معاون مدیرعامل بورس انرژی: آغاز فروش نفت خام در بورس انرژی

به گفته معاون مدیرعامل بورس انرژی روز گذشته یک میلیون نفت خام سبک ایران برای اولین بار در بورس انرژی عرضه شد و در نهایت پس از رقابت قیمت نفت در هر بشکه ۷۴ دلار و ۸۵ سنت داد و ستد شد.

علی نقوی معاون مدیرعامل بورس انرژی به خبرنگار جهان اقتصاد گفت: بالاخره یک میلیون بشکه نفت خام سبک در بورس انرژی عرضه شد و پس از آمادگی چهار خریدار سه نفر ۱۰ درصد مبلغ اولیه را به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه واریز کردند.

بنابراین گزارش آنگونه که تابلو معاملات نشان می داد ، در نهایت ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام سبک معامله شد که قیمت هر بشکه ۷۴ دلار و ۸۵ سنت کشف شد.

طبق پیش‌بینی دست‌اندرکاران بورسی، چند شرکت بازرگانی زیرمجموعه بانک‌ها و چند شرکت حقوقی غیر بورسی از جمله خریداران نفت خام در بورس انرژی هستند اما به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از نظر این سازمان، اطلاعات مشتریان تا لحظه آخر محرمانه است و اعلام نخواهد شد.

در این مورد، رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت : با بیان اینکه با این مسئله باید قدری صبورانه برخورد کرد، گفت: هنوز زیرساخت‌های لازم فراهم نشده، زیرا زیرساخت‌های بورس نفت که مربوط به دو دهه پیش است و بورس انرژی که از دهه ۹۰ کار خود را آغاز کرده، نیازمند ساز و کار اجرایی است.

دیروز ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام با قیمت ۷۴.۸۵ دلار در بورس انرژی تهران به فروش رسید

 

 

وی ادامه داد: برای ایجاد ساز و کار اجرایی لازم است افرادی که می‌خواهند در پروسه خرید نفت وارد شوند، همانند فعالان اقتصادی در بورس، شناسایی شده و کد بورسی بگیرند تا بر اساس این کد بورسی یا از طریق بانک و یا خود بورس اعتبار بگیرند.

پدیدار افزود: اما در مورد بورس نفت به‌دلیل اینکه ارزش اقتصادی بالایی دارد، نیاز به ارز معتبر بین‌المللی است و از همین رو، زیرساخت‌های موجود کارگشا نیست.

همچنین در این خصوص مدیرعامل بورس انرژی گفت: خارجی‌ها می‌توانند با دریافت کد معاملاتی از بورس اقدام به خرید

حسینی  افزود: حداقل محموله‌های خرید ۳۵ هزار بشکه است و ۲۰ درصد از ارزش معاملات ریالی و ۸۰ درصد دیگر آن به صورت ارزی (اعتباری) تسویه خواهد شد.

مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه معامله نفت در بورس انرژی فیزیکی است، گفت: حدود ۲ ماه پس از معامله، محموله، تحویل و بارگیری می‌شود و پس از آن ۵۰ روز فرصت دارند تا ارز حاصل از صادرات را به حساب شرکت ملی نفت برگردانند و با این کار ضمانت‌ نامه‌های آن‌ها آزاد می‌شود.

حسینی در خصوص شرایط پرداخت نیز اظهار داشت: در زمینه شرایط پرداخت شاهد انعطاف محسوس شرکت ملی نفت هستیم. یعنی این امکان وجود دارد که به جز ۳ ارز یورو، یوآن و درهم که در اطلاعیه عرضه ذکر شده، خریدار بتواند با سایر ارزهای معتبر نیز اقدام به تسویه وجوه کند و محدودیت خاصی درخصوص تسویه وجوه وجود ندارد.

وی در خصوص ورود سرمایه‌گذاران خارجی به این معاملات هم گفت: افراد بسیار زیادی از عرضه بورس در انرژی استقبال می‌کنند و باید فضا را برای بخش خصوصی در این زمینه فراهم کنیم. شرایطی فراهم شده که سرمایه‌گذاران خارجی هم می‌توانند، به این بازار وارد شوند.

به گفته مدیرعامل بورس انرژی، خارجی‌ها می‌توانند با دریافت کد معاملاتی از بورس اقدام به خرید محموله‌های نفت خام ایران از طریق بورس انرژی کنند.

وی در توضیح این موضوع گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰ کد معاملاتی توسط خارجی‌ها در بورس انرژی دریافت شده که می‌توانند از طریق آن اقدام به خرید محموله‌های نفت خام و فرآورده‌های نفتی کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه شرکت‌های حقوقی با پرداخت ۱۰ درصد ارزش تقریبی معامله بعنوان پیش پرداخت می‌توانند در این معاملات شرکت کنند گفت: ماخذ قیمت این عرضه، نفت خام برنت است که از نشریه پلت استخراج می شود که این نشریه یک نشریه بین‌المللی است و مورد استناد بازیگران نفت خام قرار می‌گیرد.

حسینی ادامه داد: قیمت پایه براساس اطلاعیه عرضه‌ای که شرکت ملی نفت به ما داده و در سایت منتشر شده ۷۹ دلار و ۱۵ سنت است و این قیمت پایه برای رقابت بوده و می تواند قیمت نهایی بالاتر از این رقم هم قرار بگیرد.

وی در پایان بیان کرد: انتشار اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی ایران نقطه عطفی در صنعت نفت و بازار سرمایه کشورمان است که آیندگان با مرور آن به خود خواهند بالید و تاریخ ایران اسلامی آن را بسان برگ زرینی در حافظه خود ثبت خواهد کرد و برای فرزندان ایران زمین به یادگار خواهد گذاشت.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.