مهمترین دلایل نوسان ارز در بازار

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) نوشت: اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهور به راه هاى مهار قیمت دلار در بازار اشاره کرد و گفت: نوسان های اخیر دلار، بازار را با حاشیه هاى بسیار زیادى همراه کرد که عبور از آن نیاز به تامل و تعمق بیشتری دارد. در این بین، استفاده از ارز به عنوان پس انداز بازار را با چالش بیشتری مواجه کرد.

ترکان با تاکید بر اینکه باید حداقل از یکسال گذشته راهکارهایی را برای مهار این بازار در دستور کار قرار می دادیم تا چنین نوسان هایی ایجاد نشود، افزود: چنین تصورى که مى توان قیمت دلار را ثابت نگه داشت، صحیح نیست.

وی تصریح کرد: زمان افزایش تورم در کشور، سطح عمومى قیمت ها رشد می کند و در صورت تلاش براى ثابت نگه داشتن نرخ برابری دلار، با تراکم قیمت ها در بازار مواجه خواهیم شد که پس از مدتى این تراکم از کنترل خارج مى شود.

ترکان با بیان اینکه در اقتصاد ایران چندین بار شاهد چنین اتفاقاتى بوده ایم، اظهار داشت: در دوران دولت نهم و دهم، اساس سیاست ها بر پایین نگه داشتن قیمت دلار بود و تلاش شد تا این سیاست از طریق تزریق حجم بالای دلار ارزان، محقق شود.

به گفته مشاور رئیس جمهور، متاسفانه این اقدام دولت موفقیت آمیز نبود و در آخر قیمت ارز از کنترل خارج و با جهش بى سابقه اى همراه شد، به گونه اى که قیمت دلار ابتدا از ٩٠٠ تومان به ۱۲۰۰ تومان و سپس به ۳۷۰۰ تومان رسید.

وی معتقد است اگر نرخ دلار متناسب با تورم داخلى اصلاح می شد، شاهد چنین نوسان های غیر قابل کنترلی نبودیم.

ترکان جرقه آغاز افزایش قیمت ها در بازار ارز را متاثر از اخبار سیاسی دانست و خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از برجام و احتمال آغاز تحریم هاى یک جانبه علیه ایران باعث شد عده اى تصمیم به خروج سرمایه هاى خود از ایران بگیرند.

مشاور رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: برخی بررسی ها نشان می دهد علاقه مندی برای سرمایه گذاری در ملک و ساختمان در کشورهای همسایه باعث شده تا برخی سرمایه گذاران نقدینگی های خود را به ارز تبدیل و از کشور خارج کنند.

وی اظهار داشت: با توجه به چنین موضوعاتى آیا پذیرفتنی است که ارز نفتى به کسانى تعلق گیرد که مى خواهند انتقال سرمایه انجام دهند؟ مسلما خیر. ما به دنبال این هستیم تا ارز به جاى انتقال سرمایه به تامین نیازهاى اساسى کشور تعلق گیرد.

ترکان با بیان اینکه فشار تقاضا جهت انتقال سرمایه منجر به نامتعادل شدن بازار ارز مى شود، گفت: موضوع دیگرى که بازار را با چالش همراه کرده استفاده از ارز به عنوان پس انداز است، عده اى از فعالان بازار زمانى که شاهد تورم در کشور هستند پس اندازهاى خود را به دلار خانگى تبدیل مى کنند.

مشاور رئیس جمهور در پایان با تاکید بر اینکه برای تامین دلار خانگى نمى توان ارز در بازار عرضه کرد، افزود: دولت تصمیم گرفته است ارز را به کالا و خدمات مورد نیاز و اساسی اختصاص دهد؛ و معتقدم این تصمیم بسیار معقول است.

نظرات شما

×

Comments are closed.