منع نسخه پیچی از بالا به پایین در مسئله آب

تصویب‌نامه هیأت وزیران برای کارگروه ملی”سازگاری با کم آبی” ابلاغ شد

گروه امورزیربنایی-تصویب نامه هیأت وزیران برای کارگروه ملی “سازگاری با کم آبی” از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ شد.

به‌ گزارش جهان اقتصاد، این تصویب نامه از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری به تمامی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های همکار در این کارگروه شامل وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز با اشاره به اینکه کارکروه ملی سازگاری با کم‌آبی پیش از پایان سال عملیانی می شود، گفت: ما در گذشته ادبیات و نوع فعالیت‌مان مقابله با خشکسالی بود ولی باید بپذیریم که بایستی با این وضعیت کنار بیایم، خود را با خشکسالی تطبیق دهیم و به سمت سازگاری با کم آبی حرکت کنیم.

محمد حاج‌رسولی‎‌ها به تبیین ضرورت تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی پرداخت و افزود: در سال آبی جاری پیش‌بینی شده بود که سال کم آبی را در پیش‌رو داشته باشیم اما هر چه که از ماه‌های سال آبی گذشت این وضعیت بحرانی‌تر شد به گونه‌ای که تا پایان بهمن‌ماه بر اساس آماربرداری که توسط دستگاه‌های اندازه‌گیری از نیم قرن اخیر تاکنون داشته‌ایم مشخص شد که کمبود بارش‌های امسال در رتبه پنجاهم قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی تاکنون به ۸۸٫۹ میلیمتر رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۴۰ درصدی داشته است. در این بین از میان ۶ حوضه آبریز اصلی کشور(دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، مرزی شرق، قره‌قوم) تنها حوضه‌های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه که شامل استان‌های شمالی و شمال غرب کشور شاهد بارندگی مثبت هستند و چهار حوضه آبریز باقی مانده، کاهش بارندگی به مراتب بیش از ۴۰ درصد دارند.

حاج‌رسولی‌ها با تاکید بر اینکه نباید نسخه از بالا به پایین بپیچیم، اضافه کرد: با توجه به اینکه طرح آمایش سرزمینی وجود ندارد، بایستی براساس ظرفیت، پتانسیل و مسائل خاص هر منطقه استانداران استان‌ها بتوانند نظرات و پیشنهادات خود را برای سازگاری با شرایط کم آبی آن منطقه ارائه بدهند تا با استفاده از پتانسیل این کارگروه هر چه سریعتر چالش‌های استان‌ها را به صورت یک طرح دو فوریتی وارد دولت کنیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران به ضمانت اجرایی این طرح اشاره کرد و گفت: در این ارتباط دولت دو مصوبه داشته که روش عملیاتی کردن و تضامین این مهم را مشخص کرده است. مسلما استانداران محور اصلی این موضوعات هستند و حتی پروژه‌های برخی از استان‌ها نیز مشخص شده است که بتوانند با استفاده از منابع استانی در اختیار و یا در صورت وسیع بودن اجرای پروژه از طریق اعتبارات ملی آن‌ها را اجرایی کنیم.

وی بزرگترین تضمین اجرای تصمیمات کارگروه ملی سازگاری با کم آبی را حضور وزرای مرتبط با این موضوع در آن دانست و افزود: ما برای اینکه تعدد تشکیلات نداشته باشیم، کارگروهی تحت عنوان شورای حفاظت از منابع استان‌ها به ریاست استاندارها داریم که تمامی دستگاه‌های مرتبط نیز در آن حضور دارند. فعالیت کارگروه سازگاری با کم آبی نیز به این شوراها ابلاغ شده و دو دستگاه سازمان برنامه و بودجه و وزارت صنعت را هم به جهت تسریع در انجام امور به اعضای این شورا اضافه کرده‌ایم.

مشاور وزیر نیرو ادامه داد: بستر این موضوع مهیاست، الگوها پیش از این از استان‌ها گرفته شده و در طی سه ماه اخیر وزرای نیرو و جهاد کشاورزی به همراه رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست مقدمات و ضرورت‌های این موضوع را رصد کرده‌اند. پروژه‌‌ها مشخص شده و ما می‌توانیم عملیاتی کردن آن را تا قبل از پایان سال داشته باشیم.

