مهر تایید سازمان استاندارد بر بنزین تولیدی سال ۹۵

 

گروه نفت

energy@jahaneghtesad.com

در حالی که پس از ۳۶ سال در آستانه خودکفایی کامل تولید بنزین هستیم، رئیس سازمان ملی استاندارد از تایید کیفیت بنزین تولیدی داخل در سال ۹۵ خبر داده است تا شاهد بهبود کمی و کیفی تولید بنزین داخلی باشیم.

به گزارش جهان اقتصاد، آنطور که مسئولین وزارت نفت تاکید کرده اند با بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس ظرفیت تولید بنزین یورو ۴ کشور ۱۲ میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد و بنابراین کشورمان در تولید بنزین خودکفا می‌شود. در همین راستا، بهبود کیفیت بنزین تولیدی سایر پالایشگاه‌های کشور نیز در کاهش آلودگی هوا اهمیت فراوانی دارد. در همین رابطه، رئیس سازمان استاندارد با اشاره به نمونه برداری‌های انجام شده طی سال‌های گذشته، از روند رو به بهبود بنزین تولیدی داخل در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۳ خبر داده است.

به گزارش ایسنا، نیره پیروزبخت در جریان بازدید محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهوری از سازمان ملی استاندارد اظهار کرد: دولت نه تنها به معیشت و پارامترهای اقتصادی مردم از جمله کاهش رکود و تورم توجه می‌کند، بلکه کیفیت زندگی مردم نیز  برای دولت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و سازمان ملی استاندارد  فعالیت‌های زیربنایی خود را ساماندهی می‌کند.

وی همچنین در مورد کیفیت بنزین و نتایج آزمایشات انجام گرفته افزود: نمونه برداری‌هایی که طی سال‌های گذشته انجام شده نشان می‌دهد که روند رو به رشدی در کیفیت بنزین تولید شده دارد که اگر سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ را با توجه به نمونه‌برداری‌های انجام شده مقایسه کنیم متوجه می‌شویم همه مولفه‌های آلایندگی در بنزین‌های تولید شده طی سال‌های اخیر رو به بهبود بوده است و در آینده نزدیک نتایج به صورت مقایسه‌ای منتشر می‌شود.

وی ادامه داد: مولفه‌های مختلفی در  فصل زمستان روی آلایندگی‌ها موثر است که  از جمله می‌توان به موتورخانه‌ها به عنوان دیگر مولفه اثر گذار اشاره کرد که در این زمینه دو ماهی است که با همکاری سازمانهای متولی به میدان آمدیم و در مورد بنزین نیز  طی ماه‌های گذشته تفاهم نامه با وزارت نفت امضا کردیم.

پیروزبخت افزود:  بر اساس این فعالیت ‌مشترک استاندارد سازی بنزین گازوییل در دستور کار قرار گرفته است و بنزین تولید شده در سال ۱۳۹۵ مورد تایید سازمان ملی استاندارد است.

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: سازمان ملی استاندارد بر اساس وظایف نظارتی که دارد  در حوزه‌های خدمات به مردم حمایت از مصرف‌کنندگان، ارتقا توان تولید و  جلوگیری از برخی از موانع فنی آن به عنوان یک مشاور نه یک پلیس با تولیدکنندگان و مصرف کنندگان همکاری می‌کند.

***صادرات بنزین در آینده نزدیک

معاون اجرایی رئیس جمهور نیز با اشاره به این که در شروع فعالیت دولت با یک بحران در وضعیت کیفیت بنزین و گازوییل مواجه بودیم، اظهار کرد که امروز به ویژه در کلان شهرها شرایط مطلوبی از نظر کیفی در تولید بنزین و گازوییل وجود دارد و در آینده نزدیک با ا فزایش تولید می‌توانیم به صادر کننده این محصولات تبدیل شویم.

به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری در حاشیه بازید از سازمان ملی استاندارد اظهارکرد: شروع فعالیت دولت با یک بحران در زمینه کیفیت بنزین مواجه بودیم و بخش عمده‌ای از بنزین تولید شده و توزیع شده در کشور به دلیل تحریم‌های ظالمانه درشرایط مطلوبی به سر نمی‌برد و برخی از تولیدات بنزین تحت عنوان بنزین شیمیایی در بین مردم نام گرفته بود که به ویژه در کلان شهرها موجب بالا رفتن میزان سمومی می‌شد که برای سلامت مردم مضر بود.

وی افزود :‌طی سالهای گذشته با تلاش‌های انجام گرفته در وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد  بخش عمده‌ای از تولید بنزین در کشور به سمت بنزین یورو ۴ سوق داده شد به گونه ای که در پالایشگاه شازند که بخش عمده‌ای تولید بنزین را انجام می‌دهد بنزین یورو ۴ تولید می‌شود و با آمدن پالایشگاه تازه تاسیس خلیج فارس شاهد تکمیل زنجیره تولید هستیم و دیگر بنزینی غیر از بنزین یورو ۴ تولید نخواهیم کرد.

شریعتمداری با بیان  اینکه با ادامه این روند امکان صارات فراهم خواهد شد گفت‌: ‌در صادرات گازوییل نیز امروز نه تنها کیفیت تولید این فرآورده نفتی افزایش یافته بلکه بالغ بر ۲۰ میلیون لیتر مازاد بر مصرف وجود دارد که آماده عرضه به بازارهای جهانی است. چرا که سازمان ملی استاندارد با نمونه‌ گیری‌هایی که انجام داده به این نتیجه رسیده که وضیعت بسیار مطلوبی در تولید بنزین و گازوییل به ویژه در کلان ‌شهرها وجود دارد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: ادعا نمی‌کنیم که هیج تخلفی نیست و همه المان‌های مربوط به استانداردسازی تولید بنزین، گازوییل و سایر فرآورده‌های نفتی به صورت کامل رعایت می‌شود، اما می‌توان گفت که بنزین استاندارد و قابل قبول مردم به ویژه در کلان شهرها که وجود پدیده وارونگی و میزان آلاینده‌سازهای فراوان ثابت و متحرک بیشتر است، در دسترس قرار دارد و در کلان‌شهرها که چنین عواملی می‌تواند بر وخامت زیست محیطی و آب و هوایی بی‌افزاید کنترل شدیدتر است.

 

 

نظرات شما

×

Comments are closed.