ممنوعیت واردات واحدهای تولیدی تعطیل شده را احیا کرد

۱۰ درصد صنایع کوچک با همکاری اروپایی ها به صنایع برون گرا تبدیل می شوند

مهدی زاهدی-معاون وزیر صنعت با بیان اینکه ۴۸ درصد اشتغال در اختیار صنایع کوچک و متوسط است، گفت: بسته‌ای از سوی وزارت صنعت برای تامین نقدینگی این بخش به هیئت دولت می‌رود.

به گزارش خبرنگارجهان اقتصاد، صادق نجفی درنشست خبری با اشاره به دستور وزیر صنعت برای حل مشکل نقدینگی صنایع کوچک و متوسط در شرایط جدید ارزی گفت: در شرایط جدید ارزی ممکن است مشکلاتی برای این دسته ایجاد شود لذا وزیر صنعت شب گذشته(دوشنبه شب) دستور دادند تا بسته‌ای با موضوع تامین نقدینگی حمایت از صنایع کوچک و متوسط آماده شود تا این بسته از طریق مقام وزارت و برای طرح در دولت و اخذ مصوبه به دولت ارایه شود.

معاون وزیر افزود: ۴۸ درصد اشتغال در اختیار صنایع کوچک و متوسط است.

رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی بیان داشت: راه اندازی مجدد صنایع کوچک در حال پیگیری است و ۲۳۰ واحد صنعتی از ابتدای امسال با اشتغال ۴ هزار نفر به چرخه تولید برگشته اند.

نجفی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از یک میلیون اشتغال در ۸۰۰ شهرک فعال کشور در جریان است و پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در حمایت از صنایع کوچک و متوسط و سیاست‌های رئیس جمهور و استراتژی‌های وزیر صنعت، تاکید ویژه‌ای بر حمایت از صنایع کوچک و متوسط  وجود دارد و امروز راه نجات ما در حوزه اشتغال همین صنایع کوچک و متوسط است.

معاون وزیر اظهار داشت: با بسیاری از کشورها مثل کره‌جنوبی، آلمان، و ایتالیا ارتباطات خوبی داشته‌ایم و ۱۲۰ نفر در حوزه صنایع کوچک در آلمان آموزش دیده‌اند.

معاون وزیر با اشاره به نشست با کره جنوبی در آینده نزدیک برای برقراری روابط صنایع کوچک دو کشور گفت: دفتر فرش در شانگهای چین و دفتر خشکبار در گوانجگو راه‌اندازی شده است .

وی  افزود: در نشست با کنسولگری‌ها همچنین مزیت‌‌های مختلف  مطرح شده و در حوزه خارج از کشور سیاست دولت برای برقراری ارتباطات اقتصادی با کشورها ورود از طریق صنایع کوچک و متوسط است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: سازمان صنایع کوچک تمهیداتی در نظر گرفته تا با هماهنگی وزیر صنعت و بانک مرکزی مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان به صنایع تزریق شود و در مجموع ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات با درصدهای پایین‌تر در اختیار صنایع کوچک و متوسط قرار گیرد.

وی تصریح کرد : طی مذاکره با  بانک‌های مختلف مقرر شده  صنایع کوچک در اولویت کار باشد و بخشی از رسته‌های صنعتی مثل نساجی را نیز در اولویت ویژه قرار دادیم.

نجفی در ادامه با اشاره به ممنوعیت واردات ۱۳۳۹ قلم کالا برای حمایت از تولید داخل، افزود: اخیرا هم تعدادی دیگری ممنوع شده و به دنبال این ممنوعیت واحدهای تولیدی ما در حال راه‌اندازی مجدد است و  طی ۴ ماه گذشته حدود ۳۴۰ واحد در داخل شهرک های صنعتی که تاکنون تعطیل  بوده‌اند راه اندازی شدند.

وی همچنین به توافق با سازمان توسعه تجارت در زمینه در اختیارقرار دادن بخشی از مشوق‌های صادراتی اشاره کرد و گفت : بخشی از مشوق‌ها در اختیار صنایع کوچک قرار می گیرد و در این زمینه اسامی ۱۲۰ واحد صنعتی کوچک که صادرات داشته اند برای اخذ مشوق صادراتی در اختیارسازمان توسعه تجارت قرار گرفت .

* تسهیلات ویژه به سرمایه‌گذاران در شهرک‌های صنعتی

نجفی اظهار داشت: به مناسبت هفته دولت اعلام کرده‌‌ایم که سرمایه‌گذاران در شهرک‌های صنعتی فقط می‌توانند با ۵ درصد پرداخت هزینه زمین اقدام کنند و بقیه در اقساط ۶۰ ماهه از آنها دریافت می‌شود که حتی در مورد استارت‌آپ‌ها ۹۰ درصد مشوق خواهیم داد و همچنین تصویب شد جرایمی که کارآفرینان از بابت زمین به سازمان شهرک‌ها دارند ۸۰ درصد شامل بخشودگی شود و مصوبه گرفتیم که هیچ بانکی حق تعطیل کردن صنایع کوچک را به دلیل بدهی ندارد و وزیر بخشنامه کرد تا اگر واحدهای کوچک و متوسط در زمان ثبت سفارش چک برگشتی داشته باشند، بانک مانعی برای ثبت سفارش آنها ایجاد نکند.

