مشهد چگونه اولین شهر تجمعات غیر قانونی شد؟

۱۳۹۶/۱۰/۱۹

میثم سعادت-گروه سیاسی

در میان اظهار نظرهایی که درباره ریشه حوادث اخیر منتشر شده است، بسیاری از فعالان سیاسی به نقش تندروهای مشهد در سازماندهی اولیه معترضان اشاره داشتند. از جمله در بیانیه حزب اتحاد ملت که آمده بود «عده‌ای از کسبه خیابان شیرازی مشهد نسبت به نصب نرده‌های خط ۳ بی‌آرتی اتوبوس‌رانی مشهد در طول این خیابان معترض‌اند. به تحریک و سازمان‌دهی یکی از اعضای افراطی شورای سابق شهر مشهد، کسبه محل قرار تجمع و راهپیمایی اعتراضی در روز پنج‌شنبه ۷ دی از چهارراه شهدای مشهد می‌گذارند.»
پایگاه خبری صبح توس هم که منعکس کننده اخبار و اطلاعیه های جریان تندروی اصولگرا در مشهد است روز ۷ دی در گزارشی می نویسد امروز (۷دی) مالباختگان موسسات ورشکسته بانکی، مقابل شهرداری مشهد تجمع کردند. این افراد با انتقاد از وعده های عمل نشده دولت، خواستار برطرف شدن مشکلات خود شدند.
ساعتی بعد که شعارهای این افراد تندتر شد این پایگاه خبری در مطلب جدیدی نوشت تعدادی از شهروندان در اعتراض به گرانی‌های اخیر تجمعی کردند که با سوءاستفاده رسانه های فرصت طلب و ضدانقلاب روبرو شد. البته پیش بینی می شد که فرصت طلبان از خواسته مردم که کاهش قیمت هاست استفاده های نابجا کنند. در این میان ضد انقلاب همه تلاشش را به کار بسته تا مطالبه مردم را به گونه ای نمایش دهد که خودش استفاده لازم را ببرد…. در حالی که خواست مردم کنترل روند گرانی های اخیر است و دولت باید رسیدگی کند. اعتراض برخی از مردم به این سوءاستفاده نشان می دهد باید مطالبات عمومی را دید تا مورد سوءاستفاده جریان‌های معاند قرار نگیرد. …. علی رغم اعلام فرمانداری مشهد مبنی بر عدم صدور مجوز برای هرگونه تجمع در عرصه میدان شهدا، تعدادی از مردم مشهد صبح امروز در اعتراض به وضعیت معیشتی در دولت دوازدهم تجمع کردند. نیروی انتظامی، تامین امنیت و نظم این اجتماع را برعهده داشت.
شکست را نپذیرفتند!
از یکی دو هفته قبل از انتخابات همه جا صحبت از هوالمطلوب بود! جریانی سیاسی مرموز در خراسان رضوی که چند سال است روز قبل از انتخابات لیست خود را در مساجد و مراکز مذهبی توزیع می کند و عموما پیروز انتخابات می شود. انتخابات این دوره شوراها هم فرصت طلایی بود تا هوالمطلوب تا ۱۴۰۰ حکمرانی بر شهرداری مشهد را ادامه دهد. اما بیشتر از آنکه پیروزی اصلاح طلبان در تهران و شیراز و اصفهان توجه افکار عمومی را به خود جلب کند، پیروزی لیست امید مشهد بود که ناظران سیاسی را حیرت زده کرد. مشهد نماینده اصلاح طلبی در مجلس نداشت و معدود نامزدهای اصلاح طلب مسیر پرزحمتی را برای گرفتن تایید صلاحیت خود پیمودند. از سویی دیگر ابراهیم رئیسی بیشترین قدرت و قوت خود را در مشهد قرار داده بود و تقریبا پیش بینی پیروزی رئیسی در مشهد دور از تصور نبود. با این حال وقتی نتایج انتخابات منتشر شد، همه حیرت کردند.
شهرداران اصولگرا
این اولین باری در ۵ دوره برگزاری انتخابات شورای شهر مشهد است که اصلاح طلبان همه کرسی های شورای شهر را به دست آورده اند. مرحوم عبدالکریم نیشابوری یکی از اعضای اولین دوره شورای شهر مشهد بوده است که منتقد رفتارهای اصلاح طلبان در مشهد شناخته می شد. در آن دوره احمد نوروزی شهردار مشهد بود که این دوره یکی از اعضای شورای شهر مشهد شده است. با این حال محمد پژمان و صولت مرتضوی دیگر شهرداران مشهد از چهره های شناخته شده جریان اصولگرا شناخته می شوند.

نظرات شما

×

Comments are closed.