مصرف کننده، سیاهی لشکر سناریوی آزادسازی قیمت خودرو

۱۳۹۷/۰۹/۱۸

افزایش قیمت خودسرانه، نوشداروی سازمان حمایت و سکوت سنگین مسئولان صنعت

خودروسازان در یک قدمی رسیدن به آرزوی آزادسازی قیمت خودرو

مهدی زاهدی-پس از اعلام افزایش قیمت ۴ محصول ایران خودرو در آخرین اطلاعیه فروش فوری این شرکت، همانگونه که پیش بینی می شد، خودروسازان، بخش هایی از وزارت صنعت، نمایندگان مجلس و مسئولان سازمان حمایت وارد گود شدند و با جمع بندی اظهارنظرهای مطرح شده، احتمال به ثمر رسیدن آرزوی خودروسازان درباره آزادسازی قیمت خودرو به قطعیت نزدیک تر شد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، از روزهای اول بروز بحران در صنعت خودروسازی کشور که جرقه های آن در بازار خودرو نمایان شد، بخشی از بدنه «کارشناسی غیرمتصل به خودروسازان» از نیت خودروسازان برای تحقق خواسته دیرینه شان خبر داده بودند؛ با این حال اما در ابتدا از سوی خودروسازان هیچ واکنشی نسبت به این موضوع دیده نشد، اما رفته رفته و با اوجگیری قیمت ها که منجر به شکاف قیمتی شدید از کارخانه تا بازار شد، خودروسازان و «کارشناسانشان» با تکیه بر ماجرای زیان دهی تولید خودرو در ایران و در پی آن رشد عجیب قیمت ارز وارد گود«آزادسازی قیمت ها» شدند.

در این میان اما به دلیل وجود مخالفت های فراوان در بخشی از بدنه دولت و مجلس، چند طرح پیش فروش با قیمتهای مصوب برگزار شد که البته با دقت در موضوع «زمان تحویل» خودروهای پیش فروش شده در این طرح ها، می توان دریافت که امید خودروسازان به افزایش و یا آزادسازی قیمتها؛ آنقدر پررنگ بوده است که حاضر شدند در زمانی که بازار خودروی ایران به طور کامل به تسخیر دلالان درآمده بود، خودرو بفروشند، چرا که آنها با دریافت بخش عمده ای از قیمت مصوب «آن روز»، زمان تحویل را به ماهها بعد موکول کردند و باقی قیمت خودرو را نیز به روش همیشگیِ «در زمان تحویل» ارجاع دادند.

با افزایش قیمت اخیر که به گفته مدیران ایران خودرو «خودمان اعمال کرده ایم!» و نظر عجیب مسئولان سازمان حمایت که «بازار را رصد و سپس واکنش نشان می‌دهیم!!» و اظهارات برخی مسئولان صنعت که «افزایش قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون نیاز به مجوز ندارد!» بازی آشفته بازار صنعت خودرو وارد فاز جدیدی شده است.

این بازیِ قابل پیش بینی که نمونه آن در بخش هایی از صنعت لوازم خانگی با افزایش چراغ خاموش قیمتها محقق شده بود، منتظر بازیگردان اصلی صحنه است تا یک بار برای همیشه تکلیف اتهام هایی چون «همکاری مافیای صنعت خودرو با خودروسازان»؛ «احتکار خودرو به بهانه های مختلف» و در یک جمله اینکه خودروسازی به رغم تمام ضعف هایش همچنان «نورچشمی ترین صنعت همه دولت هاست» روشن شود.

** درهفته های آینده هم با نرخ های جدید خودرو می فروشیم

در همین رابطه و پس از بروز واکنش های تند به افزایش خودسرانه قیمتها، یکی از مدیران ایران خودرو اعلام کرد که این نرخ ها مشمول قیمت گذاری جدید نیست و خودروساز قیمت را تعیین کرده است.روابط عمومی ایران خودرو به نقل از معاون بازاریابی و فروش این گروه خودروساز اعلام کرد، نرخ گذاری چهار محصول ایران خودرو با توجه به محدوده قیمت رقابتی و وجود رقبای کافی در بازار از مدت ها پیش، مشمول قیمت گذاری شورای رقابت نبوده و همچون گذشته توسط خودروساز صورت گرفته است.مصطفی خان کرمی افزود: بدیهی است قیمت گذاری خودروهای مشمول، توسط ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت اعلام خواهد شد. به گفته وی، فروش تحویل فوری چهار محصول ایران خودرو با قیمت جدید در چارچوب تنظیم و کنترل بازار صورت گرفته است.وی خاطرنشان ساخت: این روند فروش ایران خودرو، در هفته های آینده با کاهش پنج درصد دیگر نسبت به قیمت اعلام شده پیش فروش اخیر، بار دیگر اعلام خواهد شد.

با این اظهارات این سوال در ذهن متبادر می شود که چرا در طول ماهها آشفتگی در بازار خودرو و زیان های تحمیلی به «مصرف کنندگانِ ازهمه پشت پرده ها بی خبر» که به دلیل عدم عرضه خودرو در بازار صورت گرفت، خودروسازان از این «حق به گفته خودشان قانونی» استفاده نکردند؟ برخی آگاهان می گویند عرضه کنندگان کالا برای تحقق خواسته هایی که سنخیتی با شرایط جامعه ندارد، باید در گوشه ای به نظاره بنشینند تا مصرف کنندگانِ به «مرگ» گرفتار شده به «تب» راضی شوند.

