معامله گران گزینشی تر از گذشته عمل کنند

مرتضی ابراهیمی

اولین روز هفته کاری بازار سرمایه بسیار بد آغاز شد به طوری شاخص کل بازار سهام با ریزش دو هزار ۲۱۸ واحدی به رقم ۱۷۸ هزار و ۸۴۱ واحدی نزول کرد. همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز ۳۷۱ واحد افت کرد.

با توجه به ریزش های متعدد بازار سهام با یک کارشناس بازار سرمایه گفتگو کرده ایم.

محمد کفاش پنجه شاهی، مدیر عامل و عضو هیئت مدیره کارگزاری خبرگان سهام، در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به این که از هفته گذشته شاهد ریزش شاخص های بازار سرمایه بوده ایم، در باره علت این ریزش گفت: در یک ماه نیم گذشته شاخص کل بازار سرمایه با سرعت بسیار زیادی رشد کرد و به طوری که تمام سهام ها رو به رشد بودند، چه آن هایی که از لحاظ بنیادی و اقعا سوده بودند و چه آن سهام هایی که از لحاظ بنیادی وضعیت مطلوبی نداشتند ارتقا شاخص را تجربه کردند. علت این رشد  ورود پول های جدید و سرگردان به بازار سرمایه بود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: از همان ابتدای رشد شتابان بازار سهام ما نگران این موضوع بودیم زیرا تمام نماد ها اعم از نماد های ورشکسته و زیان ده و چه نماد های سود ده همزمان با هم دیگر صعودی بودند و مشحص بود که در خرید این نماد ها و سهم ها هیچ گونه تحلیلی پشت ان نیست. این موضوع موجب شد تا این پول هایی که با همان سرعت وارد بازار سرمایه شده است، به همان سرعت از بازار سرمایه خارج شود.

کفاش پنجه شاهی  افزود: اگر این افراد از همان اول سهم های بنیادی خریداری کرده بودند، اولا بازار با این سرعت رشد نمی کرد و ثانیا شاخص کل بازار سرمایه این گونه افت نمی کرد.

مدیر عامل کارگزاری خبرگان سهام با اشاره به اعتبار سرمایه گذاران در بازار سرمایه گفت: یک دسته از افراد فعال در بازار سرمایه بر اساس اعتبار اقدام به خرید سهام می کنند، این افراد به محض این که کوچکترین اتفاقی روی دهد، برای این که ریسک ها را کنترل کنند، با کوچک ترین مشکلی سهام خود را به فروش می رسانند، که این موضوع نیز عاملی برای کاهش شاخص کل بازار سرمایه در روز های اخیر است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: گزارش های ۶ ماهه اول سال ۹۷ نسبت به سال های گذشته تفاوت اساسی دارد زیرا از ابتدای سال جاری شاهد چند برابر شدن نرخ ارز بودیم که این موضوع موجب شد تا تعدادی از شرکت ها با مشکل و زیان مواجه شوند، و به نوعی تمام شرکت ها به یک آتش سوختند.

عضو هیئت مدیره کارگزاری خبرگان سهام با اشاره به نزدیک شدن به روز ۱۳ آبان و تحریم های جدید آمریکا گفت: برخی از سرمایه گذاران به دلیل نگرانی از تحریم های جدید اقدام به فروش سهام های خود کرده اند که این موضوع نیز عامل قرمز پوش شدن شاخص کل بازار سرمایه شده است.

کفاش پنجه شاهی در پایان گفت: در باره آینده بازار سهام پیش بینی کرد: به زودی صف های فروش بازار جمع خواهد شد و چشم انداز بازار سرمایه سبز است اما این بار سرمایه گذاران و معامله گران بازار سرمایه گزینشی تر از گذشته عمل خواهند کرد.

مرتضی ابراهیمی

ایمیل: news.morteza@gmail.com وبلاگ: http://economy-communications.blog.ir

نظرات شما

×

Comments are closed.