معاون وزیر صنعت اظهار داشت: تولید ناخالص داخلی کشور بیش از ۳۴۵ میلیارد دلار است.

نجفی با بیان اینکه آمریکا ستادی با بیش از ۳۰۰ نفر برای برنامه‌ریز‌های تحریم علیه ایران تشکیل داده است، گفت: در این شرایط ما چرا برنامه‌ریزی نکنیم و از توان کشور خود استفاده نکنیم و باید برای مقابله با این‌ها در کنار صنایع کوچک خود باشیم.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صنایع کوچک ایران در ۲۱ مرداد در مصلای تهران گفت: این اقدام یک مانور اقتصادی در مقابل تحریم‌ها است و از این طریق می‌توانیم توانایی‌های خود را به همگان نشان دهیم.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه دیروز(دوشنبه) اتحادیه اروپا اطلاعیه صادر کرد که در کنار ایران باقی خواهد ماند، گفت: ما نباید در این شرایط خود را ببازیم و دنیا به آخر نرسیده است. در این دنیا انسان‌ها و کشورهای منفعت طلب وجود دارد بنابراین باید به دنبال راهکار برای حل این مشکلات باشیم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در مورد جذب سرمایه‌گذاری خارجی گفت: تحریم‌ها بر روی این موضوع تاثیرگذار است اما به هر حال برای مقابل به آن برنامه‌های متعددی وجود دارد.

وی افزود: در چهارماه گذشته در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی متقاضیان زیادی برای سرمایه‌گذاری در شهرهای سقز و بانه وجود داشته است.

نجفی اظهار داشت: از نیمه دوم سال گذشته تاکنون ۲٫۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی محقق شده و پیش‌بینی ما این است که از این به بعد به دلیل شرایطی که در مورد ارز اتفاق افتاده است این سرمایه‌گذاری‌ها افزایش یابد.

* منطقه ویژه مرزی بانه اول آبان راه‌اندازی می شود

معاون وزیر صنعت بیان داشت: تا اول آبان ماه منطقه ویژه مرزی بانه قطعا راه‌اندازی می‌شود و هم‌اکنون هم به بیش از ۳ تا ۴ واحد راه‌اندازی شده است و شهرک میرک در سیستان و بلوچستان در حال راه‌اندازی است و در بندرعباس هم شهرک دریایی به زودی کلنگ‌زنی می‌شود.

وی افزود: برنامه‌ریزی شده تا ۱۰ درصد صنایع کوچک صنایع برون‌گرا شود و در این رابطه همکاری با چند کشور اروپایی از جمله اتریش، فرانسه و آلمان ، جز برنامه‌های سازمان صنایع کوچک است و حتی درصدی از هزینه‌های برگزاری نمایشگاه‌ها در بخش صنایع کوچک در کشورهای دیگر برگزار می‌شود.

نجفی اظهار داشت: همچنین لایحه حمایت از شرکت‌های مدیریت صادراتی آماده شده و اگر در مجلس مصوب شود بخش زیادی از مشکلات ما حل خواهد شد.

نجفی گفت: طرح پوشاک یکی از طرح‌هایی است که جزو استراتژی‌های کلان وزارت صنعت محسوب می‌شود و شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان صنایع کوچک با همکاری بانک کشاورزی و صندوق توسعه تفاهمنامه‌ای را امضا کردند تا از این صنعت حمایت کنند.

نجفی ادامه داد: در این طرح که با حمایت انجمن پوشاک اجرایی می‌شود شرکت‌های پشتیبان تشکیل شده که از تامین مواد اولیه تا فروش کالا در شهرها از این واحدهای تولیدی حمایت می‌کند. در مرحله اول استان کرمانشاه به عنوان استان پایلوت انتخاب شده است و تا به امروز ما توانسته‌ایم ۲۰ هزار شغل در پنج استان مرتبط با همین صنعت ایجاد کنیم. این در حالی است که سرانه صادرات ما در این بخش ۸۹ سنت است در حالی که این رقم در ترکیه ۱۸۰ دلار و در چین ۸۰ دلار است.

معاون وزیر صمت افزود: در طی چند سال اخیر ما شاهد استقبال خوب ایرانیان مقیم خارج از کشور از سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی بودیم که این رقم اکنون به چندصد میلیارد تومان رسیده است و پیش‌بینی ما این است که با تغییر شرایط ارزی این عدد افزایش پیدا کند.

نظرات شما

×

Comments are closed.