این اتفاقات در حالی رخ داده است که وزیر صنعت، معدن و تجارت چهارشنبه هفته گذشته در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین المللی پوشاک ایران به خبرنگاران گفته بود که «قیمت خودرو را باید حتما پایین بیاوریم و نباید اجازه دهیم در بازار رانت و دلالی پیش بیاید».به گفته «رضا رحمانی» «سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مسئول اعلام قیمت خودرو و تنظیم بازار است و رسیدگی خواهد کرد.»

**برای برخورد با خودروسازان منتظر واکنش بازار هستیم!

این اتفاقات در حالی رغم خورده است که نفر اول سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در واکنش به این اقدام، در گفتگویی عجیب با خبرگزاری فارس گفت: اجازه افزایش قیمت در اختیار خودروسازها نیست، اما به دنبال این افزایش قیمت‌، بازار را رصد و سپس واکنش نشان می‌دهیم.

عباس تابش که تنها چند روز از حضورش در سازمان می گذرد در این گفتگو به مانند اسلاف پیشین خود، بخش حمایت از «تولیدکننده» را با نگاه «پدرانه» و بخش «مصرف کننده» را به چشم «ناپدری» نگریسته است، می گوید: ایران خودرو امروز فروش ۴ محصول خود به قیمت جدید را به صورت رسمی اعلام کرده است که این ۴ خودرو مشمول قیمت گذاری نیستند، بنابراین اگر افزایش قیمتی صورت گرفته، این افزایش قیمت نه نیاز به مجوز سازمان حمایت داشته و نه سازمان حمایت به این خودروساز مجوز افزایش قیمت داده است.

او البته این نکته را هم یادآورمی شود که : این موضوع هم به معنای آتش به اختیار خودروسازها نیست، این سیاست باید ظرف یک تا دو هفته آینده منجر به کاهش قیمت خودرو شود و اگر این اتفاق نیفتد حتما سازمان حمایت پیگیری می‌کند.

تابش در پاسخ به این سوال کلیدی که «خودروهایی مشمول قیمت گذاری می‌شود که زیر ۴۵ میلیون تومان باشد، اما تعداد این خودروها بسیار محدود است. به این ترتیب آیا خودروسازان مجازند هر چقدر که خواستند در سایر خودروها که به عبارتی مشمول قیمت گذاری نیست، افزایش قیمت اعمال کنند؟» هم می گوید: خودروهایی که قبل از افزایش قیمت، قیمت آنها زیر ۴۵ میلیون تومان بوده است، مشمول قیمت گذاری است و همان طور که پیش تر گفتم ما این کار را انجام داده‌ایم و نتیجه را به ستاد تنظیم بازار اعلام خواهیم کرد. البته در خودروهای بالای ۴۵ میلیون عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت است.

وی در پاسخ به این سوال که «اما اقدام این خودروساز در جهت کاهش قیمت‌ها نبوده است، وقتی خودوساز قیمت‌ را افزایش داده است شما چطور انتظار کاهش قیمت‌ها را دارید؟» هم اینگونه پاسخ می دهد: امروز این اتفاق افتاده است، شما یک فرصت یک روزه به ما بدهید تا ما این اقدام را رصد کنیم و بعد بگوییم برخورد ما چه خواهد بود.

او با تاکید بر اینکه «انتظار ما کاهش قیمت در بازار است» در پاسخ به این سوال که «حتی اگر خودروساز قیمت یک خودرو را ۳۸ میلیون تومان افزایش داده باشد شما در انتظار کاهش قیمت هستید؟» می گوید: قبول دارید برخی متغیرها افزایش قیمت داده است؟ ایران خودرو به تازگی قیمت‌ها را اعلام کرده است، بگذارید فعلا این خودروساز خودروها را بفروشد و بعد ما نتیجه را در بازار رصد کنیم؛ اگر این خودرو پژو پارس اتومات که توسط خودروساز به قیمت ۸۳ میلیون عرضه می‌شود و فرض بگیریم که در بازار قیمت ۸۶ میلیون تومان دارد، اگر در روزهای آتی قیمت بازار به ۸۴ یا ۸۳ میلیون تومان برسد، پس اتفاق خوبی است.

رییس سازمان حمایت معتقد است: امروز پژو پارس اتومات را دلال‌ها با قیمت بالاتر از ۸۳ میلیون به مصرف کننده می‌فروشند و مردم هم می‌خرند و به این عرضه و تقاضا می‌گویند و اگر این اقدام خودروساز منجر به کاهش قیمت‌ها در بازار شود نتیجه خوبی حاصل شده است. اما نظارت هم باید باشد.به ما یک فرصت دو هفته‌ای بدهید و اگر به یک عدد معقول در قیمت خودرو نرسیدیم موضوع را پیگیری می‌کنیم. ما به دنبال حقوق مصرف کننده هستیم.

 

نظرات شما

×

Comments are closed.