها بر استانداردسازی کالا تمرکز کرده و حتی به سمت استانداردسازی خدمات هم نرفته است.

کاوه زرگران، دبیر کل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران هم دراین نشست صدور گواهی حلال توسط اتاق را خواستار شد و گفت: ما مدت‌هاست که درخواست کرده‌ایم صادرکننده گواهی حلال باشیم و درخواست می‌کنم راجع به اجرایی شدن این امر توضیح بدهید.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو هم جلوگیری از تغییرات مکرر قوانین و مقررات و اینکه رفتار دولت برای فعالان اقتصادی قابلیت پیش‌بینی داشته باشد را مطرح کرد. فرهاد احتشام زاد همچنین به‌روزرسانی فرایندهای اجرایی با ذی‌نفعان اجرایی و تصمیم‌گیری در فضای عملیاتی خصوصاً از طرف وزارت صنایع را موردتوجه قرارداد.

همه شئونات اقتصاد زیر چتر استاندارد باشد

دبیر انجمن دارندگان نشان استاندارد ایران هم که در این نشست حضسور داشت گفت: همه شئونات اقتصادی کشور باید زیر چتر حمایتی استاندارد باشد و فقط استاندارد کردن کالا کفایت نمی‌کند؛ خدماتی مانند خدمات بانکی هم باید استاندارد شوند.

علی موحد همچنین واگذاری جدی‌تر مراحل استاندارد به تشکل‌های مختلف، برخورداری دارندگان نشان استانداردها از امتیازات را موردتوجه قرارداد. موحد همچنین پیشنهاد کرد یکی از کارشناسانی عضو شورای عالی استاندارد از میان اتاق ایران برگزیده شود.

عضو هیئت‌مدیره انجمن آزمایشگاه‌های همکار آزمون و کالیبراسیون ایران از رقابت آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها با آزمایشگاه‌های بخش‌خصوصی انتقاد کرد و گفت: آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها با فضا و نیروهای رایگان، وام‌های بلاعوض، عدم پرداخت بیمه، مالیات و نداشتن هزینه‌های جاری، در توزیع کار رقیب بخش‌خصوصی شده‌اند که باید به این موضوع رسیدگی شود.

حبیب‌الله انصاری، رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم‌خانگی لزوم توجه بیشتر به آزمایشگاه‌های همکار طبق دستورالعملی ویژه، جلوگیری از الصاق برگه مصرف انرژی بر روی کالاهایی که دستورالعمل مصرف انرژی ندارند و اجباری شدن استاندارد ملی نصب و راه‌اندازی لوازم‌خانگی را موردتوجه قرار داد.

حسن انتظار، رئیس اتاق ارومیه هم نظارت بیشتر سازمان استاندارد بر تولید کالا و به‌ویژه محصولات غذایی را موردتوجه قرارداد و گفت: مردم به نشان استاندارد درج‌شده بر روی کالاها اعتماد می‌کنند و به همین دلیل هم‌روندهای تولید باید به‌دقت از طرف سازمان استاندارد نظارت شود تا محصولات بی‌کیفیت به دست مردم نرسد.

با اجباری کردن استانداردها موافق نیستیم

رئیس سازمان ملی استاندارد پس از شنیدن سخنان فعالان اقتصادی مواردی را در پاسخ بیان کرد. پیروزبخت راجع به لزوم استاندارد کردن رویه‌ها، گفت: این‌گونه نیست که ما فقط بر روی کالا تمرکز کنیم بلکه همه سطوح زندگی باید استاندارد باشد و سازمان ملی استاندارد هم وظیفه حداکثری استانداردسازی را برای خود قائل است.

پیروزبخت البته قبول کرد که برخی از نقص‌ها وجود دارد و گفت: در بسیاری از زمینه‌ها مانند حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خود تشکل‌های بخش‌خصوصی با ما همکاری می‌کنند و فعالان اقتصادی باید موارد را به ما بگویند.

رئیس سازمان ملی استاندارد همچنین گفت: ما با اجباری کردن استانداردها موافق نیستیم اما به لحاظ وظایف متعددی که داریم و اینکه قانون فعلی به سازمان استاندارد این اجازه را می‌دهد درجایی که برای سلامت مردم احساس خطر می‌کنیم وارد شویم و گزارش دهیم، این کار را انجام می‌دهیم.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.