حاج‌رسولی‌ها با تاکید بر اینکه این گارگروه تنها در حوزه سیاست‌گذاری به فعالیت نخواهد پرداخت، گفت: یکی از بندهای مصوبه تشکیل این کارگروه نظارت بر مصوبات شورای حفاظت استان‌ها و پیشنهادات این مناطق است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران به مفهوم مدیریت منابع آبی اشاره کرد و گفت: یکی از دست‌آوردهای که این کارگروه خواهد داشت و ما درصدد دست‌یابی به آن هستیم خرد نکردن بحث جامع آب است. باید آب را به عنوان یک کار همگانی در تمامی دستگاه‌ها ببینیم نه اینکه هر بخشی بخواهد وظیفه ذاتی خود را به پیش ببرد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از نکاتی که در روح این مصوبه نهفته بحث مدیریت منابع آب است. هیچ دستگاهی نباید به شکل بخشی به این موضوع بنگرد. نباید اجازه بدهیم که مدیریت منابع آب بخش بخش شده بلکه باید همه در قالب یک کلمه واحد با وحدت رویه در کنار هم در نظر گرفته شود.

**احیای آب‌های زیرزمینی ۲۰ سال زمان می برد

معاون آب و آبفای وزیر نیرو هم افت سطح آب های زیرزمینی را یکی از چالش های کشور ذکر کرد و گفت: احیای آب‌های زیرزمینی نیازمند ۲۰ سال زمان است.

رحیم میدانی با تاکید بر اینکه برخی هنوز مشکلات کمبود منابع آب را باور نکرده اند، گفت: در شرایطی که با افت شدید سطح آب‌های زیرزمینی مواجه هستیم، همچنان برخی از افراد به دنبال حفر چاه های جدید و فشار به منابع زیرزمینی هستند.

وی به تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی اشاره کرد و گفت: این کارگروه با مشارکت وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حفاظت از محیط زیست و با محوریت وزارت نیرو تشکیل شده و تاکنون چهار نشست آن نیز به طور غیررسمی برگزار شده است تا با کمک یکدیگر بتوانیم وضعیت آبی کشور را مدیریت کنیم.

میدانی به بازدهی پایین بخش کشاورزی کشور اشاره کرد و گفت: مجموعه وزارت جهاد کشاورزی ۲ سالی است که اعتباراتی خوبی برای این بخش در نظر گرفته تا هر ساله در ۲۵۰ هزار هکتار سیستم‌های نوین آبیاری اجرا شود که هم بازدهی آبیاری را به شدت افزایش خواهد داد و هم بهره‌وری مزارع را از حیث تولید، بالا می برد.

وی تصریح کرد: این روش‌ها باید مصرف آب را کاهش دهد و فقط محدود به افزایش بازدهی آبیاری و تولید باشد چرا که کشور ما امروزه به کاهش مصرف آب نیاز دارد.

**رایزنی برای استفاده از صندوق توسعه ملی

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه در سال جاری ۳۴ درصد اعتبارات به طرح ملی احیا و تعادل‌بخشی تخصیص یافته است، گفت: در تلاش هستیم با کمک شورای عالی آب این طرح مهم در قالب پروژه‌های صندوق توسعه ملی دیده شود تا با منابع قابل اطمینان این صندوق بتوانیم صیانت از ۵۰ درصد منابع آب کشور را تحقق بخشیم.

میدانی با تاکید بر اینکه مدیریت منابع آب کشور را نباید در سدسازی خلاصه کنیم، ادامه داد: راه‌حل رفع معضلات آب کشور تنها در سدسازی و یا احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی نیست؛ مدیریت منابع آب دارای فهرست بلندی از فعالیت‌ها است که یکی از آن‌ها می‌تواند اجرای پروژه‌های سدسازی باشد.

وی با اشاره به اینکه در اجرای پروژه‌های سدسازی باید همه مسائل را به صورت جامع در نظر بگیریم، گفت: گاهی در یک محدوده‌ای سدی را مطالعه ‌می‌کنیم ولی از حقابه محیط ‌زیست آن غافل می‌شویم در صورتی که باید توجه ویژه‌ای به حقابه زیست محیطی داشته باشیم و حتی اگر در گذشته این اشتباه را انجام داده‌ایم و دقت لازم را نکرده‌ایم باید در حال حاضر که دریاچه‌های سدهای کشور در اختیار ماست این نواقص را جبران کنیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.